Ana SayfaDekorasyonKahvaltı Köşesi Hazırlamak İçin 4 İpucu

Kahvaltı Köşesi Hazırlamak İçin 4 İpucu

Evinizde yeterli alan varsa bir kahvaltı köşesi oluşturmanızı şiddetle tavsiye ederiz. İster sabah kahveniz için ister okuldan sonra çocukların ödevlerine yardım etmek için olsun, kahvaltı köşesi ailecek toplanmanız için harika bir yerdir. Hem konforlu hem işlevsel olan bir kahvaltı köşesi için gerekenleri öğrenmek istiyorsanız içeriğimizi okumaya devam edin.

Kahvaltı Köşesi Hazırlamak İçin 4 İpucu

Oturma Düzeninde Yaratıcılığınızı Konuşturun

Kahvaltı köşelerinin temel taşı oturma düzenidir. Bununla birlikte, standart ve biraz klişeleşmiş olan masa-sandalye takımlarının ötesini düşünmenizi öneririz. Bu noktada, devreye yaratıcılığınızı sokun. Kahvaltı köşelerinin dinlendirici olması gerekir. Düzgün ya da alışılmadık bir oturma düzeni bunun önemini vurgulayacaktır.

Bununla beraber, önünüzde birkaç seçenek olduğunu belirtmek isteriz. Örnek fotoğrafta görebileceğiniz gibi mutfağınızın bir köşesine kahvaltı köşesini yerleştirip etrafında yuvarlak bir oturma düzeni oluşturabilirsiniz. Alternatif olarak, restoran tarzı bir görünüm elde etmek için karşılıklı iki koltuktan oluşan bir oturma düzeni belirleyebilir ya da mutfak penceresinin altına arasında boşluk olmayan iki kişilik (bank) koltuklardan koyabilirsiniz.

Kahvaltı Köşesi Hazırlamak İçin 4 İpucu

Çarpıcı Bir Aydınlatma Tercih Edin

Evinizde yeni, fonksiyonel bir alan tasarladığınızda bu alanı evin diğer bölümlerinden ayıran bazı görsel ipuçlarından faydalanmanız önemlidir. Kahvaltı köşeniz de tam olarak böyle bir alandır. Köşenizi kendine has bir alan haline getirmek için birkaç tasarım elementinden yararlanabilirsiniz. Bunu başarmanın en iyi yolu masanızın üzerine çarpıcı bir aydınlatma armatürü asmaktır. Burada “çarpıcı aydınlatma” derken göz alıcı bir görünüm sunan aydınlatmaları kastediyoruz. Fotoğrafta görülebileceği gibi bu görünüm farklı bir biçimle veya boyutla sağlanabilir. Kısaca, aydınlatma armatürünüzün masanızın dörtte üçünü kaplaması gerekir.

Kahvaltı Köşesi Hazırlamak İçin 4 İpucu

Konfora Öncelik Verin

Hayal edin: Her sabah, kahvaltı köşenize bir fincan kahvenin tadını çıkarıp gününüzü kolaylaştırmak için oturuyorsunuz. Bu pek de sert ve soğuk olabilecek bir yer gibi gelmiyor, değil mi? Daha ziyade, tam tersi olmalı. Kahvaltı köşenizi olabildiğince konforlu ve samimi hâle getirmenizi öneriyoruz. İnsanların oturup uzun bir süre boyunca takılabilecekleri bir yer yaratmaya çalışın.

Böyle bir yeri nasıl konforlu ve samimi hâle getirebileceğinizi bilmiyorsanız doğru kumaşları seçerek işe girişebilirsiniz. Soğuk ve itici olan kumaşsız, bomboş mobilyalar yerine yumuşak bir kumaşla döşenmiş mobilyalar tercih etmelisiniz. Ardından, aksesuarlara yönelebilirsiniz. Özenle yerleştirilmiş birkaç kırlent aksesuar için harika bir tercihtir. Soğuk iklime sahip bir yerde yaşıyorsanız kahvaltı köşenizi bir şal battaniye yardımıyla sıcacık küçük bir yuvaya dönüştürebilirsiniz.

Kahvaltı Köşesi Hazırlamak İçin 4 İpucu

Rahatlığı Eğlence İle Buluşturun

Son olarak, bu alanda nasıl bir estetik görünüm tercih edeceğinize karar verin. Genellikle, kahvaltı köşeleri muntazam değil rahat ve sade görünecek şekilde tasarlanır. Bu alanlar, işe ya da okula gitmeden önce yapılan ayaküstü bir kahvaltı, öğleden sonra çabucak bir şeyler atıştırmak veya akşamları ders çalışmak için kullanılmak üzere oluşturulan yerlerdir. Fazlasıyla resmi olmaktansa günlük kullanımı teşvik edecek şekilde eğlenceli bir atmosfer sunmaları gerekir.

Bu atmosferi yakalamanın en iyi yolu renklerin ve desenlerin kullanımıdır. Örnek fotoğrafı baz alarak siz de kumaşlarınızda ve aksesuarlarınızda bu iki dizayn unsuruna yer verebilirsiniz. Elbette, tasarımınızı biraz genişletip duvarları da dahil etmeniz mümkün. Yazı tahtası görünümü verebileceğiniz bir duvar veya desenli bir duvar kâğıdı ile sıra dışı bir dokunuş bırakabilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR