Ana SayfaÇiçekKaktüs Türleri Hakkında Bilgiler

Kaktüs Türleri Hakkında Bilgiler

Kaktüs, ev bitkileri arasında yer alan bir bitkidir. Alışılagelmiş bir ev bitkisi olmasa da yaygın olarak kullanılmaya devam edilmektedir. Kaktüs, denildiğinde kocaman, iğneleri olan bir bitki gözümüzde canlanır.

Ancak kaktüs türleri oldukça fazladır. Özellikle de evimizde bakımını yapabileceğimiz birçok kaktüs türü bulunur. Kaktüs bitkileri, diğer bitki türlerinden farklıdır. Hem görünüm olarak hem de bakımı olarak farklı bir tarzı vardır.

Özellikle de günümüzde kaktüs bitkileri, evlerimizde çok daha fazla yer almaya başlamıştır. Görünümü açısından oldukça farklı olan bu bitki türleri, oldukça hoş bir görüntüye neden olurlar.

Bu bitki türünü evde büyütmenin de belli kuralları vardır. Bu bakımdan eğer evinizde kaktüs bitkileri büyütmek istiyorsanız belli kuralları yerine getirmeniz gerekir.

Kaktüs Türleri Hakkında Bilgiler

En Güzel Çiçek Açan Kaktüsler

Kaktüs denildiği zaman akla ilk olarak gelen özelliği dikenli olmasıdır. Kaktüsler vücutlarında var olan dikenleri ile diğer bitki türlerinden ayrılırlar. Bunun yanında kaktüslerinde çiçek açan türleri vardır.

Genel olarak tüm kaktüs türleri çiçek açar ancak belirli ortamlarda bu durum söz konusu olabilir. Çiçek açan birçok kaktüs türü vardır.

Ancak bu kaktüs türleri içerisinde en güzel çiçek açan kaktüslerden bazıları şunlardır:

 • Acanthocalycium glaucum
 • Ariocarpus
 • Arrojadoa penicillata
 • Aylestora narvaecensis
 • Beaver tail cactus
 • Bird’s nest cactus
 • Prickly pear cactus
 • Calico cactus
 • Carmine cob
 • Christmas cactus
 • Claret cup cactus
 • Echinopsis
 • Green strawberry hedgehoh cactus
 • Koko
 • Little nipple cactus
 • Mammillaria dixanthocentron
 • Mammillaria haageana
 • Matucana
 • Missouri foxtail cactus
 • Peanut cactus
 • Pencil cholla
 • Peyote
 • Rabutia

Bu kaktüs türleri, en güzel çiçek açan kaktüsler olarak bilinir. Kaktüslerin neredeyse hepsi çiçek açma özelliğine sahiptir. Sadece çiçek açmaları için uygun ortamların bulunması gereklidir. Aksi halde hiçbir kaktüs çiçek açmaz. Kaktüslerin çiçek açmaları, yaşadıkları ortama bağlıdır. Çiçek açtıklarında ise muhteşem bir renk ortaya çıkarırlar.

Kaktüs Türleri Hakkında Bilgiler

Kaktüs Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Dünyada birçok kaktüs çiçeği vardır. Bu kaktüs çiçeklerinin her biri kendilerine özel bir bakım isterler. Kaktüs çiçekleri uygun bakımı aldıklarında çiçek açarlar. Eğer uygun bakım verilmezse çiçek açmazlar.

Kaktüs çiçekleri, çok fazla ilgi ve bakım isteyen bir tür değildir. Hemen hemen her ortamda yaşayabilme özellikleri vardır. Aynı zamanda kolaylıkla bir ortama alışabilirler. Kaktüslerin yaz aylarında güneş ışığı alan bir yerde bulunmaları gerekir.

Aynı zamanda kış aylarında ise yine sıcak bir ortamda bulunması gerekir. Bu durumlar kaktüs çiçeklerinin gelişimini sağlamak için gerekli bir bakım yöntemidir. Kaktüs çiçeklerinin toprağı yaklaşık 6 yıl sonra değiştirilmelidir.

Kaktüs Türleri Hakkında Bilgiler

Kaktüs Bitkisi Bakımı Püf Noktaları

Kaktüs bitkisi, bakımı oldukça kolay olan bir bitki türü olarak karşımıza çıkar. Ancak kaktüs bitkisi bakımının da püf noktaları vardır. Öncelikle kaktüsler, fazla suyu sevmeyen bir bitki türü olduklarından torf topraklar içerisinde büyüyemezler.

Perliti oldukça bol olan toprak içerisinde oldukça rahat bir şekilde gelişim gösterirler. Kaktüs bitkisi, güneşi seven bir bitki türüdür. Bu bakımdan sıcak ortamları severler.

Kaktüs bitkisi, aynı zamanda soğu ortamlarda yaşayabilen bir bitki türüdür. Ancak eğer kaktüsünüzün çiçek açmasını istiyorsanız mutlaka güneş ışığı almasını sağlamanız gerekir.

Kaktüs Türleri Hakkında Bilgiler

Evde Ne İşe Yarar?

Kaktüs, diğer bitki türlerinden çok daha farklı bir görünüme sahiptir. Evinizde farklı bir görünüm yaratan bu bitkiler, farklı yapıları ile dikkatleri üzerlerine çekerler. Bunun yanında kaktüsün en biline etkisi ise radyasyonu emmesidir.

Bu konuda kesin bir çalışma henüz yoktur. Ancak kaktüsün evde radyasyonu emme ihtimali bile çok büyük bir avantaj sağlar. Bu bakımdan evinde kaktüs yetiştiren binlerce insan vardır. Ancak bu durum, henüz bilimsel olarak açıklanmamıştır.

Kaktüs Türleri

Kaktüs Evde Nerede Durmalı?

Kaktüs, her ortamda yaşayabilen bir bitki türüdür. Bu nedenle evinizin her alanında rahatlıkla yaşayabilir. Kaktüsler, evinizin sıcak yada soğuk olan yerlerinde yaşayabilirler. Ancak sıcak ortamları daha çok severler.

Kaktüsler güneş almadan da kolaylıkla gelişim gösterebilirler. Bu nedenle güneş ışığı aramanıza gerek yoktur. Kaktüsler, bu bakımdan oldukça kolay yetişen bitki türleri arasında yer alırlar.

Kaktüsler, evinizin her yerinde yaşayabilme özelliğine sahiptirler. Ancak kaktüsünüzün çiçek açmasını istiyorsanız, güneş ışığı almasını sağlamalısınız. Çünkü kaktüsler, güneş ışığı aldıklarında çiçek açmaktadırlar. Güneş ışığı almayan kaktüsler maalesef çiçek açmazlar. Bu bakımdan kaktüsünüzü güneş ışığı alan bir bölgeye koymanız şarttır.

Kaktüs Türleri Hakkında Bilgiler

Saksıda Kaktüs Nasıl Bakılır?

Kaktüs bakımı, son derece kolaydır. Bu nedenle asla zahmet gerektiren bir bakım değildir. Ancak belli şartların yerine getirilmesi kaktüsün daha iyi büyümesine neden olur. Öncelikle kaktüse, saksıya ilk diktiğiniz zamanlarda yaklaşık 2 gün boyunca su vermemeniz gerekir.

Toprağın nemli olması kaktüsün gelişimi için yeterli olacaktır. Mümkünse kaktüsün, güneş ışığı alan yerlerde bulunmasına dikkat etmeniz gerekir. Bunun yanında hava alması da son derece önemlidir.

Saksıda yetiştirdiğiniz kaktüsler, zamanla tozlanabilir. Bu tozların düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Kaktüse su verdiğiniz zamanlarda mutlaka alt tabakta biriken su dökülmelidir. Kaktüse çok su vermek iyi değildir. Bu nedenle azar azar su vermeniz gerekir.

Hangi Kaktüsler Radyasyonu Emer?

Kaktüslerin radyasyon emdiğine dair söylentiler vardır. Ancak bu söylentilerin bilimsel olarak tam bir açıklaması yoktur. Ancak bazı uzmanların açıklamasına göre bazı kaktüslerin radyasyonu emdikleri açıklanmıştır.

Özellikle de saksıda yetişen kaktüs türleri radyasyonu emmektedirler. Saksısı büyük olan kaktüsler, radyasyonu emme konusunda daha başarılı olurlar. Bu bakımdan kaktüslerin hayatımızda farklı bir yeri vardır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR