Ana SayfaÇiçekKalanşo (Kalanchoe) Çiçeği ve Bakımı

Kalanşo (Kalanchoe) Çiçeği ve Bakımı

Sukulent familyasından olan Afrika ve Asya kökenli kalanchoe bitkisi, Türkçe ismiyle kalanşo olarak bilinmektedir. Tombul, parlak yaprakları ile dekorasyonlarınıza gösterişli bir hava katacak olan kalanşolar, sukulent familyasının en çok tercih edilen çiçeklerinden biridir. Demetler halinde yetişen kalanşoların kırmızı, sarı, beyaz, pembe ve turuncu gibi birçok çeşidi bulunur.

Kalanşo Çiçeği Bakımı Nasıl yapılır?

Ev dekorasyonlarında sıklıkla tercih edilen sukulent türü olan kalanşoların bakımı oldukça kolaydır. Temel bakımları yapılan kalanşo bitkisi uzun yıllar yaşayabilir.

Uygun yetiştirilme alanı sağlanarak yeterli miktarlarda sulanan kalanşolar kendi kendilerine uzun süre canlılığını korur. Ek olarak kalanşo toprağına gerekli bakımları yaparak bitki konforuna önem verildiğinde kalanşo çiçeğiniz birden fazla kök salarak çoğalacak ve büyüyecektir.

Kalanşo bitkileri havadar ve gün ışığı alan ortamları sevmektedir. Düzenli havalandırılan odalarda, ısıtıcı ve direkt gün ışığından uzak şekilde bakılması sağlıklı şekilde büyümesi için önerilmektedir.

Kalanşo (Kalanchoe) Çiçeği ve Bakımı

Kalanşo Çiçeği Anlamı

Rengarenk çiçekler açan kalanşo bitkisinin renklerine göre değişen anlamları bulunmaktadır.

Beyaz renkli çiçeklere sahip olan kalanşolar; barış ve özür dilemek anlamlarını taşımaktadır.

Sarı renkli kalanşo çiçekleri; geçmiş olsun anlamını ifade eder.

Pembe renkli kalanşo çiçeği; mutluluk dilemek ve tebrik anlamları taşımaktadır.

Kırmızı kalanşo çiçekleri; aşkı ve sevgiyi ifade eder.

Kalanşo (Kalanchoe) Çiçeği ve Bakımı

Kalanşo Çiçek Açtırma

Kalanşo çiçeği sahipleri rengarenk kalanşo çiçeklerinin eşsiz görünümünü elde etmek istemektedir. Kalanşo bitkinize çiçek açtırmanın püf noktası bitkinizin solan çiçeklerini dalından kırmaktır. Dalından kırdığınız çiçekler kısa sürede aynı yerden sizlere çiçek olarak geri dönecektir. Dalından kırmadığınız ya da çiçeklenmesi için müdahale etmediğiniz bitkinizin çiçek açması uzun sürecektir.

Kalanşo Ne Zaman Çiçek Açar?

Rengarenk çiçekleriyle ev ve bahçe dekorasyonlarınızın vazgeçilmezi olan kalanşo çiçekleri dört mevsim çiçek açabilirler.

Kalanşo (Kalanchoe) Çiçeği ve Bakımı

Kalanşo Nasıl Çoğaltılır?

Kalanşo bitkisi sahiplerinin merak ettiği konulardan biri kalanşo nasıl çoğaltılır olmaktadır. Kalanşo bitkinizi çoğaltmak oldukça kolaydır. Çiçek açması duran kalanşo bitkinizi çelikleme yöntemi ile çoğaltmanız mümkündür. Kesilen kalanşo dalları direkt toprağa dikilebileceği gibi köklenene dek suda da bekletilebilir. Toprağa dikilen kalanşo bitkisi her yeri eşit olacak şekilde sulanmalıdır. Kalanşo sulamanızda dikkat etmeniz gereken konu; kalanşo sulama suyunuzun oda sıcaklığında olmasıdır. Çoğaltılan kalanşo bitkinize yılda bir kez vitamin verilmesi önerilir.

Kalanşo Nasıl Budanır?

Uzayan kalanşo çiçeğinizin daha sağlıklı yaşaması için düzenli olarak budama işlemi yapmanız gerekmektedir. Kalanşo budanmasının çiçeklenme zamanı bittikten sonra yapılır. Kalanşonuzu budamak için en uygun zaman ilkbahar ortasından yaz başına dek olan süredir.

Budama yapılmasının ardından kesilen parçaları suda bekleterek ya da direkt toprağa ekerek çoğaltma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Budama işleminden ayrı olarak solan kalanşo dallarını da kesilerek alınmalıdır. Bitkinizin daha taze ve sağlıklı görünmesi için solan yapraklarının kesilmesi büyük önem taşımaktadır.

Kalanşo (Kalanchoe) Çiçeği ve Bakımı

Kalanşo Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Kalanşo bitkinizin saksı değişimi bitkinizin büyüklüğüne göre değiştirilmelidir. Saksını değiştirmek istediğiniz kalanşo bitkisi en fazla bir numara büyük saksıya dikilmelidir. Kalanşo çiçeğinizin toprak değişimi ise yılda bir kez Nisan ayında yapılmalıdır. Vitamin ve mineral açısından zengin toprak tercih etmeniz bitkinizin daha sağlıklı büyümesini sağlayacaktır.

Kalanşo Çiçeği Türleri Nelerdir?

Kalanşo çiçekleri farklı çiçek ve yaprak yapılarına sahip çeşitlere sahiptir.

Kalanchoe Blossfeldiana: En yaygın kalanşo çiçeği türüdür. Farklı renk ve çeşitleri mevcuttur. Uygun koşullar altında yıl boyunca çiçek verebilen bu türün doğal çiçek açma dönemi ilkbahardır.

Kalanchoe Manginii: Çanı andıran sarkan çiçekleri ve sulu yapraklarıyla tanınan kalanşo türüdür. Gösterişli bir görünüme sahip olan bu türün çiçeklerini uzun süre koruması aldığı ışık ve nem oranına bağlıdır.

Kalanchoe Porphyrocalyx: Mor renkli gövde üzerinde krem renkli uçlara sahip olan bu kalanşo türü ince çentikli ve düzensiz yaprak yapısı ile tanınır. İlkbahar başlangıcı ile çiçek açmaya başlayan bu tür 20 cm’e dek büyüyebilmektedir.

Kalanchoe Beharensis: Yapraklarının kenarları dikenli üst kısımları kadifemsi bir yapıya sahip olan bu tür soluk yeşil bir renge sahiptir.

Kalanchoe Pinnata: Dört mevsim yaprak dökmeyen, pürüzsüz, dik ve etli bir yapıya sahiptir. Çoğunlukla tropik bölgelerde yetişir.

Kalanşo Hastalıkları Nelerdir?

Kalanşo hastalıkları içinde en yaygın olanlar; küllenme ve unlu bit hastalıklarıdır. Kalanşo neden hastalanır sorusu da kalanşo yetiştiricilerinin sıklıkla merak ettiği konulardandır. Kalanşo bitlileri, aşırı ya da az sulama, kuru hava, yüksek derece sıcaklık, yoğun ve yanlış gübreleme gibi sebeplerden hastalanmaktadır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR