Ana SayfaÇiçekKaryağdı Çiçeği (Alüminyum Çiçeği) Bakımı

Karyağdı Çiçeği (Alüminyum Çiçeği) Bakımı

“Alüminyum çiçeği” olarak da bilinen Pilea cadierei (karyağdı çiçeği) ısırgangiller familyasına ait, hiç yaprak dökmeyen, uzun ömürlü bir bitkidir. Bu çiçeğin, alüminyum toz içeren bir boyaya bulanmış gibi duran yapraklarına baktığınızda ismini nereden aldığını şıp diye anlayıveriyorsunuz. Çiçeğin koyu yeşil yapraklarıyla müthiş bir kontrast yaratan çarpıcı rengi, böylesine değerli olmasının başlıca sebebi.

Karyağdı Çiçeğinin Hikayesi

Karyağdı çiçeği batı dünyasına ilk kez 1928 yılında Fransız bitkibilimciler Andres Guillaumin ve François Gagnepain tarafından tanıtılmış. İkili, bu çiçeği, o zamanlar hâlâ Fransız kolonisi olan Vietnam’da yetişen bitkileri araştırırken keşfetmiş. Çiçeğin adı ise o dönem Fransız Hindiçini olan yerde ünlü bir misyoner ve bu ikilinin meslektaşı ve hemşehrisi olan Peder Léopold Michel Cadière’den gelmektedir.

Çiçek en sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde de tanıtılır. Ne var ki, 1970’li yıllarda ev bitkilerine yönelik belli bir merak gelişene kadar popüler olmaz. Yine de, o zamandan beri en sevilen bitkiler arasındadır. Yapraklarındaki gümüş rengi damarlara şöyle bir bakacak olursanız bu popülerliği hiç de yadırgamazsınız. Üstelik, büyümesi için doğru şartları sağladığınız takdirde bu çiçek, ev bitkisi bakımı konusunda acemi olanlar için harikadır.

Karyağdı Çiçeği Bakımı

Karyağdı Çiçeğinin Özellikleri

Karyağdı çiçeği nadiren açar; ancak küçücük beyaz tomurcukları pek de süslü değildir. Bu tomurcukları gördüğünüz an almalısınız ki asıl etkileyici görünüme sahip olan yaprak kısmının büyümesi için çiçeğiniz enerji depolayabilsin. Fazla irileşmeyen bu çiçeğin boyu 30 santim kadar uzamaktadır. Bu çiçeğin cüce bir cinsi de mevcuttur. Pilea cadierei “Minima” adı verilen bu minnak bitki yalnızca 10 santim kadar uzamaktadır. Boyu fazla uzamasa da bu çiçek, yapraklarının büyümesiyle güzel bir şekilde serpilir.

Genellikle saksı çiçeği olarak tercih edilmekle beraber karyağdı çiçeğinin özellikle sıcak havalarda süs havuzlarının yakınlarında da kullanılabileceği bilinmelidir. Bu cinsin zaman zaman akvaryum bitkisi olarak da satın alındığına rastlayabilirsiniz. Esasında, bu çiçek akvaryumlarda kullanılmamalıdır. Bu çiçek pek de suda yaşayabilen bir tür sayılmayacağından bir akvaryumda çok geçmeden ölecektir. Suyun altında kalırsa dağınıklık yaratır. Bu da, tankınızı daha sık yıkamanız anlamına gelecektir. Pek de iyi bir yatırım tavsiyesi sayılmaz, değil mi? Balıklarınıza eşlik edecek bir bitki almak istiyorsanız suda yaşayabilen bir tür tercih etmelisiniz.

Karyağdı Çiçeği Bakımı

Karyağdı Çiçeği Bakımı

Karyağdı çiçeğinin bakımı kolay olmakla birlikte söz konusu büyüme şartları olduğunda işler zorlaşabilir. Bu durum, bu muhteşem bitkiye bakma konusunda hevesinizi kırmamalı. En çok önemsemeniz gereken husus, çiçeğinizin kökünün aşırı gür bir şekilde büyüyüp büyümediğini her ilkbaharda kontrol etmektir. Karyağdı çiçeğinin kökleri öylesine büyür ki saksısını kırarak ondan dışarıya taşar. Bu nedenle, çiçeğinizi ilk yılında geniş bir saksıya dikmeli, ardından her yıl daha da geniş bir saksı tercih etmelisiniz.

Karyağdı Çiçeği Bakımı

Işık

Karyağdı çiçeğine evde bakıyorsanız onun günde en az dört saat boyunca parlak, dolaylı ışık aldığından emin olun. Çiçeğinizi fazla güneş ışığına maruz bırakmamalısınız; zira bu durumda yapraklar kuruyup yanacaktır. Çiçeğinize açık havada bakıyorsanız kısmen gölge alan noktaları tercih etmelisiniz.

Toprak

Organik madde bakımından zengin ve iyi drene edilmiş bir toprak tercih etmelisiniz. Bu çiçeğin pH’ı ile ilgili olarak ise endişelenmeniz gerekmez. En önemli husus drenajdır. Toprağınız öyle zengin olmalı ki hem çiçeğinizi besleyebilmeli hem de nemi hapsedip drene edebilmeli. Anlayacağınız, toprağınız dengeleyici olmalı. Kaliteli bir markanın nem kontrolü sağlayan toprak karışımı iyi bir çözüm olabilir.

Karyağdı Çiçeği Bakımı

Sulama

Büyüme dönemini kapsayan ilkbahar ve yaz süresince eşit derecede nemli bir toprak bu çiçek için idealdir. Toprağınızın yarım santimlik üst kısmının kuru olup olmadığına bakarak sulama zamanını saptayabilirsiniz. Kış ayları boyunca karyağdı çiçeği daha az su ister. Bu dönemde ara sıra çiçeğinize su püskürtebilir ya da bir nem tepsisinden yararlanabilirsiniz.

Isı ve Nem

Amerika’nın tropikal bir bölgesinde, örneğin USDA’in 11 ve 12 numaralı iklim kuşağında (Florida ve Hawaii) yaşıyorsanız çiçeğinize açık havada bakabilirsiniz. Aksi halde, onu evde, kapalı ortamda tutmanızda yarar vardır.

Karyağdı çiçeği nemi sever. Dolayısıyla, ona zaman zaman su püskürtebilirsiniz. Çiçeğinizi havalandırıcıların ya da ısı kaynaklarının yanında bırakmamalısınız; zira bu tür aletler çiçeğinizin nemini kurutur. Banyonuz yeterince aydınlıksa çiçeğiniz için idealdir. Ne de olsa, burada duşakabinin sağladığı bir nem kaynağı mevcuttur.

Karyağdı Çiçeği Bakımı

Gübre

Tıpkı sulamada olduğu gibi çiçeğinizi besleme konusunda da mevsimlere göre hareket edebilirsiniz. Çiçeğiniz büyüme dönemindeyken onu ayda bir kez 5-5-5 kalitede suda çözünebilen bitki besiniyle besleyebilirsiniz. Çiçeğinizi kış aylarında beslemeniz gerekmez.

Karyağdı Çiçeği Bakımı

Karyağdı Çiçeği Bakımı

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR