Ana SayfaBalkonKatlanır Cam Balkon Sistemleri Kullanımı

Katlanır Cam Balkon Sistemleri Kullanımı

Cam balkonlar son yılların çoğu evde tercih edilen bir sistemi haline geldi. Birçok ev ve yazlıkta tercih edilen cam balkonlar sayesinde balkonlara yeni bir soluk getiriliyor. Hem kullanımı hem de kullanılan alana sağladığı şıklığı ile bütünleştirdiği alanları bambaşka görünüme kavuşturuyor. Mevsimsel olarak kullanımından ayrı keyif alınan balkonlar, katlanır cam balkon sistemleri ile bu mevsim geçişlerine uyum sağlayabilmeyi kolaylaştırıyor.

İnsanların zevk ve tarzlarını evin diğer yerlerinde olduğu gibi balkonlarında da yansıttığını hepimiz biliyoruz. Yeni bir balkonu dekore ederken veya hali hazırda kullanılan balkonu yeni bir görünüme kavuşmayı hedeflerken cam balkon kullanımı uygulama düşüncesi öncelikli olur. Bu düşünceden hareketle cam balkon kullanımın tüm detaylarından bu yazıda bahsedeceğiz.

Cam Balkon Nedir?

Katlanır Cam Balkon Sistemleri

Cam balkon, raylı bir sistem üzerinden açılıp kapanabilir cam kanatlarından oluşan sistemdir. Kullanılan alanda şıklığın yanında özellikle fonksiyonel oluşuyla kendini ortaya koyar. Cam kanatlar 50 – 60 cm genişliğine sahip cam kanatların raylı bir sistem üzerinden bir araya gelmesiyle oluşur. Cam kanatların ağırlığı yaklaşık olarak 30 kg ağırlığındadır hatta fazla da olabilirler. Yukarıda ve aşağıda bulunan toplam 4 tekerler üzerinde hareket ederek kullanım kolaylığı sağlarlar. Cam balkon sisteminde kanatlar için kilit sistemi de bulunarak güvenliği sağlanır.

Cam Balkon Kullanımı Nasıl Olur?

Cam balkon sistemleri balkonlar için en çok tercih edilen sistemlerden biri haline geldi. Balkonda uygulanan bu sistem ile balkonlar açık bir alan olabilmenin yanı sıra kapalı bir şekilde de çok farklı alanlar haline getirilebiliyor. Raylı sistem üzerinde tekerlekleri vasıtası ile hareket eden cam kanatlar sağ ve sol tarafa hareket ederek kullanılabiliyor.

Cam kanatları açmak istediğinizde sürükleniş yönü ne tarafa doğru ise o yöne doğru sürükleyerek cam kanatları itebilirsiniz. İttikten sonra cam kanadı kendinize doğru çekip katlayabilirsiniz. Kapatmak istediğinizde aynı işlemi tekrar uygulayarak en sonuna kilitleyebilirsiniz. Cam balkon sistemini ilk defa balkonunuza yaptırıyorsanız yapan ustalardan detaylı bilgi alarak kullanımı gerçekleştirebilirsiniz.

Cam Balkon Sistemlerinin Avantajlı Yanları Nelerdir?

Cam balkonlar sayesinde şık balkonlar tasarlamak birçok kişinin yapmayı istedikleri arasında bulunuyor. Evindeki köşeleri en iyi şekilde değerlendirmek isteyen insanlar özellikle yaz ve sonbahar mevsimlerinde vakit geçirmeyi arzuladığımız balkonlar için de kolları sıvıyor.

Cam balkonları balkonlarınızda uygulamanın avantajlı yanları neler hepsinden tek tek bahsedelim;

  • Cam balkon sistemleri ile balkonlar her mevsim kullanılabilen alanlar haline geliyor. Açık balkonlar kış mevsimlerinde kullanımı olmayan yerler olurken cam balkon sistemleri ile balkonlar her mevsim kullanılabiliyor.
  • Cam balkonlarda bulunan raylı sistem sayesinde balkonun istediğiniz yerine açılıp kapanabilme özelliği sayesinde hareket kolaylığı sağlanıyor. Bu şekilde balkonda istediğiniz bölgeyi çok daha kolay bir şekilde açıp havalandırabiliyorsunuz.
  • Katlanabilme özelliği sayesinde yer tasarrufu sağlıyor.
  • Her mevsim kullanılabilme özelliğine sahip olduğu için elverişsiz havalarda da uygun ortam yaratıyor.
  • Dışarıdan gelen gürültünün ev içerisindeki olumsuz etkisinin önüne geçerek ses izolasyonu özelliği de sağlıyor.

Bu ve daha fazla getirisiyle cam balkon sistemleri evlerin kurtarıcı sistemlerinden biri olarak değerlendirilebilir. Konfor ve fonksiyonellikle buluşmak istiyorsanız balkonlarınız için bu sistemi uygulamayı düşünebilirsiniz.

Cam Balkon Neden Tercih Edilmeli?

Balkonlar özellikle apartman yaşamında insanlar için özgür bir alan olarak değerlendiriliyor. Evin normal alanlarının dışında daha çok dışarıdaymış hissi veren ve caddeyle bütünleşen bir havası bulunuyor. Bu zevki dört mevsim yaşayabilmek için cam balkon sistemleri uygulamak harika bir çözüm yolu oluyor. Kullanışlı, ferah ve konforlu bir alan ihtiyacını bir ev için balkonlardan sağlayabilmek bu şekilde daha çok mümkün olabiliyor.

Ses yalıtımı sağlayarak gürültüyü minimalize eden cam balkonlar ısı yalıtımı da sağlıyorlar. Bu özellikleri ile yaz kış ev ortamı için dengeli bir atmosfer oluşturuyorlar. Ekonomik ve kaliteli bir şekilde bu sistemi balkonlarda uygulayabilmek için iyi bir araştırma yaparak seçenekleri ortaya çıkarmanız gerekiyor.

Isıcamlı Cam Balkonlar Nasıldır?

Katlanır Cam Balkon Sistemleri

Isıcamlı cam balkonlarda diğer cam balkonlardan farklı olarak ürün malzemesinde fitiller ve fitil içi malzemeler kullanıyor. Bu özelliği ile ısı yalıtımı sağlayan ısıcamlı cam balkon sistemlerinde ısı hapsedilerek içeri ve dışarı dengesi kurulan atmosfer ortama daha iyi yansıtılıyor. Bu şekilde sağlanmış olan konfor ile balkondan ziyade yeni bir alan yaratılmış ve güzel vakitlerin rahatlıkla geçirildiği bir yer haline geliyor. Özellikle soğuk iklime sahip bölgelerde balkon keyfine ara vermeden devam edilebiliyor.

Cam Balkon Sistemi Kullanılan Yere Perde Takılabilir Mi?

Katlanır Cam Balkonun olduğu yerde perde takılabilmesi için tavanda korniş yapılması gerekir. Bunun yanı sıra perde tercihini stor ve zebra perdelerden yana kullanarak cam balkon sistemin üst kısmında perde için boşluk bırakmak gerekir. Bu boşluk olmadığı takdirde stor veya zebra perde kullanımı gerçekleştirilemez. Kullanış olarak stor perdeler bu sistemde diğer perdelere göre daha dezavantajlı olarak değerlendiriliyor. Perde ihtiyacı hisseden kişilerin tercihlerini bu bilgiler doğrultusunda yapması çok daha iyi olacaktır.

Cam Balkonlar Güneş Işınlarını Engeller Mi?

Cam balkonlarda katlanır camlar kendi başına güneş ışınları engellemek için yeterli olmuyorlar. Güneş ışınlarından rahatsız olmanın önüne geçmek için perde kullanımı iyi bir çözüm olabilir. Perde seçerken tül perde seçmek güneş ışınlarından yeterli miktarda korunmayı sağlayamayabilirler.

Bu nedenle tül perdeler yerine güneşlik fon perdeler kullanmak daha doğru olacaktır. Katlanır cam balkonun olduğu yere kullanışlı olması bakımından stor perdeler değil pliseli perdeler kullanmak rahat bir kullanım sağlayacaktır. Bunun için bahsedildiği gibi tavanda korniş yapılması gerekir. Stor perde kullanımı için de cam balkon sisteminden bunun için bir boşluk bırakılması kurtarıcı olacaktır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR