Ana SayfaDekorasyonEv Dekorasyonu Önerileri (Kendin Yap)

Ev Dekorasyonu Önerileri (Kendin Yap)

Hem boş zamanlarınızı değerlendirmek hem de evinizin görüntüsünü değiştirmek istiyorsanız, kendi kendinize yapabileceğiniz ev dekorasyonu önerilerimiz size yardımcı olacaktır.

Ev Dekorasyonu

Ev dekorasyonu, yaşam alanınızın daha ferah ve rahat hissetmeniz için mutlaka yapılması gerekenler arasında yer alıyor. Hayatımızın hatırı sayılır zamanlarını evlerimizde geçirmekteyiz. Bu nedenle evlerimizde sürekli olarak bir yenileme istememiz gayet normaldir. Her gün aynı dolaba, tabloya, masaya bakmak çok sıkıcı olabilir ancak küçük dokunuşlarla evinizi baştan yaratmanız çok da zor değildir. Evde bulunan malzemeleri geri dönüştürerek ya da çok uygun fiyatlara satın alacağınız materyalleri kullanarak evde gözle görünür değişiklikler yapabilirsiniz. Bu sayede evinizin görüntüsünü değiştirebilir ve enerjik bir havaya bürünmesini sağlayabilirsiniz.

Evde bulunduğunuz boş zamanlarınızı en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz yöntemlerden bir tanesi de ev dekorasyonudur. Bu sayede hem yeni uğraşlar edinebilir hem de evinizin çok şık gözükmesini sağlayabilirsiniz. Evinizde bulunan cam, plastik, mukavva, renkli boncuklar gibi materyalleri kullanarak yeni bir ev yaratmanız mümkündür. Kullanmadığınız ürünleri değerlendirerek ciddi tasarruflar elde edebilirsiniz.

Neler Yapabilirsiniz?

Evinizde yapacağınız ufak değişiklikler bile çok büyük etkiler yaratmaya yetecektir. Bundan dolayı yapacağınız her küçük yenilik, gözle görülür değişimleri beraberinde getirecektir. Öncelikle kendinizin de yapmak istediği tarzda bir el işi bulmanız faydalı olabilir. Örneğin resim yeteneğine sahip olmayan bir birey, tablo yaptığı vakit sonuçtan hoşnut kalamayabilir. Bu sebepten ötürü kendinize en uygun uğraşı seçmeli ve el işlerinde yeni iseniz olabildiğince basitten başlamalısınız. Aşağıda size yardımcı olabilmek adına önereceğimiz bazı küçük uğraşları görebilirsiniz.

Ev Dekorasyonu - Kase Boyama

Kase Boyama

 • İşe kullanmadığınız eski kaselerinizi boyayarak başlayabilirsiniz. Ebatlarını ya da kasenin rengini önemsemenize gerek yok. Seçtiğiniz renkteki sprey boya ya da akrilik boyaları kullanarak kullanmadığınız eşyalardan dekor ürünleri yapmanız mümkün. Yıllardır dolapta duran salata kaseniz, salonunuzun sehpasının üzerinde duracak güzel bir objeye dönüşebilir.
Ev Dekorasyonu- Kasalardan Yapılmış Raflar

Limon Kasalarından Raflar

 • Maliyeti yok denecek kadar düşük olan limon kasalarından dekoratif raflar yapın. Seçtiğiniz yöntem ile limon kasalarını birbirine ekleyerek kitaplarınız için de harika bir köşe yaratabilirsiniz. İsteğinize bağlı olarak orijinal ahşap renginde bırakabilir, ya da tamamen zevkinize göre renklendirebilirsiniz.
Ev Dekorasyonu - Kavanoz led Lamba

Kavanozdan Led Lamba Yapımı

 • Evde kullanmadığınız bir kavanozunuz illaki vardır. Bu kavanozun içine led ışık koymayı hiç düşündünüz mü? Kullanmadığınız saydam bir kavanoza, led ışık yerleştirebilir ve kavanozun kapağına da boncuklar yapıştırarak süsleyebilirsiniz. Evin istediğiniz odasında rahatlıkla kullanabileceğiniz bu obje, özellikle karanlıkta mükemmel görünecektir.
Yap Boz

Yapboz

 • Eğer yapboz yapmayı seviyorsanız, boş zamanlarınızda yaptığınız yapbozları çerçeveleyip duvarlarınızı renklendirebilirsiniz.

Duvar Kağıdı

 • Duvar kağıdının gücünden faydalanın. Evinizde farklı renkte ya da desende bir duvar olması evinizi çok daha farklı yapacaktır.

Askılı Saksı

 • Askılı saksı ya da raf yapın. Halat benzeri, el işlerinde sıkça kullanılan ipler yardımı ile duvardan aşağı sarkan ve son derece şık bir saksı ya da raf yapabilmeniz mümkün. Üstelik düşük maliyet ve az işçilik gerekiyor. İhtiyacınız olan ürünler saksı ya da raf için materyal, çivi, çekiç ve el işi halatları.
Ev Dekorasyonu- Deniz Kabuğu Saksı

Deniz Kabuklarından Saksı Yapımı

 • Deniz kabuklarından saksı yapımı oldukça basittir. Genellikle denize gidildiği zaman yapılan aktivitelerden bir tanesi de deniz kabuğu toplamaktır. Bulduğunuz ya da dışarıdan uygun fiyatlarla satın alabileceğiniz bir deniz kabuğunun içine toprak doldurarak çok şık ve minyatür bir saksı elde edebilmeniz mümkündür. Saksı yapacak kadar büyük bir deniz kabuğunuz yoksa, bir saksının etrafına küçük deniz kabukları da yapıştırabilirsiniz. Ya da kaktüs, sukulent gibi çok sulama gerektirmeyen bitkileriniz varsa toprağının üzerini deniz kabuklarıyla kaplayabilirsiniz.

Tablolar

 • Pahalı tablolara gerek yok. Yazıcı aracığı ile farklı boyutlarda sevdiğiniz görselleri çıkartabilir ve duvarınızı süsleyebilirsiniz. Ayrıca bu işlem için yüksek bir meblağ ödemek zorunda da değilsiniz. Eski çerçevelerinizin içine kurutulmuş çiçekler koyarak kendi sanat eserinizi de yaratabilirsiniz.

Ev Dekorasyonu Neden Önemlidir?

Ev, farazi bir eşyanız gibi her istediğinizde değiştirebileceğiniz bir şey değildir. Ancak evin içerisinde yapacağınız ufak değişiklikler sayesinde evinize bambaşka bir görüntü verebilirsiniz. Bu sayede evinizin enerjisini her daim yüksek tutabilir ve ideal ev tablonuzu oluşturabilirsiniz. Ev dekorasyonu aslında geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Bu skalaya mobilyaları tamamen değiştirme, mobilyaları yeniden boyama, el işi süsler ile evin havasını değiştirme, duvar renklendirme, raf sistemine geçerek dağınıklığı ortadan kaldırırken modern bir görünüm elde etme de dahildir.

Dekorasyon binlerce liraya mal olabilirken, evdeki malzemeler ile de gözle görülür değişimler elde edilebilir. Evde bulunduğunuz süre zarfında kendinize bir hobi olarak bile edinebileceğiniz ev dekorasyonu, kısa sürede değişimleri görebildiğiniz için yüksek bir tatmin duygusu yaratacaktır. Siz de yukarıda belirttiğimiz fikirlerden faydalanarak ya da kendi hayal gücünüzü kullanarak evinizi baştan yaratabilirsiniz.

Ev Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev dekorasyonu yapmak istiyor fakat bu durumda olabilecek kötü sonuçlardan korkuyor musunuz? Yapacağınız şık el işlerinin ya da dışarıdan satın alacağınız dekorasyon ürünlerinin doğru bir şekilde kullanılması büyük bir önem arz etmekte. Zira yanlış dekor, evinizden nefret etmeniz için yeterli bir sebep olacaktır. Bu nedenle dikkatli olmalı ve evinize herhangi bir müdahale yapmadan önce araştırma yapmalısınız. Aşağıda yer alan listeyi kontrol ederek ideal dekorasyonun nasıl olması gerektiği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

 • Öncelikle şununla başlayalım, dekorasyon kişiden kişiye değişebilen bir kavram olsa da evinizde renk uyumu çok önemli. Kullandığınız her eşyanın farklı bir renkte olması, evinizi boğabilir. Bunun yanı sıra yapabileceğiniz renk kombinleri evinize modern bir hava katabilir.
 • Işıklandırmanıza dikkat edin. İyi ışıklandırılmış bir ev her zaman daha geniş ve ferah gözükmektedir.
 • Odaya konumlandırdığınız eşyalar çok fazla olursa, odanız olduğundan çok daha küçük gözükebilir.
 • Sahip olduğunuz alanları olabildiğince pratik fikirlerle değerlendirebilirsiniz. Mesela, yeriniz dar ise açılıp kapanabilen masalar kullanabilirsiniz.
 • Duvar rafları, hem eşyalarınızı koymanız açısından hem de modern görünmesi açısından kullanabileceğiniz öğelerden biridir.

Ev dekorasyonuna başlamadan önce Sık Yapılan Dekorasyon Hataları https://evterapisi.com/sik-yapilan-dekorasyon-hatalari/ yazımızı da okumanızı öneririz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR