Ana SayfaBahçeKış Bahçesi Yapımı İçin İpuçları

Kış Bahçesi Yapımı İçin İpuçları

Kış bahçesi, soğuk zamanlarda evin kasvetinden kurtulmak isteyenler için ideal bir seçimdir. Hem yaz hem de kış aylarında kullanılabilen kış bahçeleri, geçirdiğiniz zamanın kalitesini olumlu yönde etkileyecektir.

Kış zamanlarında evden çıkamamak oldukça sıkıcıdır. Ancak kış bahçeleri, aileniz ve arkadaşlarınız ile vakit geçirmenizi sağlayacak ortamlardır. Zira evinizin salonu çok aşina olduğunuz bir oda olduğu için bir süre sonra evinizden sıkılabilirsiniz.

Kış Bahçesi

Kış bahçesi, her mevsim kullanılabilecek yapılardır. Evinde zaman geçirmekten sıkılan bireyler için en ideal yapılardan biri olan kış bahçeleri, soğuk günlerde evden çıkmadan farklı bir ortamda zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra mevsimsel değişimlerin bitkilerinize zarar vermesini de kış bahçeleri sayesinde engelleyebilirsiniz.

Farklı materyaller kullanılarak inşa edilen ve genellikle sağlam yalıtımlı, büyük camlar ile kaplı kış bahçeleri, iç mekandayken sanki dış mekandaymışsınız gibi hissetmenizi sağlar. Kış bahçesi, ev ortamından sıkılan ancak hava soğuk diye dışarı çıkmayı erteleyen insanların kurtarıcısı niteliğinde yapılardır.

Kış Bahçesi Dizaynı Nasıl Yapılır?

Kış bahçesi dizaynı için ilk başta düşünme süreci olmalıdır. Zira bütçenizi bilmeniz, istekleriniz ve ihtiyaçlarınızı listelemeniz, kış bahçenizin sonucunu etkileyecektir. Bu nedenle yapıyı direkt olarak inşa etmeye başlamadan önce düşünmek gerekir.

Kış Bahçesi Planlamak

Kış bahçesi dizaynı için ilk olarak bir planlama yapmanız gerekir. Bu planlama kış bahçesinin büyüklüğü, içine koyulacak eşyalar, tercih edilecek renkler gibi pek çok unsuru içinde barındırır.

Kış bahçesine sahip olmak isteyen bireylerin, herhangi bir uzman ile konuşmadan önce bu konular hakkında bir plan yapması, daha etkili sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

Kış bahçenizi kurabilmek için önce istek ve ihtiyaçlarınızı bilirseniz, ortaya çıkacak olan kış bahçesinden daha fazla memnun olursunuz. Kış bahçenize yerleştireceğiniz mobilyaların listesini yaparak masraflarınız hakkında bilgi sahibi olmanız kolaylaşacaktır.

Kış Bahçesi için Uzmanlardan Yardım Almak

Kendi kafanızda oluşturduğunuz fikirleri daha da geliştirmek ya da hayata geçirilip geçirilemeyeceğini öğrenmek için bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz.

Kış bahçesi, apartman dairelerinin balkonuna ya da bahçelere yapılabilmektedir. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, bu iki durumda da tadilatlar gerekecektir.

Kış bahçesi dizaynı için bir uzman görüşünü aldığınızda ayrıca sizin için bir fatura çıkartılacaktır. Yani hayalinizdeki kış bahçesini hayata geçirebilmek için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini de uzmanlardan öğrenebilirsiniz.

Eğer evinizin bahçesi var ise kış bahçenizi rahatlıkla inşa edebilirsiniz. Ancak eviniz apartman dairesi ise bahçe imkânınız olmayacağı için balkonunuzu kış bahçesine çevirebilmeniz de mümkündür. Kış bahçesi dizaynı yapmak için malzeme seçimleri hakkında bilmeniz gereken hususları aşağıda başlıklar hâlinde sıraladık.

Kış Bahçesi Dış Görünüm

Kış Bahçesi Yapımı İçin Kullanılacak Materyaller

Kış bahçesi yapımı, basit bir ev inşası gibidir. Her bireyin istek ve ihtiyacına göre kış bahçesi için kullanılacak materyallerin türü değişse de bazı olmazsa olmaz unsurlar vardır. Cam tipi, yalıtımlı duvarlar, çatı gibi unsurlar bu inşalar için en gerekli temel öğelerdir.

Yalıtım

Kış aylarında hem bir bahçe hem de oturma alanı olarak kullanılan kış bahçeleri için ilk öncelik yalıtımdır. Yalıtım, inşa edilecek kış bahçelerindeki bitkilerin sağlıklı kalmasını sağlamak ve içerideki sıcak havayı korumak için oldukça büyük bir önem arz eder.

Ayrıca dış kaplamada kullanılacak duvarların ısı yalıtkanlığı olmaması gereklidir. Zira kış bahçelerinin en temel özelliklerinden bir tanesi de geniş camlar ile bezeli olmasıdır. Cam seçimi yaparken de yalıtımlı olması gerekir.

Cam Seçimi

Daha önce de belirttiğimiz gibi kış bahçesi denilince akla ilk gelen unsur geniş camlardır. Bu geniş camlar, ortama dekoratif bir hava katarken sanki dışarıdaymışsınız gibi hissetmenize yardımcı olur. Bu kadar olumlu yönü olmasına rağmen camların bir olumsuz yönü de ısıyı korumakta zorlanmalarıdır.

Kış bahçesi yapımı için cam seçimi yaparken yalıtım konusuna öncelik verilmelidir. Yalıtımlı camlar normal camlara kıyasla biraz daha maliyetli olsa da kış bahçeleri için en gerekli yapı malzemelerinden biridir.

Bu nedenle maliyeti düşürmek için yalıtım özelliği olmayan camlar kullandığında kış bahçenizin içerisindeki bitkiler zarar görecek ve ortamı sıcak tutmanız zorlaşacaktır.

Çatı

Kış bahçenizde otururken eğer gökyüzünü de izlemek istiyorsanız dayanıklı ve ısı yalıtımına sahip camlar tercih edebilirsiniz.

Zira kış bahçesi yapımı için insanların en çok tercih ettiği cam çatılar yağmur, kar ve yıldızları izlemek için idealdir. Ancak söylemek isteriz ki eğer cam çatı istiyorsanız kesenin ağzını biraz açmanız gerekir.

Bütçenizin çok dışına çıkmak istemiyorsanız kış bahçenizin çatısı için polikarbonat maddesini tercih edebilirsiniz. Hem maliyeti düşük olsun hem de ısı yalıtımı sağlasın diyorsanız, sizin için en ideal çatı malzemesi polikarbonat olacaktır. 

Havalandırma

Kış bahçesi dizaynında dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir tanesi de havalandırma sisteminin olmasıdır. Kış bahçenize giriş yaptığınız anda ferah bir hava çekmek için havalandırma sistemi şarttır. Hava akışını düzenleyen havalandırma sistemleri, bitkilerinizin de sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

Kış bahçeleri, genellikle soğuk havalar için tercih edildiği için bu günlerde kapı ya da pencereleri açarak hava sirkülasyonu yapmak sağlıksız olacaktır. Bu noktada havalandırma sistemi devreye girer. Kış bahçesi için sıradan, temel özelliklere sahip havalandırmalar yeterlidir.

Isıtma

Kış bahçelerinin ısıtma ihtiyacı doğru karşılandığı takdirde, mekânınız oldukça konforlu olacaktır. Kış bahçenizin hem sizin hem de bitkileriniz için doğru sıcaklıkta olmasını istiyorsanız, yapmanız gereken bir ısıtma sistemi edinmektir.

Kış bahçeleri için en çok tercih edilen yöntem, zeminden verilen ısı sistemi ile sağlanmaktadır. Isıtma ihtiyacının daha kolay karşılanabilmesi için zeminde fayans kullanılması, ısı yalıtımını güçlendirecek ve zeminden gelen ısıyı kolay bir şekilde odaya yayacaktır. 

Kış Bahçesi İç Görünüm

Kış Bahçesi Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Kış bahçesi dizaynı için daha önce bahsettiğimiz noktaların yanı sıra bazı eşya seçimleri de oldukça büyük bir önem taşır. Çünkü inşa etmek istediğiniz yapıların sizi cezbetmemesi büyük bir hayal kırıklığına yol açabilir. Aşağıdaki listeye göz atarak kendi zevkinize uygun bir kış bahçesi tasarlayabilirsiniz.

  • Kış bahçenizin, yaz mevsiminde de kullanılabilmesini istiyorsanız, perde seçimi oldukça önemlidir. Yaz mevsiminde güneşin kavurucu sıcaklarına engel olabilmek için kalın fon perdeler tavsiye edilir.
  • Kış mevsiminde sıcak bir ambiyans oluşturmak için kilim veya halılara, battaniyelere yer verebilirsiniz. Bu sayede kış bahçesi, çok daha sıcak bir yuvaya dönüşecektir.
  • Daha otantik bir görünüm oluşturmak isterseniz loş ışıklar, şömine, taş kaplama duvar detaylarına göz atabilirsiniz.
  • Kış bahçeleri insanlara oldukça huzurlu bir ortam sağlar. Kış bahçenizde hobi köşesi oluşturabilir ve huzurlu bir ortamda hobilerinizle ilgilenebilirsiniz. Örneğin, küçük bir kütüphane, müzik aletleri, tuval ve boyalar için bir alan ayırabilirsiniz.
  • Eğer doğanın içinde olduğunuzu vurgulamak isterseniz, ahşap detaylardan yardım alarak doğa hissini doruklarda yaşayabilirsiniz.

Kış bahçesi hem insanlar hem de bitkiler için ideal ortamlardır. Yoğun zamanlarınızı kış bahçesinin kapısının ardında bırakarak keyifli zamanlar geçirebilmeniz mümkündür.

Kış bahçesi dekorasyonuna özen göstererek kendi zevkinizi ortaya koyabilirsiniz. Bu sayede kış bahçeniz sizin için daha huzurlu bir alan olacaktır.

Kış bahçesi dekorasyonuyla ilgili daha fazla bilgiyi 2021 Kış Bahçesi Dekorasyon Önerileri başlıklı yazımızdan edinebilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR