Ana SayfaTemizlikKızılcık, Ahududu ve Çilek Lekesi Nasıl Çıkar?

Kızılcık, Ahududu ve Çilek Lekesi Nasıl Çıkar?

Kızılcık, ahududu ve çilek gibi meyve lekeleri zorlu olabilir ama çıkarmak imkansız değil. Bu lekeleri çıkarmanın yollarını aşağıda bulabilirsiniz.

Kumaşlar

Gerekli Malzemeler:

 • Bulaşık deterjanı
 • Beyaz sirke
 • İzopropil alkol
 • Enzimatik leke çıkarıcı
 • Klor bazlı ya da oksijen bazlı ağartıcı

Temizleme Aşamaları:

 1. 1 yemek kaşığı kadar beyaz sirkeyi ve yarım çay kaşığı kadar deterjanı bir litre ılık suya dökün. Lekeyi, bu sirkeli-deterjanlı suda 15 dakika bekletin ve durulayın.
 2. Bir süngeri izopropil alkole batırın ve nazik hareketlerle, lekenin ortasından kenarlarına doğru ovalayın.
 3. Bir yemek kaşığı kadar enzimatik leke çıkarıcıyı 1 litre ılık suya dökün ve lekeyi 30 dakika boyunca bu karışımda bekletin.
 4. Leke kalırsa ve kumaş için sorun yaratmayacaksa klor ya da oksijen bazlı ağartıcıyla yıkayın.

Meyveler

Halı

Gerekli Malzemeler:

 • Keskin olmayan bir bıçak
 • Islak yerleri de süpürebileceğiniz bir elektrik süpürgesi
 • Bulaşık deterjanı
 • %3 hidrojen peroksit

Temizleme Aşamaları:

 1. Kağıt havlu ya da keskin olmayan bir bıçak yardımıyla lekeyi olabildiğince kazıyın. Eğer leke, kırmızı meyvelerin suyundan kaynaklıysa ve ıslaksa, ıslak yerleri süpürebildiğiniz bir elektrik süpürgesi size yardımcı olabilir.
 2. Leke kuruysa lekeli alanı biraz musluk suyuyla ıslatıp nemlendirin. 1 dakika kadar bekleyin ve bir bezi lekeli alana birkaç defa hafifçe bastırıp çekin. Bu hareket lekeyi çıkarmaya yardım ediyorsa lekeden tamamen kurtulana kadar devam edin. Leke çıkmıyorsa 3. aşamaya geçin.
 3. 1 litre suya yarım çay kaşığı deterjan dökün. Bir bezi deterjanlı suya batırıp lekeli bölgeye birkaç defa bastırıp çekin. Bu hareket lekeyi çıkarmaya başladıysa leke tamamen çıkana kadar devam edin. İşe yaramıyorsa 4. aşamaya geçin.
 4. Bir sprey şişesine musluk suyu doldurun ve halınızı bu suyla durulayın. Ardından kurulayın.
 5. Biraz su püskürtün, üzerine birkaç kat kağıt havlu koyun ve kağıt havluların üzerine ağırlık yerleştirip kuruması için bekleyin.
 6. Leke hâlâ tam olarak geçmediyse lekeli kalan kısımlara %3 hidrojen peroksit uygulayın ve 1 saat bekletin. Halı tamamen lekesiz olana kadar diğer aşamalarda sildiğiniz gibi silin ve tekrarlayın. Hidrojen peroksiti durulamanız gerekmiyor. Üzerine birkaç kat kağıt havlu koyup, kağıt havluların üzerine ağırlık yerleştirin ve kurumasını bekleyin.

Başka bir zorlu meyve lekesi olan elma lekesini çıkarmanın ipuçları bu yazımızda. https://evterapisi.com/elma-lekesi-nasil-cikar/

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR