Ana SayfaEv ElektroniğiKlimalar Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

Klimalar Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

Klimalar, alanlarda konforu ve yaşanabilir hava seviyesini üst düzeylere çıkarmak için sıcaklık kontrolüne odaklanan sistemlerdir. Aynı zamanda klima sistemleri, uzmanlar ve mühendisler tarafından geliştirilen karmaşık bir mekanizmadır. Bu nedenle birçok insanın bu sistemlerin tam olarak nasıl çalıştığını anlamaması şaşırtıcı değildir. Bu durumda bu cihazlar hakkında bazı yanlış bilinen bilgiler de ortaya çıkmaktadır.

Klimalar ile İlgili Gerçekler

Çoğu ev sahibinin klimalar hakkında bazı yaygın yanlış kanıları vardır. Klima hakkında doğru bilinen yanlışlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Klima Ünitesi Ne Kadar Büyükse, O Kadar İyidir: Klima boyutu önemlidir, ancak bu en büyük klima en iyisi demek değildir. Burada asıl önemli olan, ev için uygun boyutta bir klima ünitesi bulmaktır. İhtiyaç olandan daha büyük bir ünite kurmak, daha fazla enerji kullanımına neden olur. Uygun olmayan boyutlara sahip modeller daha sık devir yapma eğilimindedir. Bu da daha fazla aşınmaya sebebiyet verir.
 • Klima Sadece Havayı Soğutur: Bulunulan ortamı soğutmak, klimanın en büyük faydasıdır. Bununla birlikte, ortam içerisinde konforlu bir sıcaklık ayarlamakta diğer bir önemli özelliğidir.
 • Klimalar Sadece Sıcaklıkları Etkiler: Klimanız odanızın hem sıcaklığını hem de nem seviyesini etkiler. Ortam havasının nemi cihazın verimliliğinde önemli bir rol oynar. Nem seviyeleri çok yüksek veya düşükse, normal ayarlarda istenen sıcaklığa ulaşmak daha zor hale gelir.
 • Klima Yerleşiminin Önemi Yoktur: Klimanın yerleşimi ortamın enerji verimliliğini önemli ölçüde etkileyebilir. Uygun ayarlamalara izin veren bir yere monte edilmesi önemlidir. Doğrudan güneş ışığından, hava akımından, kapılardan ve pencerelerden uzakta iç kısımda yer alan bir duvara monte edilmesi önerilir. Ayrıca cihazın altına veya önüne herhangi bir mobilya konulmamalıdır.
 • Kullanılmayan Odalardaki Havalandırma Delikleri Kapatılmalıdır: Bir ortam kullanılıyor olsun ya da olmasın havalandırmalar açık kalmalıdır. Havalandırma deliklerini ya da pencereleri sürekli kapatmak ortamdaki hassas hava dağılımı dengesini bozar.
 • Görünür Bir Sorun Yoksa Klimanın Düzenli Bir Bakıma İhtiyacı Yoktur: Çoğu üretici klimaları doğru ve kaliteli malzemelerle donatma konusunda başarılıdır. Böylece uzun yıllar boyunca çalışmaya devam eder. Ancak en iyi mühendislik tasarımlarının bile düzenli olarak kontrol edilmesi için servis ve bakıma ihtiyacı vardır. Çoğu modelde ortam dışında bulunan ayrı bir ünite vardır. Bu da onları çevresel döküntülere ve etkilere karşı savunmasız bir konuma getirir. Klimalarla ilgili diğer bir yaygın sorun, böceklerin üniteye girmenin bir yolunu bulmasıdır. Çoğu ev sahibi, gereksiz bir masraf olduğunu düşündükleri için bu adımdan tamamen vazgeçmeyi dener. Ancak düzenli bakım ayrıca enerji verimliliğini korur ve sistem ömrünü uzatır.
 • Rutin Bakım Pahalıdır: Bakım çalışması, sistemin sorunsuz çalıştığından emin olmak için biraz para harcamayı gerektirir. Ancak küçük sorunları sonrasında daha büyük problemlere dönüşmeden yakalar. Bu da çok daha büyük harcamaların önüne geçer.
 • Termostat Ayarı Ne Kadar Düşükse Bir Ortamı O Kadar Hızlı Soğutur: Bu güvenli bir uygulama değildir çünkü klima, ortam havasının 10 ile 15 derece altındaki sıcaklıklara ulaşmak üzere tasarlanır. Bir ortamı soğuk yapmak için ne kadar düşük derecede çalışırsa o kadar fazla güç harcar. Bu da iç bobinlere zarar verebilir.
 • Filtrelerin Değişmesi Gerekli Değildir: Filtreler değiştirilmesi gereken sürelerde değiştirilmediği takdirde, verim ve etkinlik engellenebilir. Kirli hava filtreleri, cihazın soğutma kapasitesini tehlikeye atabilir ve sisteme zarar vererek maliyetli onarımlar gerektirebilir.

Klimalar Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

Klimayı Doğru Seçmek ve Etkin Bir Şekilde Kullanmak

Yukarıda bahsedilen yanılgılar, enerji maliyetlerini artırır ve zamanla verimliliğin düşmesine sebep olur. Klimadan etkin bir şekilde yararlanmak için öncelikle yüksek kaliteli malzemelerle üretilmiş, maksimum değere sahip bir ürün seçtiğinize emin olmalısınız. Ardından ne tür bir klimaya ihtiyaç duyduğunuza karar vermeli ve hangi boyutlarda bir modelin ortamınıza uygun olacağını belirlemelisiniz. Ayrıca cihazınızı tüm yıl boyunca etkili kullanma yöntemlerine özen göstermelisiniz:

 • Hava filtresini kontrol etmeli ve gerektiğinde değiştirmelisiniz.
 • Ani sıcaklık değişimlerinden kaçınmalısınız.
 • İç mekân nemine dikkat etmelisiniz.
 • Fan modu gibi daha az enerji harcayan modları kullanmayı denemelisiniz.
 • Dış üniteniz için serin ve gölge bir yer bularak cihazınızın verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz.
 • Bir klima seçerken mühendislik analizi yaptırmalısınız.

Siz de değişen tüketici taleplerine cevap veren çözümleri ve en yeni teknolojileri kullanan FujiPlus ürünlerini tercih edebilirsiniz. Müşteri odaklı yaklaşım, alanında uzman teknik ekip hizmetleri ve geniş servis ağı ile dengeli hava koşullarının keyfini çıkarabilirsiniz. Ürünler ve hizmetler hakkında detaylı bilgi edinmek için FujiPlus ile iletişime geçebilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR