Ana SayfaDekorasyonKüçük Alanlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Küçük Alanlar İçin Dekorasyon Fikirleri

En küçük odaları bile kusursuz derecede orantılı hâle getirmek için alanınızı en gözde ipuçlarımızla ve tasarım hilelerimizle genişletin!

Küçük salonlar için fikir arayışındaysanız salonunuzun potansiyelini ortaya çıkarmak için hoş görünümlü küçük salon tasarımlarından oluşan galerimizden ilham alın.

Evinizi dekore ederken küçük bir salonu daha ferah göstermenin en kolay yollarından biri, odayı daha samimi ve davetkâr göstermek için tasarım şablonunuza yumuşak, pastel tonlar katmaktır.

Ancak elbette özenle yerleştirilmiş mobilyalara ve perdelerle ilgili akıllıca düşünülmüş ipuçlarına ek olarak salonunuzu olduğundan daha büyük gösterecek pek çok parlak fikir vardır.

İlk olarak küçük odalara ilgili bu fikirlere göz atın.

Mavi Salon

Süpürgeliklerinizi Boyayın

Alışkanlıkları bozuyor olsa da süpürgelikleri duvarla aynı renge boyamak bir alanı olduğundan daha büyük göstermek için önerilebilecek ipuçlarından biridir. Cesur beyaz süpürgeliklere veda etme zamanı! Örneğin, duvarınız açık mavi tonlarındaysa süpürgeliklerinizi de bu renge boyamanız duvarın çok daha uzun görünmesini sağlayacaktır. Bu küçük hile duvarın bölünmüş görünmesine engel olacaktır -duvarları bu şekilde uzatmak odanın da daha uzun, dolayısıyla daha büyük görünmesini sağlar.

Sıcak Renkli Duvar

Sıcak Renklerde Özel Bir Duvar Oluşturun

Hepimiz odalarımızın huzurlu ve dinlendirici görünmesini isteriz. Ancak, küçük bir alanda, odanın dar görüneceğini düşünerek çok sayıda koyu renk kullanmak konusunda çekingen davranmanız mümkün.

Böyle bir durumda, odanın rahatlamaya olanak veren belli bir bölümünün arka fonu için örneğin erik tonları gibi canlı, sıcak bir renk tercih edin. Kanepenin arkasındaki bölüm bunun için idealdir. Söz konusu derin renk vurgusu odayı küçük göstermeden rahatlama sağlayan ve bizi kendisine çeken görsel bir “kucaklama” hissi verecektir.

Büyük Salon Aynası

Ayna Yardımıyla Alan Yaratın

Bu ipucu bilinen en eski hiledir, ancak işe yaradığı muhakkak! Yalnızca odaya ayna koyarak anında geniş alan görünümü yaratmanız mümkün. Hatta, tüm duvarı kaplayacak büyük boy bir ayna tercih edin. Ayna ışığı ve iç dekoru yansıtıp -iç mekânı ikiye katlayarak- geniş alan illüzyonu yaratacaktır. Genel etkiye katkıda bulunması için renkleri hafif ve canlı tutmaya çalışın.

Jaluzi

Perde Yerine Jaluzi Tercih Edin

Herhangi küçük bir alanı anında çok daha geniş hâle getirmek için ne harika bir iç dekorasyon ipucu! Pencerenin her iki yanındaki boş kısımlar canlı bir alan görünümü yaratacaktır.

Depolama Alanı

Odanın Depolama Kapasitesini Artırın

Küçük bir alanda önemli olan şey her santimi değerlendirmektir. Söz konusu odadaki eşya kapasitesi olduğunda kalıpların dışına çıkıp duvarlardaki, kullanılmamış kıyı ve köşelerdeki boş dikey alanı değerlendirebilecek, siparişle yapılan eşya kullanımına yönelin. Eşyaları odaya sığdırırken boş alanları değerlendirmenin ekonomik yolu odaya ergonomik raflar yerleştirmektir.

Rafları duvarda bu yöntemle kullanmak duvarın her iki tarafını da kullanmanızı sağlayacaktır. Ortaya çıkan ferahlıkla odanın görünüşü sıkışık olmaktansa hafif ve havalı kalacaktır. Yalnızca odayı tıka basa doldurmamaya özen gösterin -rafları en sevdiğiniz kitapları ve bibloları sergilemek için kullanın.

Geniş Koltuk

Kanepenizi Geniş Bir Koltukla Değiştirin

Fazla yer işgal eden bir kanepe salondaki alanı çabucak tüketir; bu sebeple, özellikle salonunuz çok küçükse kendinize, aynı derecede rahat fakat çok daha az yer kaplayan geniş bir tekli koltuk ya da iki kişilik bir koltukla idare edip edemeyeceğinizi sorun. 1,5 kişinin oturabileceği genişlikte olan bu koltuklar bir ebeveyn ile çocuğu veya sarılmayı seven bir çift için yeterli alan sağlayabilir.

Bu oda aynı zamanda bahçelere dayalı olan -botanik bir dekorasyon şablonuna- küçük odalar için dahice olacak bir dekorasyon ipucu sayılabilir. Böyle bir görsel bağlantı yaratmak bakışları dışarı yöneltip odayı daha geniş gösterecektir.

Duvara Monte Gizli TV Ünitesi

Televizyonunuzu Duvara Monte Ederek Gizleyin

Duvara monte edilmiş bir televizyon küçük salonlar için her zaman daha iyi bir fikir olacaktır. Bunun ilk sebebi, televizyonun sahip olduğumuz değerli alanı tüketmesini istemeyişimizdir. Modern bir görünüm elde etmek için son model düz ekran televizyonunuzu duvara sabitleyin, böylece, arkada kalan bölüm, bir televizyon ünitesiyle kapanmak yerine boş kalmış olacak.

Bu tercihin ikinci sebebi, televizyonun kötü bir görüntü oluşturacak şekilde göze çarpmasını istemeyişimizdir. Bir kara delik gibi görünen bu büyük dikdörtgen şekli akıllıca bir şekilde saklamak onun küçük bir alana yayılıp bu alanı kaplamasını engelleyecektir.

Ev TV Sistemi

Kendi Medya Merkezinizi Oluşturun

Minimal düzeyde yer kaplayan kendi medya merkezinizi oluşturarak saklama alanlarının zeminde daha fazla yer kaplamasına izin vermeyin. MDF paneli duvara sabitleyerek televizyon ekranınızı ve bir tane üstte, bir tane de altta olmak üzere ergonomik rafları monte edin. Çok fazla alanı kaplamaksızın odanızda fazladan yer kazandıran bu raflar size depolama alanı oluşturacaktır. Alt rafın altındaki bölge dar yapıdaki çekmeceler ya da içine eşya koyabileceğiniz tabure, puf gibi eşyalar için fazladan alan yaratacaktır.

Salonda Mimari Alanlar

Kullanışsız Mimari Alanları Değerlendirin

Odadaki tuhaf bölünmeler yüzünden salonunuz dar mı? Belli dönemlere has özellikler taşıyan kullanımlarını genellikle sevdiğimiz, cumba tarzı yapılar söz konusu mobilya düzenlemesi olduğunda lojistik bir kâbusa dönüşüyor. Sahip olduğunuz alanı kendiniz için yararlı olacak şekilde kullanın. Küçük bir kanepeniz varsa, böyle bir kanepe, kullanışlı zemin alanına fazla müdahale etmeksizin düzgün bir şekilde söz konusu konuma sığacaktır.

Duvara Asılı Sepetler

Duvarda Fazladan Depolama Alanı Oluşturmak İçin Sepet Asın

Küçük bir salonunuz varsa elinizdeki tek seçenek odanın üst kısımlarıdır! Mümkün olduğunca az eşyanın yığılmasını sağlayarak zemini olabildiğince boş bırakın. Buna üzerinde uzanacağınız ıvır zıvırlar da dâhil. Söğüt ağacından yapılmış hoş görünümlü sepetler bu depolama sorununu ortadan kaldırmak için ideal olabilir. İdeal olmasının birinci sebebi bu sepetlerin muhteşem görünmeleridir; ikinci sebep ise her türden eşya yığınını taşıyabilecek kadar sağlam olmalarıdır -salon için akıllıca bir depolama fikri. Pek çok ağırlık taşıyabilecek olan dekoratif kancalarla asabileceğiniz bu sepetler büyük bir ihtimalle etrafa atılmış duran oyuncak, kitap, dergi, iPad vb. eşyaları günün sonunda çabucak toplayıp ortadan kaldırmak için harikalar!

Duvarda Depolama Alanı

Tavanın Yanına Depolama Bölümü Ekleyin

Özenle ve büyük bir ustalıkla kamufle edilmiş beyaz renkli dolapları salon duvarlarının üstüne monte etmek, tüm eşya yığınından zahmetsizce ve estetik bir biçimde kurtulmanız için harika bir yöntemdir. Kullanıma hazır mutfak dolapları -duvara monte edilebilen- bu yöntem için idealdir. Aynı yöntemi uygulamayı düşünüyorsanız, dolapları monte ettiğinizde eşyaların maksimum yüküyle ilgili dikkatli olun -ne de olsa eşyalarınızın başınıza yıkılmasını istemezsiniz.

Eşya yığınından uzak bir görüntü elde etmek için basit şekillerden oluşan mobilyaları tercih etmeye özen gösterin. Daha fazla alana yer açan ve odayı daha geniş gösteren geleneksel, yanları sivri olan masalardan yana tercih yapın.

Köşe Koltuk

Köşe Koltuklarla Koridor Görünümü Etkisini Uzak Tutun

Modern görünümlü L-koltuklarla salonunuzda daha rahat bir köşe alanı oluşturup yer açmanız mümkün. Yere koyabileceğiniz geniş, rahat minderlerle de hem oturma alanını genişletebilir hem de daha samimi bir görünüm elde edebilirsiniz.

Açık Renkli Duvarlar

Duvarlar İçin Açık Renkler Tercih Edin

Son zamanlarda en çok tercih edilen renkler açık pembe, açık mavi/gri tonları ve gölgeli lila. Bu tonlar küçük bir salonu ışıl ışıl ve davetkâr gösterecektir -samimi fakat aynı zamanda keşfedilmeyi bekleyen bir görünüm. Parlak beyaz tonlardan uzak durun ve alternatif olarak söz konusu renkleri hafif bir yeşil, gri ya da kahverengiye çalan gri tonlarıyla birlikte kullanın.

Puflar

Oturma Alanı İçin Pufları Tercih Edin

Küçük bir salonunuz varsa asla çok eşya sığdırmaya çalışmamalısınız. Bunun yerine, odanın sahip olduğu alanla orantılı olan bir kanepe tercih edebilirsiniz; buna rağmen yer sıkıntısı çekiyorsanız puf kullanabilirsiniz. Puflar heybetli koltuklardan çok daha az yer kaplar; üstelik yerlerini kolaylıkla değiştirebilirsiniz. İhtiyacınız olmadığında sehpanın altına koyabileceğiniz küp şeklindeki puflara benzer kolaylıkla saklanabilecek mobilyaları tercih edebilirsiniz.

Salonunuzu sevimli ve samimi hâle getirip uyumlu bir görünüm elde etmek adına aynı renkteki nesneleri -resimlerden minderlere- bir araya getirebilirsiniz.

Salon Işıklandırma

Odaya Işık Dolmasına İzin Verin

Vitrin dekorasyonunu basit tutarak salonunuzda doğal ışığa mümkün olduğunca fazla yer verin. Yer kaplamaksızın mahremiyete ve ışık kontrolüne olanak sağlayan panjurlar, perdelere iyi bir alternatiftir. Salonunuzda perde kullanmayı tercih ediyorsanız, perdelerinizi açık renkte ve salonunuza ışık girmesini istediğinizde kolaylıkla çekebileceğiniz şekilde seçmeye özen gösterin. Stor perde de tercih edebilirsiniz.

Çok Fonksiyonlu Mobilya

Çok Fonksiyonlu Mobilyalara Yatırım Yapın

Söz konusu küçük salonlar olduğunda çok fonksiyonlu ve kullanışlı mobilyalar kurtarıcınız olabilir! Örneğin, ufak eşyalarınızı koyabileceğiniz, küçük bir depo görevi görebilecek bir sehpa, anında etraftaki eşya kalabalığından kurtulmanıza olanak sağlayacaktır.

Kapaklı puflar ve hatta altında depolama alanı bulunan bir kanepe bile sizin için alternatif olabilir. Salonunuzdaki doğal ışığı en yüksek seviyeye çıkarıp salonunuzun daha büyük ve parlak görünmesini sağlamak için bu yönteme ek olarak duvar aynalarını ya da yansıtıcı bölümleri olan mobilyaları tasarım planınıza dâhil edin.

Oda Kapısı

Kapının Dikkat Çekici Olmasını Engelleyin

İster sevimli, küçük bir bağ eviniz, isterse bir stüdyo daireniz olsun, ön kapınız doğrudan salonunuza açılıyorsa evinizin dinlendirici bir sığınak izlenimi vermesi oldukça zordur. Dikkatlice düzenlenmiş bir oturma düzeniyle odak noktasını evin girişinden uzaklaştırın. Örneğin, sade renklerden oluşan iki kişilik rahat bir koltuğu ince uzun bir sehpa ile bir lambanın yanına 90 derecelik bir açıyla yerleştirdiğinizde ve bu doğal görünümü ağır perdeler yerine stor perde ile tamamladığınızda hem salona açılan kapınız dikkatleri üzerine çekmeyecek hem de salonunuz daha geniş görünecektir.

Dikey Dekorasyon

Dikey Bir Şekilde Dekore Edin

Salonunuza uyması için ona uygun duvar kâğıdı tasarımlarını inceleyebilirsiniz. Zemin alanı kısıtlıysa söz konusu dekorasyonu çok daha görkemli hâle getirmeye çalışın. Örneğin, duvarlarından biri mavi renge boyanmış beyaz bir odada dikkatler, mavi bölüm sayesinde yüksek tavana yönelecektir.

Perdelerinizde tercih edebileceğiniz geometrik desenler ise söz konusu mavi tonları yansıtıp salonunuza uyumlu bir bütünlük katacaktır.

Ahşap Mobilyalar

Ahşap Mobilyalar ile Fazlalıklardan Kurtulun

Üç parçadan oluşan mobilya takımı gibi geleneksel salon mobilyalarına yönelin. Daha az yer kaplayan mobilyalar ile dinlenmek ve kitap okumak için rahat alanlar yaratmak pekâlâ mümkün. Kapitone bir koltuk yerine üzerine minderler koyabileceğiniz ahşap bir sallanan sandalye; ince, basamak raflar yerine ise ahşap kitaplıklar tercih edin. Duvarları ve aksesuarları hafif renklere boyayın.

L Koltuk

L Koltuğunuzu Dar Bir Alana Yerleştirin

Kullanışsız bir şekle sahip bir salonu dekore etmeden ya da döşemeden önce var olan alandan nasıl en yüksek verimi alabileceğinizi değerlendirin. Örneğin, dar bir alana yerleştirilmiş bir L-koltuk ve ona uyumlu olarak seçilmiş, hem içine ufak tefek eşyalarınızı koyabileceğiniz hem de sehpa görevi görebilecek sandık şeklinde puflar yerden tasarruf etmek için ideal olabilir. Var olan kısıtlı ışıktan en iyi şekilde yararlanabilmek için karanlık bir odayı aydınlık hâle getirin.

Deri Koltuk Takımı

Evinizin En İyi Parçalarıyla Dikkati Başka Yöne Çekin

Dev boy bir masa lambası, ilgi çekici bir sanat eseri ya da muhteşem bir kumaşla döşenmiş bir koltuk gibi evinizin en iyi birkaç parçasını seçip odanın geri kalanından eşya kalabalığını uzak tutun. Bu parçalar salonunuzun modaya uygun olmasını sağlamakla kalmayacak, salonunuzun boyutundan da tüm dikkatleri uzakta tutacak!

Deri Koltuk

Dokusal Parçalar Unsuru

Duvarları, tavanı ve zemini beyaz renkle dekore etmek bir odayı sert ve soğuk hâle getirir. Rahat, deri bir koltuk, kırmızı bir lambader ve yün bir kilimle -her biri içi odunlarla dolu bir şöminenin etrafında olacak şekilde- bu katı kuytu köşe hissini yok edip ortamı yumuşatın. Krom yeşili yumuşak dokulu bir minder ve bir şal ile tasarımınıza son dokunuşu bırakın.

Oda Aydınlatma

Işığı Lehinize Kullanın

Sarkıt aydınlatma ve özenle yerleştirilmiş bir sehpa ile harika bir yaşam alanı oluşturun. Salonunuzda tercih edeceğiniz bu iki eşya, birlikte, misafiriniz geldiğinde birkaç sandalye ve yer minderi ya da puf ile etrafına toplanabileceğiniz bir odak noktası oluşturur.

Ev Aksesuarları

İlgi Duyduğunuz Nesneleri Sergileyin

Salonunuzun küçük olması, en sevdiğiniz eşyalarınızı depoda saklamanız gerektiği anlamına gelmiyor. Sergilemeye değer eşyalarınız varsa onları görünür bir rafa, kanepenin üstüne koyun. Bu fikir, özellikle zemin alanı dikkat çekiciyse harika olacaktır. Neon ışıklı bir tabela asmak dikkati başka yöne çekmek açısından aynı şekilde faydalıdır.

Şömine

Bir Tema Oluşturmak İçin Desenlerle Dekore Edin

Desen kullanımı geniş odalarda olduğu kadar küçük odalarda da elverişlidir; ancak, deseni nerede kullandığınız önemlidir. Yün kumaşlar, samimi, rustik stildeki şömine yanına yerleştirilebilecek eşyalar için uygundur; fakat ekose, dama, şal ve çiçek desenlerini kanepe ve koltuklardaki şallara ve minderlere saklayıp duvarlarda sadece boya kullanmaya özen gösterin. Odanın iki tarafını birleştirecek bir kilimle de tasarımınıza renk katın.

Küçük Salon Tasarımı

Karakterli Eşyalarla Dikkat Dağıtın

Eşya dağınıklığından kurtulmak küçük bir odayı büyük gösterse de, eğer rahat, samimi görünüme hayransanız,  böylesine eksiltilmiş bir tarz sizin pek işinize yaramayacaktır. Ne var ki, küçük demek bomboş ve karaktersiz demek değildir. Siyah deri mobilyalar ve geleneksel bir şömineden oluşan klasik kombinasyonu deneyin -sıcak, samimi bir ortam yaratmak gibisi yoktur! Bu tasarıma en sevdiğiniz eşyaları ve aksesuarları dahil edin. İlgi çekici, karakterli bir tarzla dekore edilmiş bir oda söz konusuysa, kimse odanın ne kadar küçük olduğunu fark etmeyecektir bile!

Merdiven Altı Depolama Alanı

Merdiven Altındaki Alanı Değerlendirin

Depolamadan ilginç aksesuarlara kadar her şeyi dâhil ederek merdiven altındaki kullanılmayan bölümü değerlendirin. Küçük evinizde yer sorunu yaşıyor ve her kuytu köşeyi değerlendirmeye çalışıyorsanız merdiven altındaki verimli olabilecek bu alanı sıcak, samimi bir yaşam alanına dönüştürün. Burada, bir gömme kitaplık ve kanepe o çoğunlukla sevilmeyen, değeri bilinmeyen yere düzgün bir şekilde sığacaktır.

Country Dekorasyon

Depolamayı Rahatça Uydurun

Depolamayla ilgili akıllıca yöntemleri birleştirmek için mimari özelliklerden yararlanın. Şöminenin her iki tarafındaki oyukları depolama için sorunsuzca kullanın. Bir kat taze boya ve hafif bir dokunuşla özgün nitelikli bir mekâna modern bir doku ekleyin. Örneğin, siyah bir şöminenin odak noktası olduğu bir odada, ona eşlik eden alçak kanepe ve rustik tarzda ahşap bir sehpa ile odanın havası samimi bir tona kavuşabilir. Yere serilecek bir yün kilim ise tercih edilen tarzı pekiştirip odaya davetkâr bir hava verecektir.

Duvar Rafları

Depolama Potansiyelini Yükseltin

Küçük salonların özenle seçilmiş az sayıda eşya ile ferah tutulması gerekir. Küçük bir salonu daha geniş göstermenin muhteşem bir yolu onu büyük bir titizlikle düzenli tutmaktır. Nitekim, bunu başarabilmek için de odadaki her şeyin düzgün bir yeri olması gerekir. Duvarın üstünde ya da oyuklarda içlerine pek çok şeyi koyabileceğiniz ergonomik raflar küçük odalar için kusursuz bir seçimdir; elbette, bunun yerine, boş alanın her santimini değerlendirebileceğiniz, döşemeden tavana kadar uzanan raf ve dolapları siparişle dilediğiniz gibi yaptırmanız mümkün.

Küçük salonlar için önerdiğimiz bu fikirlerden herhangi birini dekorasyon planınıza ekleyecek misiniz? Odalara ışık getirecek, size bol bol yer kazandıran bu zekice ipuçlarını kullanarak küçük evinizin kısıtlı alanını en iyi şekilde değerlendirin!

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR