Ana SayfaBalkonKüçük Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Küçük Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Evlerimizdeki küçük balkonlar, işlevsel ve dekoratif açıdan zorlayıcı olabiliyor. Bu yazımızda balkon dekorasyonu yaparken, küçük bir alanda yer açmak ve orayı vakit geçirebileceğiniz bir alana çevirmek için meydan okuyoruz.

Balkon Dekorasyonu Işıklandırma

Balkonlarınızı Işıkla Boyayın

Balkon dekorasyonunda, alanınızın rahat görünmesi ve daha önemlisi rahat hissettirmesi için, aydınlatma seçiminiz de öne taşımaktadır. Dekorasyona hayat vermenin en kolay yolu da aydınlatmadan geçer. Balkonunuzu ışıklandırırken, mumları ve led lambaları yeniden değerlendirebilirsiniz. Eğer balkonunuz yeterince ışık alıyorsa, güneş enerjisini biriktiren lambaları kullanabilirsiniz. Fenerler, kayıt lambalar ve daha pek çok tarzda seçenek sunuyor. Kamp ateşi gibi davranan sıralı ışıkları, dekoratif ahşapların etrafına sararak samimi bir ortamı kolayca elde edebilirsiniz. Mum fenerleri açık alanda mumlarınızın sönmeden güvenle yanmasını sağlarken yarattıkları etkiyle de sıcak bir dokunuş olacaklardır. Kapalı bir balkonunuz varsa, şamdanları kullanabilirsiniz.

Mahremiyet Önemlidir

Balkonunuzu dekore ettiğinizde komşularınız için daha ilgi çekici hale gelmesinden korkuyorsanız; evinizin dışında da biraz mahremiyet sağlamak istiyorsanız; perdeleri, dokuma şeffaf ya da bambu çubukları değerlendirebilirsiniz. Yapı marketlerde dolaşırken, farklı alternatifler üretebilirsiniz. Bitkilerle aranız iyiyse, sarmaşıkların sizi gizlemesine izin verebilirsiniz. Şemsiye ve gölgelikler de hava durumuna sizleri hazırlarken, gizlilik için etkili olacaktır.

Balkon Dekorasyonu Koltuk

Mobilyaların Fikirleri

Küçük mekanların mobilya seçimi, yerleşim, gibi konularda dikkatli ve uysal bir tavrınız olması gerekiyor. Yerleştirmek istediğiniz mobilyaları seçerken, balkonunuza da fikrini sormanız gerekebilir. Balkonunuz kapalıysa koltukları sandalyeleri iç mekana uygun şekilde seçebilirsiniz. Ancak açık bir balkonu dekore ederken dış etkenleri hesaba katmanız gerekmektedir. Küçük ve alana uyumlu seçimlerinizde kolay hareket eden minderleri, çok yer kaplamayan bankları, katlanır şezlongları tercih edebilirsiniz. Büyük yastıklar ve minderler de kullanabilirsiniz. Ne kadar küçük bir balkonunuz olursa olsun, mobilyalarınız fikri onlara sizi rahat ettirebilecek bir alan verebilmekten yana olacaktır.

Balkon Dekorasyonu Halı

Zemini Unutmayın

Balkon dekorasyonunun en önemli unsurlarından biri olan zemin seçiminde ahşabı, dekoratif taşları, fayansları, suni bir çim halıyı tercih edebilirsiniz. Daha kolaya kaçmak için bir halı hep bir seçenek olacaktır.

Balkon Dekorasyonu Çiçeklik

Etkiyi Arttırın

Uygun fiyata alabileceğiniz saksı çiçekleriyle balkonunuzu bahçeye dönüştürebilirsiniz. Alan kazanmak için onları duvara astığınızda küçük balkonunuz size kalacaktır. Saksılar, süslemeli raflar ve bitki seçiminde yaratıcılığınızı kullanıp, kişisel dokunuşlarınızı hissettirebilirsiniz. Eğer çocuğunuz ya da evcil hayvanınız varsa çiçek seçiminden önce bu yazımızı okumanızı öneririz. Bohem bir etki için hasırdan faydalanabilirsiniz. Hasırı işlevsel eşya seçimlerinizde tercih edebilir, yastıklarınızın arasına karıştırabilirsiniz.

Balkon Dekorasyonu Kuş Yemliği

Paylaşın

Kuşlar için bir yemlik koyarak, kuşları balkonunuza davet edebilirsiniz. Böylece gelmeleri için daha çok sebepleri olacak. Halı, minder, battaniye gibi tekstil ürünleri küçük balkonlara çok yakışacaktır. Sevdiklerinizle paylaşmak için, battaniyeniz hep ulaşılabilir olsun.

Acıktık Mı?

Küçük balkonunuzu yemek düzenlemesi için nasıl ikna edersiniz? Dış mekan tezgahları, katlanır masalar, tabureler yemek yemenizi mümkün hale getirecektir. Diğer önerilerimizle birleştiğinde, davetkar bir balkonunuz olacak.

Bir Adımlık Balkonlar

Bütün bunları sığdıramayacağınız kadar küçük bir balkona sahipseniz; tek kişilik hamak salıncak koyabilir ve bu hamağı kişisel bahçeniz gibi çiçek yetiştirmek amacıyla kullanabilirsiniz. Balkon demirlerini renklendirdiğinizde, bir adımlık mesafe bile olsa balkonda iyi hissetmenin bir yolu var.

Balkon Dekorasyonu Paspas
Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR