Ana SayfaBanyoKüçük Banyoları Büyük Gösterme Yolları

Küçük Banyoları Büyük Gösterme Yolları

Banyo, bir evde çok sık kullanılan ve her zaman temiz olması gereken kısımdır. Banyoların dekorasyonu önemsenmese de, banyonun dağınık görünmesi size kendinizi hiç iyi hissettirmeyecektir. Banyo dekorasyonuna da özen göstermelisiniz. Büyük bir banyoyu dekore etmek daha kolaydır. Ancak, küçük ve kullanım alanı dar banyolarda hem dekorasyon zordur, hem de fazla eşya kullanamazsınız. Küçük banyonuz için bazı püf noktaları uygulamalısınız. Eğer küçük banyoları büyük gösterme hakkında tüyolara ihtiyacınız varsa, bu yazıyı dikkatlice okuyarak mükemmel bir banyoya sahip olabilirsiniz.

Küçük Bir Banyoda Neler Kullanılmalıdır?

Herkes açık renkleri kullanmanın her zaman daha geniş ve aydınlık gösterdiğini bilir.

Küçük bir banyoyu büyük göstermek için yapmanız gereken şunlardır;

  • Büyük bir ayna kullanmak
  • Aydınlatmaya dikkat etmek
  • Bol çekmeceli üniteler kullanmak
  • Büyük aksesuarlar kullanmak
  • Açık renkli ya da beyaz fayanslar kullanmak

Bunlar banyonuzu büyük göstermek için yapmanız gerekenlerdir. Açık renk fayanslar için pastel tonları kullanabilirsiniz. Özellikle yerde büyük karoları tercih etmelisiniz. Küçük karolar işinizi görmez. Beyaz ya da pastel tonlarında büyük karolar banyonuzu geniş gösterir.

Küçük Banyoları Büyük Gösterme Yolları

Büyük Bir Ayna Kullanmak

Ayna, her banyoda kullanılan bir eşyadır. Aynanız lavabonuzun hemen üzerinde olmalıdır ve alan için olabildiğince büyük ve geniş olmalıdır. Böylece ışığı yansıtır ve banyonuz olduğundan büyük görünür. Tek bir büyük ayna kullanmak istemiyorsanız, büyüklü küçüklü boyutlarda birkaç aynayı lavabonuzun üzerine yerleştirebilirsiniz. Aynaları şekilli de tercih edebilirsiniz ancak fazla karmaşık olmamalıdır. Ayna şekliniz sade olmalıdır.

Aydınlatma Sistemini Ayarlamak

Her şeyden önce kesinlikle beyaz ışık kullanmalısınız. Beyaz ışık için bir armatür almalısınız. Armatürünüzün tavandaki konumu tam orta olmalıdır. Armatürün yaydığı ışık banyonun her yerine eşit miktarda yayılmalıdır. Işık eşit yayılırsa ve parlak bir ışık tercih ederseniz, banyonuz elbette daha büyük, aydınlık ve modern görünecektir. Eğer daha düz armatür yerine daha süslü ve gösterişli bir lamba kullanmak istiyorsanız, tavandan çok sarkan avizeleri tercih etmemelisiniz. Bu, banyonuzu daraltır.

Sade ama ufak detayları olan banyo avizelerini tercih edebilirsiniz. Avizenizde çiçek ya da yaprak figürü varsa bunlar altın sarısı olmalıdır. Altın sarısı rengi ve beyaz ışık banyonuzu genişletir. Esas aydınlatmanın haricinde de bir aydınlatma sistemi oluşturmalısınız. Yine beyaz parlak ışık kullanmalısınız. Lavabo aynasının üzerine küçük küçük beyaz spot ışıklarını koymalısınız. Beyaz istemezseniz sarı spot ışıkları da kullanabilirsiniz. Banyonuz karanlıkken sadece sarı spot ışıklarını yakarak romantik bir ambiyans da yaratabilirsiniz. Spot ışıkları birkaç tane olsa yeterli olacaktır. Böylece hem aynanın yansıttığı ışık, hem de etkili aydınlatma sistemleri sayesinde banyonuz oldukça büyük görünecektir.

Bol Çekmeceli Üniteler Kullanmak

Banyonuzda büyük büyük ve fazla yer kaplayan banyo dolapları yerine, çok sayıda çekmecesi olan üniteleri kullanmalısınız. Bu tarz ünitelerde genellikle çamaşır makinesi ve kurutma makinesi için de ayrılmış bir bölme vardır. Çamaşır ve kurutma makineleri için ayrılan bölmelerin yanında ise, pek çok çekmece ve raf bulunmaktadır.

Bu raflara deterjanlarınızı, yumuşatıcılarınızı, şampuanlarınızı ve her türlü kozmetik ürünlerinizi koyabilirsiniz. Çekmecelerinize de her zaman kullandığınız temizlik ürünlerini ve ortalıkta görmek istemediğiniz her türlü ufak tefek malzemeyi koyabilirsiniz. Havlularınız için dekoratif sepetler kullanın. Havlularınızı düzgünce katlayarak sepetlere koyun ve ünite içerisinde saklayın. Üniteye havlularınızın tamamı sığmazsa, havlu sepetlerinizi dekor amaçlı olarak da kullanabilirsiniz.

Küçük Banyoları Büyük Gösterme Yolları

Bu ünitenizin içinde, ütünüz, saç kurutma ve fön makineniz, saç fırçalarınız, saç şekillendiricileriniz, makyaj ürünleriniz ve kremleriniz de derli toplu bir şekilde bulunabilir. Yatak odası eşyalarınız, örneğin, yastık kılıfları, nevresim takımları ve çarşaflar da, toplu bir şekilde ünitenizin içerisinde yer alabilir. Bu tarz üniteler kapaklıdır. Her şeyinizi yerleştirdiğinizde kapaklarını kapattığınızda, sadece tek bir dolap görünür ve oldukça işlevseldir. Ayrı ayrı dolap ve raflar kullanmak yerine, bir tane üniteyle banyonuzu hem geniş hem de düzenli gösterebilirsiniz. Böylece ekstra geniş alan yaratmış olursunuz.

Büyük Aksesuarlar Kullanmak

Banyolarda aksesuar olarak akla ilk banyo halısı gelmektedir. Banyonuz küçük olduğundan, halınız da tüm banyonuzu kaplamayacak şekilde olmalıdır. Orta büyüklükte yumuşak bir banyo halısı kullanmalısınız. Bu halı beyaz, bej, krem, açık gri, açık mavi ya da yavruağzı gibi renklerde olabilir. Aksesuar olarak bir duvara tablo asabilirsiniz. Tek tablo yerine birkaç tane küçük tablo da asabilirsiniz.

Banyonuzun bir köşesine kocaman vazo içerisinde olan süs bitkilerinden koyabilirsiniz. Bu kadar aksesuar banyonuz için yeterlidir. Lavabo kısmınız kalabalık olmamalıdır. Sadece sıvı ve katı sabunluk, diş fırçalığı, el ve yüz havlusu bulunmalıdır. Aynanın önünde gereksiz kalabalık yapabilecek parfüm veya ufak biblo gibi şeyler bulundurmamalısınız. Bu ortamı kalabalık ve sıkışık gösterir. Duvarlarda boş alan kalırsa iki adet aplik aydınlatma kullanın. Birini bir tarafa diğerini de karşı tarafa monte edebilirsiniz.

Açık Renkli Fayanslar Kullanmak

Açık renkli fayanslar bir banyoyu büyük göstermek için yapılması gereken en önemli şeydir. Yerleriniz için büyük karolar tercih edin. Beyaz, krem, kırık beyaz tonlarında olabilir. Dilerseniz mermer görünümlü ve oldukça şık görünen karoları da tercih edebilirsiniz. Böylece yerleriniz ışıl ışıl görünecektir. Duvarlarınız için düz beyaz ve çok popüler olan fayans modellerini tercih edebilirsiniz. Düz beyaz ve dikdörtgen duvar fayansı kullanmak istemiyorsanız, yine mermer görünümlü fayansları tercih edebilirsiniz.

Banyonuz küçük olduğundan duş kabini kullanmalısınız. Ancak kabin olarak kullanmamalısınız. Duş kabini için ayırdığınız alana sadece kapak yaptırmalısınız. Bu kapaklar tamamen cam olmalıdır. Duş kabininiz de fazla yer kaplamamalıdır. Cam duş kabini kapakları ve açık renk fayanslar sayesinde, banyonuz ışıl ışıl, aydınlık ve ferah görünecektir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR