Ana SayfaDekorasyonKüçük Çocuk Odaları İçin Büyük Fikirler

Küçük Çocuk Odaları İçin Büyük Fikirler

Çocuk odaları için alan sorunu yaşıyorsanız, çocuk odası dekorasyonu için bu yazımıza göz atabilirsiniz. Çocuklarınızın oyun, çalışma ve uyuma alanı olan bu odalar alan sorunu sebebiyle sıkışık ve düzensiz olabiliyor. Aşağıdaki önerilerimizle küçük boyuttaki çocuk odalarınızda eğlenceli ve organize alanlar yaratabilirsiniz.

Yüksek Yatak

Yataklar Yukarı

Zeminde fazladan alan yaratmak çocuk odaları için önemlidir. Lego oyunları, trenler, krallıklar ve peri masallarının gerçekleşmesi için biraz alana ihtiyaç vardır. Yatağın yukarıda olması, alt kısmındaki boşluğun oyun alanı olarak değerlendirilmesini sağlayacaktır. Çocuğunuz büyüdükçe bu alanı çalışma ya da giyim alanı olarak değerlendirebilirsiniz. 

Çalışma Masası

Çalışma Masası

Masa seçimi yaparken küçük ve işlevsel mobilyaları seçmek akıllıca olacaktır. Seçeceğiniz çalışma sandalyesi de çok yer kaplamadan odaya uyum sağlayabilmelidir. Çalışma masasının üzerinde yer işgal eden pek çok şey için de küçük masanızın etrafında uygun raf alanları oluşturabilirsiniz.

Askı

Askı Alanı

Zemini olabildiğince serbest tutabilmeniz için tüm duvar alanından yararlanmak önemlidir. Yatağın üzerindeki alan genellikle, sadece duvar süslemeleri için kullanılır, ancak üzerine bir askı alanı yerleştirerek ekstra depolama alanı yaratabilirsiniz. Böylece çabuk kullanımda olmasını istediği eşyalara da kolayca erişebilecek, çantasının nerede olduğunu bilecektir.

Döşeme Rengi

Döşeme Rengi

Döşeme tahtalarını duvarlara benzer bir renkle boyayın. Açık bir renk seçimini yer döşemelerinde de sürdürerek alanın ne kadar küçük olduğunu gizleyebilirsiniz. Halılar ve kilimlerle de renklendirmeniz mümkün.

Çerçeve Rafları

Çerçeve Raflarını Kullanın

Kitap rafları fazlaca yer tutacak gibi görünüyorsa, daha az derinlikli çerçeve raflarını kullanabilirsiniz.

Renk Düzeni

Renk Düzeni

Küçük odalarda boya seçimi yaparken açık renklerden yana olmak ferahlık hissini arttıracaktır. Yine de renklerin ve desenlerin eğlenceli yönünü dekorasyona katmak için perdeleri, yastıkları ve kilimleri kullanabilirsiniz.

Çocuk Ranzası

Doğru Yatağı Satın Alın

İki çocuğunuz aynı odayı paylaşıyorsa geleneksel ranzalar en iyi çözümü sunacaktır. Yetişkin mobilyası tercih etmek yerine, çocuk mobilyalarını tercih etmek de alandan tasarruf etmenizi sağlar. Bazı mobilya markalarının sunduğu açılabilir yatakları da tercih ederek; çocuğunuzla birlikte büyüyecek bir yatak da tercih edebilirsiniz.

Duvar Kağıdı

Duvar Kağıtları

Çocuk duvar kağıtlarının sevimli seçenekleri arasında kaybolmak çok kolay. Ancak odanın tüm duvarlarını desene boğmak ferah bir alana sahip olmanızı engelleyecektir. Yine de bu desenlerden vazgeçmek zorunda değilsiniz; onları tek bir duvarda kullanarak hem eğlenceli etki yaratıp hem de alanınızın daralmamasını sağlayabilirsiniz.

Odanın Şekline Göre Yatak

Odanın Şeklini Değerlendirin

Tuhaf şekilli odaları dekore etmek zordur. Bunlar için özel sipariş mobilyalarla kullanılmayan alanları hayata döndürebilirsiniz. Kör alanları kuytu köşe olarak boş kalmaktansa oyuna dahil olmaktan mutluluk duyacaktır.

Öncelikli Mobilyalar

Küçük bir odaya çok fazla eşya koymak klostrofobik hissetmenize neden olur. Bu nedenle çocuğunuzun neye ihtiyacı olduğunu gözden geçirmelisiniz. Çocuk giysileri büyük boy bir askı alanına ihtiyaç duymaz. Yarı boy gardropları ve küçük çekmeceleri değerlendirebilirsiniz. Mobilya siparişi verirken her zaman öncelikli ihtiyacınız olduğundan emin olun.

Bitkiler

Çocuğunuzun odasına, onun da bakabileceği küçük bir bitki koyarak bir renk daha katabilirsiniz. Odasında bulunan bir bitki çocuğun hem doğaya karşı sevgisinin hem de sorumluluk duygusunun gelişmesine yardımcı olur. Çocuklar için zararlı olmayan bitkileri bu yazımızda görebilirsiniz.

Biraz ilham ve planlamayla çocuğunuzun keyifli vakit geçirebileceği ve istediği hikayeyi yaşayabileceği bir odaya sahip olabilirsiniz. Küçük boyuttaki çocuk odalarına sığdırabileceğiniz güzellik ve oyunlar içinse bir sınır koymuyoruz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR