Ana SayfaMutfakKüçük Evler İçin Amerikan Mutfak Modelleri

Küçük Evler İçin Amerikan Mutfak Modelleri

Amerikan mutfaklar, özellikle son dönemde çok popüler bir hale gelmiştir. Bunda kullanışlı olmasının çok payı vardır. Öyle bir hale gelmiştir ki bazıları evlerini satın alırken ya da kiralarken Amerikan mutfaklı tercih eder.

Küçük bir evde Amerikan mutfakları için bunlara dikkat edebilirsiniz:

 • Son zamanların gözdesi olan parçalardan yardım alabilirsiniz. Bu sayede şık dokunuşlar yapabilirsiniz.
 • Geleneksel Amerikan tarzlarından faydalanabilirsiniz.
 • Mutfak masası koyarak hem sınır belirleyebilir, hem de kullanışlı alanlar oluşturabilirsiniz.
 • Beyaz renk kullanarak daha geniş ve ferah alanlar oluşturabilirsiniz.
 • Ada tezgâhlar kullanarak mutfağınızı daha da değerlendirebilirsiniz. Yapacağınız bu dokunuşlar sayesinde mutfağınız ve salonunuz çok konforlu bir hale gelebilir. Hatta evinize gelenlerin bile, Amerikan mutfaklara özenmesini sağlayabilirsiniz.

Amerikan Mutfaklar Kullanışlı Mıdır?

Küçük Evler İçin Amerikan Mutfak Modelleri

Amerikan mutfaklar yapı olarak çok kullanışlıdırlar. Tabi bunda kullanıcının da çok önemli bir payı vardır. Eğer ki Amerikan mutfak daha önce kullanmadıysanız, başlangıçta bocalayabilirsiniz. Fakat zamanla mutfak önerilerini inceleyerek alanınızı değerlendirmeyi sağlayabilirsiniz. Amerikan mutfağınızın kullanışlı olmasını sağlamak için, doğru malzemeler kullanmanız gerekir. Bir desk ya da mutfak masası sizin için çok kullanışlı olabilir. Amerikan mutfaklı olan evlerde daha sıkı bir aile ilişkisi görülebilir. Alanın dar olması aile fertlerinin birbirine daha çok yaklaşmasını sağlar. Bu da aralarındaki iletişimin kuvvetlenmesini sağlayabilir. Sıradan mutfaklı olan evlerde misafir geldiği zaman, ev sahibi sürekli mutfakta kalabiliyor. Bu da misafirlerinin yaptığı sohbeti kaçırmasına neden olabiliyor. Bu şekilde bakıldığı zamanda, Amerikan mutfakların daha kullanışlı olduğu görülebilir. Ne kadar dezavantaj var gibi görülse de, kullanışlı olması daha ön plana çıkar.

Amerikan Mutfaklarda Düzen Nasıl Sağlanır?

Eğer ki Amerikan mutfaklarda düzen sağlamak istiyorsanız, bunun için kullanışlı malzemeler tercih etmelisiniz. Alanınızı daraltacak eşyalardan kaçınmalısınız. Bunun yerine küçük ama işlevsel eşyalar tercih edebilirsiniz. Amerikan mutfaklarda daha çok vakit geçirilir. Burası yemek yemek dışında oturma alanı olarak da kullanılabilir.

Misafirleri gelen kişiler burada daha rahat vakit geçirebilirler. Amerikan mutfaklarda düzen sağlamak düşünüldüğü kadar da zor değildir. Önemli olan salon ve mutfağın uyum içerisinde olmasını sağlamaktır. Bunun için mobilya renkleri örnek verilebilir. Ayrıca yüksek tavanlı olan ya da karanlık gibi görünen mutfaklarda değerlendirilebilir. Doğru seçimler yapıldığı zaman, mutfak çok değerli bir hale getirilebilir.

Amerikan Mutfaklar İçin Önemli İpuçları

Küçük Evler İçin Amerikan Mutfak Modelleri

Amerikan mutfakların daha şık görünmesini istiyorsanız bazı ipuçlarını yerine getirmeniz gerekir.

Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Kullanılacak alan kontrol edilmelidir.
 • Bir alandan öbürüne geçerken görsel bir süreklilik oluşmasını sağlayın. Bir anda yaşanan değişiklik zevksiz bir tasarım örneği olabilir.
 • Depolama alanlarını iyi kullanmaya çalışın. Bu ipuçlarını takip ettiğiniz takdirde, daha kullanışlı bir mutfak elde edebilirsiniz. Bu da evinizi daha rahat bir şekilde kullanabilmenize yardımcı olur. Amerikan mutfakları doğru bir şekilde tasarlayan kişiler, mutfaklarında vakit geçirmekten daha çok hoşlanırlar.

Amerikan Mutfaklarda Salonların Şekli Nasıl Olmalıdır?

Yapacağınız çok ince detaylarla Amerikan mutfakların varlığını avantaja çevirebilirsiniz. Salon ve mutfak bölümünün ayrılmasını istiyorsanız, duvar kağıdı kullanarak bunu sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde parkelerinizi de değişik kullanarak farklı alana geçtiğinizi anlamanızı sağlayabilirsiniz. Salonun şeklini belirleyebilmek için bu detaylar önemlidir. Geniş ve dar bir alan gibi görünmesini sizin dokunuşlarınız belirler.

Amerikan Mutfakların Avantajları Nelerdir?

Bazılarına göre sıradan mutfaklar vazgeçilmez olsa da, Amerikan mutfakların kullanışlı oluşu yadsınamaz.

Amerikan mutfakların çok fazla avantajı vardır. Bu avantajlardan bazıları şunlardır;

 • Ferahlık ve sosyallik açısından çok kullanışlıdırlar.
 • Misafir ağırlamayı kolaylaştırır.
 • Hareket kabiliyetini kısıtlamaz ve geniş bir alan oluşturur.
 • Kullanışlı bir ev dizaynı yapılmasını sağlar. Bunun yanı sıra Amerikan mutfakların daha fazla avantajı vardır. Eskiye nazaran Amerikan mutfak tercih edenlerin sayısı daha fazladır. Ev satın almak isteyenlerin talepleri arasında, Amerikan mutfaklı olması da yer alır.

Amerikan Mutfakların Dezavantajı Var Mıdır?

Amerikan mutfakların bazı dezavantajları da vardır. Fakat avantajları daha ön planda olduğu için, bunlar çok fazla önemsenmez. Öncelikle Amerikan mutfakların en önemli dezavantajı yemek kokusunu salona taşımasıdır. Bunun dışında Amerikan mutfak olan bir evde, bulaşık bırakılamaz. Çünkü bu görüntü hiç hoş görünmez. Mutfaktaki gürültünün tamamı salondakiler tarafından duyulabilir. Bunlar Amerikan mutfakların dezavantajı olarak sayılabilir.

Amerikan Mutfaklı Evlerde Renk Seçimleri Önemli Midir?

Amerikan mutfaklarda renk seçimleri çok önemlidir. Eğer ki şık bir görünüm elde edilmek isteniyorsa beyaz renkten faydalanılabilir. Bu renk mutfaklar illüzyon içerir. Bu da mutfağı ve salonu daha geniş gösterir. Bunun yanı sıra ahşap renk tonları da, konfor ve şıklık katabilir. Salon ile uyumlu olabilmesi açısından mobilya ya da dolap renkleri aynı tercih edilebilir. Bu şekilde bir bütünlük sağlanabilir.

Amerikan Mutfaklar Nasıl İşlevsel Hale Getirilir?

Amerikan mutfakları en işlevsel haline getirmek istiyorsanız, mutfak ve salon yönü önemlidir. Koltukların yönünü ters çevirerek mutfaktan ayrı bir izlenim verebilirsiniz. Geniş bir tezgah ya da ada kullanarak da, mutfağın işlevselliğini artırabilirsiniz. Böylece kendinize daha geniş sohbet alanları elde edebilirsiniz. Puf ve sandalye kullanarak da değişiklikler oluşturabilirsiniz.

Amerikan Mutfaklı Salonlarda Olması Gerekenler

Amerikan mutfaklı salonlarda, mutfakla uyumlu olan koltuk modelleri olabilir. Sade ve şık tasarımlar istiyorsanız, küçük puflarda kullanabilirsiniz. Köşede yer açarak daha geniş alanlar oluşmasını sağlayabilirsiniz. Sadelik ve modernliği bir arada tutmanız gerekir. Aşırı renkli mobilya takımları gözünüzün yorulmasına neden olabilir. Kıyafetlerde yapılan kombin mantığıyla hareket edilebilir. Bir tane şık parça tercih ederek odaklanmayı oraya sağlayabilirsiniz. Özellikle mutfakta kullanılacak adalar bunu sağlamak için yeterlidir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR