Ana SayfaDekorasyonKüçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Mutfaklar; günlük hayatta özellikle kadınların fazlaca vakit geçirdiği alanlardır. Bu alanların fonksiyonel ve estetik olarak tasarlanması da önem taşımaktadır. Daha ferah ve canlı renklerle mekana genişlik katılabilir. Mutfak sürekli vakit geçirilebilecek şekilde dizayn edilmelidir. Fonksiyonel ve işlevsel bir şekilde kullanışlı konuma getirilmelidir. Renk ve eşyaların nasıl konumlandırılacağı küçük mutfakların dekorasyonu için büyük bir öneme sahiptir. Mutfaklarınız küçükse renklerle mekanı genişletip büyütebilirsiniz. Küçük mutfak dekorasyon fikirleri mekanların tercihine göre değişmektedir.

Küçük Mutfaklar İçin Açık Renk Kullanımları

Küçük mutfakların dekorasyonu için açık renk ve tonlarının kullanımı büyük bir etkiye sahiptir. Dolapların konumlandırılması da küçük mutfakların için önemlidir. Açık renk kullanılmasıyla mekanda ferahlık da yaratılır. Açık renkler ışığı yansıtarak geniş ve açık alanlar elde edilmiş olur. Birbiriyle uyumlu renklerin seçimi küçük mutfakların işlevselliğini arttıracaktır.

Küçük Mutfaklar İçin Dolap Tercihleri

Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Küçük mutfaklar için dolap tercihleri büyük önem taşımaktadır. Daha kullanışlı ve fonksiyonel açıdan yer kaplamayan işlevsel dolaplar tercih edilmelidir. Gizli veya gömme olarak tasarlanan dolaplar tercih edilebilir. Açık raflardan üretilen dolaplar da tercih edilerek küçük mutfakların dekorasyonu tasarlanabilir. Dolaplar çok fazla büyük tercih edilmeden kullanışlı olarak tasarlanmalıdır. Küçük mutfaklar için dolaplar açık renklerde tercih edilebilir.

Açık renkler ışığı yansıttığı için mekanı daha geniş algılamamıza yardımcı olur. Renklerin uyumu ve dolapların elverişliliğiyle beraber küçük mutfaklar doğru bir şekilde tasarlanabilir. Dolaplar mekanın algısını değiştirerek küçük mutfakları olduğundan daha büyük gösterebilir. Bunun için doğru dolap tercihleri ve dizaynı çok önemlidir. Dolaplarınız alt duvarlarında ayna kullanarak yansıtıcı ve geniş bir alan oluşturabilirsiniz.

Küçük Mutfaklar İçin Aydınlatma Aksesuar Önerileri

Küçük mutfaklar için aydınlatmalar çok önemlidir. Doğru ışıklandırma ve aydınlatmaların doğru yerlere konumlandırılması mekana olduğundan daha büyük gösterebilir. Özellikle beyaz ışığın yansıtıcı bir özelliği vardır. Beyaz aydınlatma tercihleri küçük mutfaklar için önemlidir. Karanlık kalan köşe noktalara spot ve gömme aydınlatmalarla daha büyük ve ferah bir algı yaratılabilir.

Ortama derinlik katarak mekanı olduğundan daha büyük gösterebilir. Yemek hazırladığınız sırada ışığın direkt gözünüze girmemesi önem taşır. Mutfağın bazı alanlarını yansıtıcı elemanlarla tasarlamak da küçük mutfaklar için elverişli bir çözüm olacaktır. Mutfakta bulunan üst dolapların alt kısmına aydınlatmalar kullanarak daha açık ve geniş bir tezgah hissi uyandırılabilir.

Küçük Mutfakların Dekorasyonu İçin Perde Kullanımı

Küçük mutfakların ışığı doğru ve iyi bir şekilde alması çok önemlidir. Mutfakta lavabo önlerinde geniş pencere kullanımı mekana ışığın net bir şekilde girmesine yardımcı olur. Lavabo bir iş yaparken dış mekanı izlenebilir ayrıca ışığın kontrollü girmesi sağlanabilir. Pencere için de doğru perdeler mekanın dekorasyonunu geniş ölçüde etkiler. Açık renklerin ve tonlarının mekana etkisi büyüktür. Kullanılan perdeler de pencereyi ve ışığı kapatmayacak şekilde tasarlanmalıdır. Zemin, tezgah ve dolap renkleri birbiriyle uyum içerisinde olmalıdır. Bunlarda oluşabilecek bir kargaşa mekanın algısını daha da daraltabilir.

Küçük Mutfaklar Dekorasyonu İçin Duvarlarda Raflar Kullanmak

Mutfağınız küçükse ve eşyalarınız dolaplara sığmıyorsa; açık raflar tercih edebilirsiniz. Daha estetik ve faklı görünen eşyalarınızı burada sergileyebilirsiniz. Fincan, bardak veya farklı dekoratif ögeleriniz buraya koyarak mutfağınızı daha neşeli bir hale sokabilirsiniz. Daha modern ve işlevsel alanlar elde edilebilir. Mekandan ve alandan tasarruf sağlamış olursunuz. Fazla bir masrafa girmeden bu alanları tasarlayabilirsiniz.

Hem küçük olan mutfağınızı değerlendirmiş olursunuz hem de mekana farklı bir atmosfer katmış olursunuz. Esnek bir alan desteği de sağlanmış olacak. Üst dolaplarınız mekanda dar bir his oluşturuyorsa bu rafları o alanlara da tercih edebilirsiniz. Duvarla bulunan boşlukları değerlendirerek mekandan ve alandan tasarruf sağlayabilirsiniz. Küçük mutfaklarınızı verimli kullanabilirsiniz.

Küçük Mutfak Dekorasyonunda Mobilya Kullanımı

Küçük bir mutfağa sahipseniz daha az yer kaplayan ve minimalist mobilyalar tercih edebilirsiniz. Açılır-kapanır masa ve sandalye tercih ederek kahvaltı ve akşam yemeklerinizde mutfağınızı etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Bunların yerine mutfak barları veya tezgahı da tercih edilebilir. Mekanı kesmeden alanından bir sınırlandırma meydana getirmez. Mutfak barını duvarın bir köşesine monte ederek alan kısıtlamasının önüne geçmiş olursunuz.

Mobilya tercihinde dikkat edilmesi gerekenler;

  • Küçük ve kullanışlı ürünler tercih edilerek mekandan tasarruf sağlanabilir.
  • Renk uyumuyla mutfağa ferahlık katabilecek ürünler tercih edilebilir.
  • Mekandaki sirkülasyonu bölmeyecek mobilyalar kullanılarak küçük mutfaklar değerlendirilebilir.
  • Masanın üzerine küçük ve güzel objeler yerleştirilerek mekan canlı bir hale konulabilir.
  • Katlanabilir ürünler tercih edilerek kullanıldıktan sonra kaldırılabilir. Böylece mekanın algısı bölünmemiş olur.

Mobilya seçimi ve kullanımı küçük alanlar için önem taşımaktadır. Bunların doğru, etkili, işlevsel ve mimari açıdan estetik şekillerde kullanılması gerekir.

Küçük Mutfaklarda Dolap İçi Düzenleyicilerle Dekorasyon Fikirleri

Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Küçük mutfaklarda dolap içi düzenleyiciler kurtarıcı ürünlerdir. Dolap içi düzenleyicilerle yetmeyen dolaplarınız artık yetebilir duruma gelebilir. Mutfağınızda dışarıda kalan ürünleri kolaylıkla bu alanlarda saklayabilirsiniz. Daha düzenli ve işlevsel alan kullanımları meydana gelir. Dolap içi düzenleyicileri küçük mutfaklar için hayat kurtarıcı pozisyondadır. Eşyalarınızı bu düzenleyicilerle dekore edebilirsiniz. Organize edebilirsiniz. Kullanım alanınızı maksimum düzeye ulaştırır. Mutfağınız ne kadar küçük olursa olsun organizatörlerden kullanarak eşyalarınızı düzene sokabilirsiniz. Mekandan ve alandan verim sağlanmış olur. Bu alanlar dolaplarınızı kiler gibi kullanmanıza yardımcı olur.

Küçük Mutfak Dekorasyonu İçin Köşe Çekmeceleri ve Mutfak Adası Kullanımı

Köşeli ve L tipi küçük bir mutfağa sahipseniz köşede bulunan dolapların iç kısmında köşe çekmeceleriyle alanı genişletebilirsiniz. Mutfak adaları küçük mutfaklar için kurtarıcı ürünlerdir. Mutfakta fazla dolaba sahip değilseniz bu adalardan kullanabilirsiniz. İstediğiniz zaman farklı alanlara götürebilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR