Ana SayfaMobilyaKüçük Mutfaklar İçin Duvara Monte Masa

Küçük Mutfaklar İçin Duvara Monte Masa

Masalar her evin vazgeçilmezidir. Evinde büyük masaya yer veremeyecek olan kişiler ne yapmaları gerektiğini düşünüyorlar. Eviniz küçükse eğer mutfağınıza duvara monte edilebilen masa alabilirsiniz. Bu sayede hem yerden tasarruf etmiş olur hem de evinize masa almış olursunuz. Duvara monte edilen masaları genellikle mutfakları dar olan kişiler tercih eder. Monte edilebilen masalar sayesinde ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Bu masaların da diğer masalar gibi bir ok modeli vardır. Her yerden istediğiniz modelde ve şıklıkta duvara monte masalardan bulabilirsiniz.

Duvara monte edilen masa modelleri şu şekildedir:

  • Destek ayaklı model
  • Duvara monte aynalı masa
  • Lazer kesim tezgah masa
  • Duvara monte ahşap masa
  • Açılınca büyüyen yaprak masa

Küçük Mutfaklar İçin Fikirler

Küçük Mutfaklar İçin Duvara Monte Masalar

Mutfağınız yeterli büyüklükte değilse bazı düzenlemeler ve dekorasyonlarla mutfağınızın daha ferah görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede mutfağınızın fonksiyonelliğini de arttırmış olursunuz. Bunları yaparken aydınlatmalardan, raflardan ve renklerden yararlanabilirsiniz. Mutfak dekorasyonlarında duvarların doğru biçimde kullanılması sizin açınızdan oldukça işlevsel olacaktır. Mutfak duvarlarınıza raf yaptırırsanız eğer mutfak robotu ve meyve sıkacağı gibi malzemeleri yaptırdığınız raflara koyabilirsiniz.

Bu şekilde fazla yer kaplayan malzemeleri mutfak tezgahından uzaklaştırmış olursunuz. Ayrıca raflara bardak ve tabaklarınızı da yerleştirebilirsiniz. Ocağınızın yanındaki duvara kancalar ve çiviler yerleştirerek spatula, çırpıcı ve kepçe gibi mutfak eşyalarını asabilirsiniz. Büyük bir mıknatısı mutfağınızdaki duvara sabitleyerek bıçaklarınızı yerleştirebilirsiniz. İhtiyacınız olduğu zaman bıçaklarınıza kolaylıkla ulaşacak ve bıçakların bulunduğu çekmeceyi boşaltmış olacaksınız.

Küçük Mutfaklarda Depolama Alanı

Küçük mutfakların en büyük sorunlarından biri depolama alanı sorunudur. Mutfak dekorasyonu yaparken boş olan alanları doğru bir şekilde kullanmanız gerekir. Dolap içlerinde daha fazla yer açmak için düzenleyiciler kullanabilirsiniz. Düzenleyiciler size yer konusunda oldukça yardımcı olacaktır.

Ayriyeten mutfak dolaplarının kapaklarına yerleştireceğiniz askı gibi apar-atlar da depolama konusunda size yardımcı olacaktır. Bunları kendiniz de yapabilirsiniz dışarıdan satın da alabilirsiniz. Ayrıca dolap içlerinde daha fazla alan yaratmak için kullanılan ayaklı raflar da size bolca yer kazandıracaktır.

Modüler Mobilyalarla Mutfak Dekorasyonu

Küçük Mutfaklar İçin Duvara Monte Masalar

Mutfağınızın fonksiyonelliğini arttırmak için mutfağınızda değişim yapmaya karar verdiyseniz eğer, birçok depolama alanı yaratacak modüler mutfak mobilyalarını seçebilirsiniz. Modüler mutfak mobilyaları küçük mutfaklarda büyük değişiklikler yaratacaktır. Modüler mutfak mobilyalarının içlerinde gizli bölmeler ve gizli raf sistemleri vardır. Bu mobilyalar size daha fazla depolama alanı sunacaktır. Doğru bir aydınlatma sistemi ile mutfağınızın daha geniş ve ferah görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için spot ışıklarından ve sarkıt lambalardan yararlanabilirsiniz.

Küçük Mutfaklar İçin Köşe Mobilyaları

Mutfağınız küçük olduğu için mutfağınızda köşe takımı ya da banklı mutfak mobilyaları tercih etmelisiniz. Mutfağınızın boş olan köşesine köşe takımınızı yerleştirerek dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. Ayrıca köşe takımının altını da depolama alanı olarak kullanabilirsiniz.

Küçük Mutfak Dekorasyonu İçin Sürgülü Kapı

Mutfak dekorasyonlarında pek akla gelmeyen önemli detaylardan biri de mutfak kapılarıdır. Mutfak kapısını sürgülü olanlardan seçmeniz mutfağınızın işlevselliğini iyi yönde etkileyecektir. Ayrıca sürgülü kapı mutfak tasarımınızı da destekleyecektir. Sürgülü kapı sayesinde mutfağınız hantal bir görüntüden kurtulacak ve hareket alanı genişleyecektir.

Küçük Mutfaklar İçin Renk Seçimi

Küçük mutfak dekorasyonunda açık renkler tercih edebilirsiniz. Açık renk tonları ortamın daha aydınlık görünmesini sağlayacaktır. Mutfak duvarlarını beyaz, açık gri yada turuncunun açık tonlarında da boyayabilirsiniz. Tezgah ve mutfak dolaplarınıza uygun olacak duvar rengini seçerek tarzınızı yansıtabilirsiniz. Bu sayede iç-açıcı bir mutfak dekorasyonu elde etmiş olursunuz.

Küçük Mutfaklar İçin Aydınlatma

Mutfak evin en önemli parçalarından biridir. Kendinizi çok iyi hissettiğiniz mutfağınız küçük ve karanlıksa eğer mutfağınızı birkaç yöntemle daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Doğru aydınlatma ve aksesuar seçimi ile mutfağınızı büyük mutfaklardan bile daha şık hale getirebilirsiniz. Mutfak fayanslarında beyaz renk kullanmanız mutfağınızı daha ferah ve geniş gösterecektir.

Ayrıca mutfağınızda beyaz renk bir aydınlatma ve led ışığı kullanarak genişlik hissi yaratabilirsiniz. Duvarlarda ve aydınlatmalarda kullandığınız beyaz renk ayriyeten mutfağınızın temiz görünmesini de sağlayacaktır. Ocağın üstünde, tezgah ve dolapların kesişim noktalarında tercih edeceğiniz spot ışıkları da mutfağınıza canlı bir görüntü verecektir. Spot aydınlatmaları görüş açınızı da oldukça etkileyecektir. Mutfağınız için doğru bir avize seçimi yapmalısınız.

Küçük Mutfaklar İçin Öneriler

Modern ev dekorasyonlarında genellikle az ve öz eşya tercih ediliyor. Özellikle de evi ihtiyacından küçük olanlar için minimalist dekorasyonlar oldukça faydalı oluyor. Modern dekorasyonlarda evin her alanında faydalı saklama alanları bulunur. Modern oturma odası dekorasyonlarında bir sürü dolap ve bazalı mobilyalar görünüyor. Saklama alanı arttıkça görünen eşya sayısı da azalmış oluyor. Bu sayede gereğinden fazla eşyan olsa bile evin minimalist olarak görünecektir.

Modern salon dekorasyonlarında olduğu gibi modern mutfak dekorasyonlarında da pek çok faydalı yöntem bulunuyor. Mutfağınızı daha büyük ve daha rahat göstermeniz oldukça kolaydır. Uygulayacağınız bazı yöntemlerle bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Mutfak dekorasyonunda daha çok tezgaha ihtiyacınız olduğu halde bu alanı oluşturamayabilirsiniz.

Kendinize açılıp kapanabilen bir tezgah alabilirsiniz. Ayrıca mutfağınızın duvarına monte edebileceğiniz ya da dolabının içine saklayabileceğiniz tezgahları da tercih edebilirsiniz. Duvara monte edilebilen tezgahlar sayesinde tezgahınızı kullanmadığınız zaman duvarınıza kaldırabilir, kullanmak istediğinizde ise geri indirebilirsiniz.

Bu sayede yerden tasarruf da etmiş olacaksınız. Duvarda duran tezgahın mutfak dekorasyonunuzu bozacağını düşünüyorsanız eğer dolap içinde duran tezgahları da tercih edebilirsiniz. Evde tek başına yaşıyorsanız eğer bu tezgahı yemek masası olarak da kullanabilirsiniz. Pek çok kişinin mutfak dolaplarının alt ve üst kısımları boş duruyor. Fırın tepsisi ve tencere gibi çok yer kaplayan eşyalarınızı göz önünde olmayan bu alanlara yerleştirerek mutfak dekorasyonunuzu sade bir hale getirebilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR