Ana SayfaDekorasyonKüçük Mutfaklar Nasıl Daha Verimli Kullanılır?

Küçük Mutfaklar Nasıl Daha Verimli Kullanılır?

Daha büyük her zaman daha iyi değildir, özellikle de mutfaklardan bahsediyorsak. Küçük mutfaklar genellikle büyük mutfaklardan daha verimli alanlarıdır. Geniş alan ve iyi tasarım, sadece büyük mutfaklara özgü bir şey değildir. İhtiyacınız olan şey, küçük alanınızı düzenli, işlevsel ve göze hoş gelen bazı küçük mutfak tasarım fikirleridir.

Mutfağınızı dizayn edebiliyorsanız, hayatınızı da dizayn edebilirsiniz. — Louis Parrish

Aşağıdaki sorunları iyi tasarım çözümleriyle ele alan bazı modern küçük mutfak fikirlerini bir araya getirdik. En yaygın üç küçük mutfak şikâyeti dağınıklık, tezgah alanı eksikliği ve yeterli aydınlatılmayan bir mutfaktır.

Küçük Mutfaklar Nasıl Daha Verimli Kullanılır?

Dağınıklık

Dağınıklık genellikle yeterli alana sahip olamamanın bir yan etkisidir diyebiliriz. Genellikle de çözüm daha fazla alan değildir. Mutfağınızı basitleştirmek ve düzene sokmak daha etkileyici bir çözümdür. Dolaplarınızı ve çekmecelerinizi (özellikle çekmecelerin arka kısımlarını) gözden geçirin ve bir süredir kullanmadığınız herhangi bir şeyi başkasına verin veya kaldırın çöpe atın. Kendinize gerçekten bir kiraz oyma aletine veya yumurta dilimleyiciye ihtiyacınız olup olmadığını sorun. Dolapları temizledikten sonra, görsel karmaşaya neden olan öğeleri kaldırarak tezgâhları temizleyin.

Küçük Mutfaklar Nasıl Daha Verimli Kullanılır?

Tezgah Alanı Eksikliği

Tezgah alanınızı biraz artırdınız, ancak hala yeterli olmadığını hissediyor musunuz? Bu yaygın bir mesele aslında. Lavabonuzu bir kesme tahtasına çevirme hilesi (yukarıda resmedilmiştir) dahil olmak üzere, küçük mutfağınıza daha fazla tezgah alanı sağlamak (ve hatta eklemek) için fikirlerimiz var.

Küçük Mutfaklar Nasıl Daha Verimli Kullanılır?

Yeterli Aydınlatılmayan Mutfak

Yeterli ışığa sahip olmayan odalar daha küçük hissettirir, bu nedenle duvarlarınızı açık renk bir boya ile aydınlatın. Zengin hissettiren koyu renkli dolaplarınızı seviyorsanız, farklı aydınlatma türleri deneyin. Tezgâhı aydınlatmak ve dolaplarınızı vurgulamak için dolap altı aydınlatması kullanabilirsiniz. İyi bir aydınlatma, renklerden bağımsız olarak bir mutfağın daha büyük görünmesini sağlar. Aşağıdaki aydınlatma fikirlerinden bazılarını deneyin:

 • Tezgâh alanınızı aydınlatmak için raflara ve dolaplarınızın altına LED şerit ışıkları ekleyin; sadece bu ledlerin yapışkanlarını soyun, yapıştırın ve takın.
 • Akkor ampullerini en yeni teknoloji enerji tasarruflu versiyonlarıyla değiştirin.
 • Odanızın aydınlatmasını katmanlamak için mevcut palet aydınlatma sistemlerine tutturulabilen asılı lambalar seçin.
 • Çağdışı aydınlatma armatürlerini değiştirin.
 • Mutfak duvarına ayna ekleyin veya ışığı yansıtmak için aynalı bir tezgah arası kaplama eklemeyi düşünün.
 • Duvarlarınızı aydınlatabilirsiniz: Küçük mutfağınızda hızlı bir değişim yapmak istiyorsanız, duvarlarınızı açık yeşil, mavi veya soluk sarıya boyamayı düşünebilirsiniz. Ardından, dolap kapılarını ve duvarlarını tek bir renk haline getirin. Mutfakta vakit geçirirken, birbirine uyumlu renkler aslında bir odayı olduğundan daha büyük ve geniş gösterebildiği için ani renk değişimleri gözlerimizi odanın daha küçük olduğuna inandırabilir.

Küçük Mutfaklar Nasıl Daha Verimli Kullanılır?

Uygulaması kolay küçük mutfak dekorasyon fikirleri:

 • Tencere Rafları
 • Pişirme Aletilerini Askıyla Asma
 • Gizlenebilir Mobilya
 • Daha Fazla Tezgâh Alanı
 • Ek Raflar

1. Tencere Rafları

Küçük mutfakların çoğunda büyük, dikdörtgen tencere rafları için gerekli alan olmasa da, daha küçük alanlar için daha başka seçenekler vardır. Tencere raflarının tavandan sarkması gerekmez, bazıları yukarıdaki delikli pano duvarı gibi duvara monte edilebilir.

2. Pişirme Aletlerini Askıyla Asma

Mutfak eşyaları saklamak için endüstriyel duvar tasarımlarını ve raflarını kullanan restoran mutfaklarından ilham alın. Duvar eşyalarını ve aletleri saklamak için bazı fikirler:

 • Mutfak eşyaları için askı asın. Bazı kancaları olan basit bir alet, içinde bir ilmek veya delik bulunan aletleri tutabilir. Daha küçük eşyaları tutmak için rafa asılabilen sepetler vardır
 •  Öğeleri renge veya kullanıma göre düzenli tutun.
 • Bıçakları ve baharat kavanozlarını saklamak için duvar mıknatısları kullanabilirsiniz.

3. Gizlenebilir Mobilya

Küçük mutfağınızın işlevselliğini en üst düzeye çıkarmak için yaratıcı bir yaklaşım deneyin. Kullanışlı ancak kolayca saklanabilen pratik mobilya parçalarıyla çok amaçlı bir alan yaratmanın yollarını bulabilirsiniz. Mesela birkaç fikir verebilirsek;

 • Gizlenebilen arkasız bar tabureleri.
 • Gizli çekmeceli mutfak dolapları veya masalar
 • Tık açılır, duvara monte edilebilir tahta veya kesme tahtaları.

4. Daha Fazla Tezgâh Alanı

Amacınız çağdaş bir mutfak alanı yaratmaksa, en önemli tasarım öğelerinden biri minimalist, düzenli mutfak tezgahlarıdır. Bu sadece modern görünmekle kalmaz, aynı zamanda tezgâh alanını arttırır, hazırlanmayı ve pişirmeyi kolaylaştırır. İlk adım, tüm küçük ev aletlerini ve tezgâh üstü eşyaları bir kenara koymaktır. Tezgâh alanını artırmaya yönelik diğer bazı fikirler şunlardır:

 • Düşük profilli seramik ocak. Günümüzün elektrikli ocakları şık ve moderndir. Sayaçlarla neredeyse aynı hizada olma avantajına sahiptirler, böylece kullanılmadığında üzerine bir kesme tahtası veya başka öğeler yerleştirebilirsiniz.
 • Ocak kapağı. Bir gazlı ocağınız varsa, bunun için bir kapak satın alabilirsiniz, böylece kullanılmadığında bu kapağın üzerinde iş yapabilirsiniz. Bazı kapaklar ahşap yüzey olarak gelir.
 • İlave tezgâh alanı olarak tekerlekli tahta tezgah. Tekerlekli ahşap tezgah satın alınabilirsiniz veya kendiniz bir set ekleyebilirsiniz, böylece kullanılmadığında kenara kaldırabilirsiniz. Hazır bir kahvaltı masası için tekerlekli ahşap tezgahınıza basit tabure çekip kullanabilirsiniz.

5. Ek Raflar

Ek alan için raf eklemek üzere yer bulun. Bir mutfak adasına eklenen bir dizi raf, yemek kitapları için mükemmel olabilir. Köşeler veya tezgâh üstü dahil olmak üzere ek yerler arayın. Umarız bu yazı küçük mutfağınızı tazelemek için size ilham vermiştir. En sevdiğin küçük mutfak dekorasyon fikri nedir?

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR