Ana SayfaDekorasyonKüçük Pencereler için Perde Modelleri

Küçük Pencereler için Perde Modelleri

Küçük pencereler, genellikle mutfaklarda ya da küçük odalarda bulunmaktadır. Pek çok insanın evinde bulunan küçük pencere tipleri için perde araştırması da yapılmaktadır. Zira küçük pencereler için perde modelleri arasında seçim yapmak zorlayıcı olabilmektedir.

Evinizde küçük bir pencere varsa, perde seçimini dikkatli yapmanız tavsiye edilmektedir. Çünkü küçük pencerelerde kullanılacak perde odanın havasını değiştirebilecek niteliktedir. Perde seçimi, pencerenizin olduğundan daha büyük ya da daha küçük görünmesinde büyük bir rol üstlenmektedir. Küçük pencereleri büyük ve dekoratif gösterecek fikirler edinmek için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz.

Dar Pencere İçin Perde

Dar Pencereler İçin Perde Modelleri

Dar pencereler için perde modelleri, pencereleri olduğundan daha geniş göstermek için tasarlanmaktadır. Eğer dar bir pencereye küçük bir perde takarsanız, pencereniz bir havalandırma boşluğu gibi gözükebilecektir. Bu nedenle perde seçiminde bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Dar pencereler için tasarlanan perde modellerinin genişliği, uzunluğu, rengi, kumaşı ve modeli dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

 1. Dar pencereler için seçeneğiniz perde mutlaka açık renk olmalıdır. Zira açık renk pencerenizi daha büyük gösterecektir.
 2. İşlemeli perde modelleri tercih etmek isteyen bireyler, uzun ve iki parçadan oluşan perdelere yönelmelidir. Bu sayede perdeyi her iki tarafa çekmeniz durumunda pencere daha geniş gözükecektir.
 3. Dar pencereler için perde modeli seçerken perde boyunun kısa olmamasına özen göstermeniz gerekir. Kısa perdeler, pencerenizi küçük gösterecektir.
 4. Eğer pencereniz çok dar ve küçükse, perdeyi uzun seçmeniz ancak yerlerde sürünecek kadar bir uzunlukta olmamasına dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir.
 5. Dantel gibi küçük işlemeler, pencerenizi daha büyük gösterebilmeniz için iyi bir illüzyon etkisi yaratacaktır.
 6. Eğer dar pencereniz için kısa bir perde modeli seçecekseniz, pencere üstlerinde de kısa detaylar olmasına dikkat etmelisiniz.

Yukarıda belirtilen hususlara dikkat ederek yapağınız seçimler, küçük pencereli odalarınızı çok daha geniş ve ferah gösterecektir. Bu noktada perdeye dikkat ettiğiniz kadar odanın dekorasyonuna da dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir.

Tezgâh Üstü Pencere Perde Modelleri

Tezgâh üstü pencereler, evin diğer odalarına kıyasla daha küçük olmaktadır. Bu nedenle mutfak perdesi seçimi de oldukça önemlidir. Pek çok insan, tezgâh üstü pencere perde modelleri araştırarak mutfaklarındaki görünümün daha hoş olmasını sağlamaya çalışmaktadır.

Mutfak tezgâhının üst kısmında kalan pencereniz için perde seçimi yaparken şık durmasından ziyade kir tutmamasından emin olmanız gerekmektedir. Zira mutfakta kullanacağınız perde ve halı gibi ürünler, kirlenmeye en müsait eşyalardır.

Dar pencereler için perde modelleri gibi mutfak tezgâhının üstündeki pencereler için de dikkatli seçimler yapmanız gerekmektedir. Aşağıdaki listeye göz atarak bilgi sahibi olabilmeniz mümkündür.

 • Tezgâh üstü perdenin kısa olması gerekmektedir.
 • Bu alanda kullanacağınız perdenin stor olması büyük bir kolaylık sağlayacaktır.
 • Su lekesi tutmayan bir perde seçerseniz, temizlik çok daha kolay olacaktır.
 • Tezgâh üstü pencere perdesi için stor kullanmak istemiyorsanız, iki parçadan oluşan kısa perdeleri tercih edebilirsiniz.
 • Mutfakta kullanacağınız perdelerin açık renklerde olması, alanın büyük görünmesine yardımcı olacaktır.

Tezgâh üstü pencere perde modelleri seçimini yukarıda belirtilen noktalara dikkat ederek yaparsanız hem görünüm hem de kullanım açısından büyük bir rahatlık yaşayabilirsiniz. Mutfakta kullanacağınız perdelerin yukarı ve aşağı doğru hareket edebilir olması, perdenizin lekelenmemesine ve kenarlarda durarak kötü bir görünüm oluşturmamasına yardımcı olacaktır. Seçimlerinizde ev dekorasyonunuzu ve zevklerinizi de göz önünde bulundurmanız tavsiye edilmektedir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR