Ana SayfaDekorasyonKüçük Salon Dekorasyonu İçin Öneriler

Küçük Salon Dekorasyonu İçin Öneriler

Küçük bir evde yaşıyorsanız, muhtemelen dekorasyon sıkıntılarından adil payınızı almışsınızdır. Salonunuz, istediğiniz mobilyalar için yeterince büyük olmayabilir ya da istediğiniz mobilyaları koyduğunuzda olduğundan daha küçük görünebilir. Yine de bu, küçük salonların ferah ve rahat olamayacağının bir göstergesi değildir. Sizin için küçük salonlara uygun fikirleri derlediğimiz yazımıza hoş geldiniz.

Beyaz Duvarları Tercih Edin

Beyaz duvarlar, salonunuzu havadar gösterir. Üstelik seçtiğiniz dekorun teması ne olursa olsun, beyaz duvarlara sorunsuz şekilde uyum sağlayacaktır.

Duvarlarınızı beyaz ya da eşit derecede soluk mobilyalarla eşleştirin. Böylece daha aydınlık, daha hafif bir oturma odasına sahip olacaksınız.

Tamamen beyaz bir oturma odasının zevkinize göre olmadığını düşünüyorsanız canlı bitkiler, vurgulu yastıklar ve hasır mobilyalarla her zaman renk patlamalarını birleştirebilirsiniz.

Ölçekle Oynayın

Alanı doldurabilecek mobilyalar bulmak, salonunuzu daha büyük gösterecektir. Ancak elbette, bütün eşyalarınızı büyük seçmemelisiniz. Örneğin; duvardan duvara kanepe, küçük oturma odanızı olduğundan daha geniş gösterebilir. Orantılı olarak -kanepenin daha da büyük görünmesini sağlamak için- önüne önemli ölçüde daha küçük bir sehpa koyun.

Her şey (kanepe, yastıklar, sehpa…) küçükse oda, olduğundan daha küçük görünür. Ancak, bir veya iki büyük parça odayı daha büyük gösterir.

Zemini Serbest Bırakın

Yerde olabildiğince az şey bulundurmak, uygulayabileceğiniz en iyi küçük salon dekorasyon fikirlerinden biridir. Mesela, saksılarınızı yere koymak yerine duvarlara asın ya da duvar raflarında bulundurun. Sadece oturma odanızı güzelleştirmekle kalmaz, aynı zamanda yer kaplamazlar.

Küçük alanlar için bir başka harika oturma odası dekor fikri de mobilyalarınızı monte etmektir. Duvara masalar, raflar, kitaplıklar iliştirerek temiz ve düzenli bir zemin elde edebilirsiniz. Yüzer raflar, tasarım açısından doğal olarak minimaldir ve salonunuza uyum sağlar.

Mobilyalarınızda da açıkta kalan ayakları seçin. Ayakları açıkta kalan sandalyeler ve masalar, koltuklar oturma odasını otomatik olarak daha ferah hissettirir.

Sınırlı Renk Paleti

Küçük salonlarda monokromatik bir palet kullanımı odaya kesintisiz bir akış kazandırır. Tek renklilik, küçük alanın daha büyük görünmesine yardımcı olur. Şanslıyız ki sınırlı bir renk paleti ile oturma odanızı şekillendirmek çok daha kolay.

Renk Yerine Desen ve Doku Kullanın

Küçük salon dekorunuzda birden fazla odak noktası için farklı desenler ve dokularla oynamalısınız. Bu, salonunuzu daha büyük gösterecektir. Desenli kırlentleri, desenli saksıları, desenli kilimleri kullanmaktan korkmayın.

Dikey Dekoru Deneyin

Duvar süslemeleriniz, her zaman dik olsun. Salonunuza çerçeveler, resimler, tablolar asmaya karar verirseniz odayı uzatmak için dikey şekilde düzenleyin.

Uzmanlar, alanınıza biraz yükseklik kazandırmak için aplikler, birkaç uzun bitki ve dar bir tabandan tavana kitaplık kullanmanızı tavsiye ediyor. Yeni duvar kağıdı seçerken de dikey şeritler kullanabilirsiniz.

Küçük Salon Dekorasyonu

Ayna Kullanın

Aynalar veya yansıtıcı yüzeyler, odanın daha büyük görünmesini sağlama konusunda doğal bir yeteneğe sahiptir. Etkisini en üst düzeye çıkarmak için bir pencerenin karşısına yerleştirmenizi öneririz.

Galeri Duvarı Ekleyin

Bir galeri duvarının mükemmel bir küçük oturma odası fikrini dekore etmesinin ana nedeni, dikkati mekanın boyutundan uzaklaştırmasıdır. Misafirleriniz, tüm dikkatleri güzel galeri duvarınızda olduğunda, oturma odanızın küçüklüğüne dikkat etmeyecekler.

Hafif Perdeler Kullanın

Perdeler oturma odanızı tamamen değiştirebilir. Hacimli ve koyu tonlardan kaçının ve hafif kumaş perdeleri tercih edin. Bu, salonunuza daha fazla ışık girmesine izin verecektir. Doğal ışığın içeri girmesine ve perdelere yansımasına izin vermek, oturma odasının parlaklığını artırmak ve daha ferah bir görünüm kazandırmak için beyaz veya soluk renkleri tercih edin.

Pencerelerinizin Altındaki Alanı Kullanın

Küçük oturma odanızın potansiyelini en üst düzeye çıkarmanın bir yolu da mevcut her santimetreyi işlevsel bir alana dönüştürmektir. Örneğin, bir pencere koltuğu eklerseniz, pencerelerinizin altındaki alan sevimli küçük bir niş haline gelebilir.

Küçük Salon Dekorasyonu

Geniş Bir Halı Seçin

Daha büyük boyutlu bir halı, küçük bir oturma odasını daha büyük gösterebilir. Oturma alanını odanın diğer işlevlerinden ayıracak kadar geniş bir halı seçtiğinizde, daha geniş bir oturma odası alanı olduğu yanılsamasını verirsiniz. Doğru Boyutta bir halı aldığınızdan emin olmak için, halınızın tüm mobilya ayaklarını alacak kadar büyük olduğundan emin olun. Aksi takdirde, alanı küçülterek tam tersi bir illüzyon yaratabilirsiniz.

Uzun Bacaklı Mobilyaları Tercih Edin

Hafif görünümlü ve açık renkli mobilya parçaları, mekanın görsel olarak her zaman ferah görünmesini sağlayacaktır. Mobilya alışverişi yaparken, gözlerin zemini taramasını sağlayan uzun bacaklı parçaları tercih edin.

Çok Fonksiyonlu Mobilyaları Seçin

Mobilyalarınız ne kadar çok işleve sahip olursa o kadar iyi. Mesela büyük bir puf koltuk, bir sehpaya dönüşebilir ya da koltuklarınız altını, depolama alanı olarak kullanabilirsiniz.

Küçük Salon Dekorasyonu Küçük Salon Dekorasyonu Küçük Salon Dekorasyonu Küçük Salon Dekorasyonu Küçük Salon Dekorasyonu

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR