Ana SayfaDekorasyonKüçük Salonlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Küçük Salonlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Küçük salonlar için dekorasyon fikirleri, günümüzde pek çok insan tarafından araştırılmaktadır. Yaşadığımız yıllarda yapılan evler git gide küçülmektedir. Bu nedenle salonlara yeterli pay bırakılamamakta ve salonlar evin küçük odalarından biri haline gelmektedir.

Küçük salon dekorasyonu yapmak isteyen bireyler, bazı hususlara dikkat ederek hareket etmelidir. Çünkü küçük salonlarda yapılacak ufak bir dekorasyon hatası bile evinizin olduğundan daha küçük ve daha dağınık görünmesine sebebiyet verebilir. Aşağıdaki başlıklara göz atarak küçük salon dekorasyonu modelleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Pencere

Küçük Salonlar İçin Renk Seçimi

Küçük salon dekorasyonu yapmak isteyen bireylerin ilk dikkat etmesi gereken husus renklerdir. Bu noktada yalnızca duvar rengi değil, mobilya ve aksesuarların rengi de oldukça önemlidir. Ferah salon dekorasyonu yapmak isteyen bireylerin mutlaka açık renkler kullanması gerekmektedir.

Salonda kullanılacak olan açık renkler, her zaman odanızı olduğundan büyük gösterecektir. Bu sayede odanız çok daha geniş ve ferah olacaktır. Ancak küçük oda ve salonlar için koyu tonlar ya da siyah tercih ederseniz, küçük olan odanızı daha da boğucu bir hale getirerek kötü bir sonuç alabilirsiniz. Odanız ya da salonunuz küçükse mutlaka açık renklerden faydalanmalı ve bu renkleri yalnızca kullanacağınız mobilyalarda değil, duvarda da tercih etmelisiniz.

Küçük Salonlar İçin Aksesuar Seçimi

Sade salon dekorasyonu, boyut olarak küçük olan salonlar için oldukça önemlidir. İlk olarak bilinmesi gerekir ki, bir salonda ne kadar fazla aksesuar bulunursa, ev o kadar dolu gözükecektir. Yani büyük evlerde fazla dekoratif ürün olması iyi bir durumken, küçük salonlarda ne kadar fazla dekor ürünü olması o kadar kötü olacaktır.

Küçük salonları olduğundan daha geniş ve ferah göstermek isteyen bireyler, aksesuar olarak mutlaka ayna kullanmalıdır. Aynalar, illüzyon etkisi yaratarak odaya gelen doğal ya da yapay ışığı yansıtır. Bu sayede oda olduğundan çok daha geniş gözükmektedir. Aksesuar seçimi hakkında bilinmesi gereken detaylardan diğeri de dekorasyon ürünlerini büyük seçmemektir. Küçük bir salonunuz varsa ve büyük bir aksesuar seçimi yapıyorsanız, odanız orantısız görünecektir.

Küçük Salonlar İçin Mobilya Seçimi

Küçük salon dekorasyon modelleri konusunda bilinmesi gereken detaylardan biri de mobilya seçiminin önemidir. Mobilyalar salonunuzda en büyük parçalar olacağı için direkt olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu nedenle mobilya seçimi doğru yapılmalıdır. Küçük salonlar için mobilya seçecek olan bireyler mutlaka aşağıdaki listede yer alan önerileri göz önünde bulundurmalıdır.

  • Küçük salonlarda sıkışıklığa neden olmamak koltuk takımları yerine L koltuk almanız tavsiye edilmektedir.
  • Küçük salonlarda kullanılacak mobilyalar avangart ve aşırı süslü olmamalıdır.
  • Küçük salonlar için tercih edeceğiniz mobilyalar, mutlaka çok işlevli olmalı ya da katlanabilir yapıda olmalıdır.
  • Salon mobilyalarını beyaz, kırık beyaz, krem rengi, açık ahşap gibi tonlarda tercih edebilirsiniz.
  • Küçük salonunuzdaki koltuk açık renk ya da soft bir renk olmalıdır. Aksi halde en çok yeri kaplayacak olan koltuğunuz odanın boğucu durmasına neden olacaktır.
  • Küçük salonlar için orta sehpa kullanmamak da seçenekler arasında yer almaktadır. Orta sehpa yerine katlanır küçük sehpalar kullanmanız hem yer hem de görünüm açısından çok daha iyi olacaktır.

Küçük salonlar için dekorasyon önerileri, salonları olduğundan daha büyük ve ferah göstermektedir. Bu sayede evinize olan sevginiz daha çok artacaktır. Yukarıda belirtilen tavsiyelerin yanı sıra kendi zevklerinizi de hesaba katmalısınız. Ayrıca evinizin şeklini de göz önüne almalı ve bu doğrultuda kararlar vermelisiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR