Ana SayfaDekorasyonKüçük Yatak Odaları Nasıl Dekore Edilir?

Küçük Yatak Odaları Nasıl Dekore Edilir?

Küçük yatak odaları nasıl dekore edilir? Ev dekorasyonu her insanın hayatında önemli bir noktadır. Burada özellikle yatak odaları daha dar olan kişiler, dekorasyon için bazı öneriler aramaktadır.

Peki, yeterli alanınız yoksa ne yapmalısınız? Geçmiş modalarda odaların daha fazla doldurulması, eşyaların yığılması büyük bir trenddi. Ancak günümüzde minimalist bir yapı kabul edilir. Burada daha az ancak işlevsel eşyalar ön plana çıkar.

Bu sebeple alanınız yeteri kadar büyük değilse, tavsiye edilen bu yönteme geçiş yapmanızdır. Böylece odalarınızda daha geniş bir alan görebilir, daha fazla ferahlayabilirsiniz. 15 metrekare yatak oda dekorasyonu bu şekilde oldukça kolay yapılabilir.

Küçük Yatak Odası

Açık Renkler Tercih Edin

10 m2 yatak odası nasıl döşenir? Yeterli alana sahip olmayan kişiler arasında bu soru oldukça popülerdir. Çoğu kişi bu kadar dar bir odanın istenen şekilde tasarlanamayacağını düşünür. Ancak bu tamamen yanlıştır.

Küçük bir yatak odasında ilk önemli olan, odanın daha geniş gösterilmesidir. Koyu renkler daha dar bir his oluşturacağı için olduğundan da küçük görünmesine sebep olabilir. Ancak açık renkler böyle değildir. Bu nedenle yatak odanızı boyarken açık, canlı renkleri tercih etmeniz önerilmektedir.

Duvara Gömülü Dolaplar

Dar yatak odası gardırop modelleri için mutlaka duvara gömülü olan dolapları kullanmanız önerilir. Zira 10-15 metrekarelik bir odada bu eşyalar tahmin edilebileceği gibi çok büyük yer kaplar. Böylece hareket alanını oldukça kısıtlar.

Odanın dar olması nedeniyle, normal bir dolap kullanmak diğer eşyaların konumlandırılmasını da engeller.

Aynalar Kullanmak

Az yer kaplayan yatak odaları, odanın metrekaresi düşükse büyük öneme sahiptir. Zira yatak odaları kişilerin özel alanıdır. Dar olması ruhsal anlamda da sıkıntı yaşanmasına sebep olur.

Bu bağlamda olduğundan daha büyük hissiyatını uyandırmak büyük önem taşır. Bunun için açık renklere ek olarak, geniş aynalar kullanmanız önerilir. Böylece yansıma sayesinde odanızın daha büyük olduğunu hissedebilirsiniz. Örneğin yatağın arkasına ekleyeceğiniz geniş bir ayna odayı komple göreceği için yansımanın etkisiyle psikolojisini olumlu etkiler.

Gün Işığını Kullanmak

Küçük yatak odası dekorasyon fikirleri arasında bir diğer madde de gün ışığından yararlanmadır. Güneş ışığı insan sağlığı için oldukça önemlidir. Yeteri kadar alamamak, sağlık problemlerine de neden olur. Bu sebeple evinizin her köşesi gündüz vakti yeterli şekilde aydınlatılmalıdır.

Bunun nedenlerinden bir tanesi de kapalı, karanlık bir ortamın daha dar olduğu düşüncesini uyandıracağıdır. Dolayısıyla güneş kendini gösterdiğinizde perde ve tülleri çekmeniz önerilir. Eğer istiyorsanız tül perdeyi çekmek yeterli olur.

Tablolar Kullanmak

Küçük yatak oda dekorasyonu püf noktaları arasında bir diğer madde de tablolardır. Eğer duvarlarınız boşsa üzerinize gelmeleri muhtemeldir. Ayrıca boş ve düz duvarlar estetik olarak da güzel bir görünüm sunmaz.

Bu nedenle ilgi ve arzularınıza göre tablolar beğenerek asmak hem estetik anlamda, hem de ferahlık anlamda yararlı olur.

Minimalist Bir Yapıyı Benimseyin

Küçük yatak odası dekorasyon fikirleri için odayı doldurmayı düşünmeniz istediğiniz sonuçları vermez. Zira yerin eksik olması istediğiniz her şeyi eklemenizi imkânsızlaştırır. Bu noktada son trend olan minimalist yapı ön plana çıkar.

Peki, bu nedir? Minimalist düzen evde az ancak işlevsel eşyalar kullanmadır. Örneğin dolabı duvara gömülü tercih etmek size bunu sağlar. Bu diğer eşyalar için de geçerlidir. Bu sayede aradığınız her şeyi kolayca bulabilir, daha rahat hareket edebilirsiniz.

Bu da odanın olduğundan daha büyük görülmesine yardımcı olur. Eğer yatak odanızı böyle düzenlerseniz, daha fazla verim alabilirisiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR