Ana SayfaDekorasyonTarzı ile Göz Dolduran 22 Küçük Yatak Odası

Tarzı ile Göz Dolduran 22 Küçük Yatak Odası

Evleri küçük olan herkes toplansın! Haddinden küçük yatak odanızı bir “kendin yap” projesi olarak yenilemek için bazı fikirlere ihtiyaç duyuyor fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz demektir. Yatak odanızı genişletebilecek ve minnak odaların da pekâlâ şık olabileceğini kanıtlayacak birbirinden harika fikirlerimiz var!

Modern ve lüks tasarımların sunduğu fikirler genellikle yatak odalarında bir oturma alanını, küçük bir çalışma alanını ya da bir king-size yatağı içeriyor olsa da bu odaların temel olarak dinlenmek ve güç toplamak için tasarlanan bir alan olduğunu unutmamalısınız. Bu işlevleri yerine getirebilecek güzel bir odaya sahip olmak için fazla uğraşmanıza gerek de yoktur.

Küçük yatak odanız daha iyi bir uyku çekmenizi sağlayabilir. Uzmanlara göre, uykunuzu kaçıracak aktiviteleri diğer odalarda gerçekleştirmeniz daha ideal. Uzmanlar ayrıca televizyon, internet ve biriken işler gibi dikkat dağıtıcı faktörlerin uyku düzeninizi bozacağı konusunda uyarıyorlar. O halde, yatak odanızda yapacak ne kadar az işiniz olursa o kadar iyi uyuyabilirsiniz demektir. Bu gerçek, tasarım için iyi bir başlangıç değil de nedir?

İşte, küçük bir yatak odasındaki alanı nasıl genişletebileceğinizi öğrenmenizi sağlayacak yararlı dekorasyon fikirleri:

Yatak Odanızı Anında Genişletecek Yaratıcı Fikirler:

Tarzı ile Göz Dolduran 22 Küçük Yatak Odası

Parlaklığı ve Aydınlığı Artırın

Beyaz, alanı geniş göstermesi ve pratik olması bakımından sık tercih edilen bir renktir. Alanın fazla yoğun ve basık görünmesini anında engeller. Odanızı beyaza boyamak onun daha geniş görünmesini sağlayacaktır. Beyaz ya da açık renkler odayı aydınlık hâle getirdiği için geniş duvar ya da pencere bölümünün eksikliğini de telafi eder.

Beyazın yatak odanızı fazla ıssız göstereceğinden mi endişe ediyorsunuz? Odanızın soğuk ve kişiliksiz görünmesine engel olmak için odanızdaki duru görünüme uyum sağlayacak beyaz dokular -örneğin, bembeyaz nevresim takımları- tercih edebilirsiniz. Dramatik bir etki yaratmak için ise bembeyaz desenler idealdir. Örnek fotoğraftaki yatak odasında yatağın üstünde tercih edilen pikenin ve krom rengi abajurların odadaki ıssız görünümü yok edip onu nasıl da şık hâle getirdiğini görebilirsiniz.

Tarzı ile Göz Dolduran 22 Küçük Yatak Odası

Yatağınızı Odanın Köşesine Yerleştirin

Yatak odası dekorasyonunda tercih edilen tarzların çoğunda yatak, odanın ortasına konumlandırılır. Ne var ki, dar ve kısıtlı bir zemin alanı bambaşka bir tarz gerektirecektir.

Zemin alanını genişletmek için duvarınızı bir duvarın yanına ya da odanızın köşesine yerleştirmelisiniz. Böylece, sıcak ve samimi bir uyku alanı yaratabilirsiniz. Bu tarz, öğrenci yurtlarındaki görünüme oldukça benzerdir. Yatağınızın arkasını tamamen kaplayacak, iki bölümden oluşan bir yatak başlığı ile de benzersiz ve adeta bir tasarımcının elinden çıkmış gibi görünen yatak odanıza son bir dokunuş bırakabilirsiniz.

Tarzı ile Göz Dolduran 22 Küçük Yatak Odası

Odanızda Yer Açmak İçin İnce Bir Yatak Başlığı ve Karyola Tercih Edin

Yaratılabilecek birkaç santimlik fazladan alan bile küçük bir odayı gösterişli bir ebeveyn odasına dönüştürebilir. Ayakucunda basamak bulunan eski tip karyolanıza veda edip sade ve modern görünümlü bir platform yatak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tarzı ile Göz Dolduran 22 Küçük Yatak Odası

Minimalist Tarza Yönelin

Yatak odanızın en sevdiğiniz bölümlerini ön plana çıkararak onu genişletebilirsiniz. Odanızın odak noktası şüphesiz ki yatağınızdır; bu nedenle, küçük eşyaların ve aksesuarların sayısını azaltabilirsiniz.

Çok daha etkili bir yöntem ise fazladan depolama alanı için şık ve modern gömme dolaplar tercih etmektir. Varlıklarının farkına bile varmayacağınız gömme dolaplar bolca eşya depolamanıza olanak sağlar. Yatağınızın etrafına yaptırabileceğiniz şık bir gömme dolap hem ekstra depolama alanı sağlar hem de sıcacık bir uyku köşesi görünümü sunar.

Tarzı ile Göz Dolduran 22 Küçük Yatak Odası

Ayna Ayna! Söyle Bana! Var mı Benden Büyük Görünen Bir Oda?

Aynalar, küçük odaları olduklarından daha büyük göstererek genişletir. Bir aynayı pencereden vuran ışığı yansıtacak şekilde konumlandırmak alanınızdaki doğal ışığı artırıp ondan en yüksek verimi almanızı da sağlayacaktır.

Büyük bir aynayı odanıza yerleştirmenin en pratik yolunu mu merak ediyorsunuz? Bu kolay yöntemi deneyin: Vücut boy bir ayna edinip onu duvara dayayın. Duvarı delip çivi çakmanıza da hiç gerek yok. Yine de, hamur yapıştırıcı kullanırsanız bu işlemi daha güvenli bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Tarzı ile Göz Dolduran 22 Küçük Yatak Odası

Yatağınızın Altındaki Depolama Alanını Değerlendirin

Yeni bir yatak almayı planlıyorsanız ekstra depolama bölümü için çekmeceli karyola modellerine göz atabilirsiniz. Sahip olduğunuz alan, çekmeceleri bile açamayacağınız kadar dar ise fazladan alan için yatağınızın altına koyabileceğiniz dekoratif saklama kutularını tercih edebilirsiniz. Hem bolca eşya alan hem de şık görünen süt kasaları ve örme sepetler böyle bir tarz için idealdir.

Tarzı ile Göz Dolduran 22 Küçük Yatak Odası

Odanızın İçinde Ayrı Bir Kat Tasarlayın

Zemin alanınız darsa fakat tavanlarınız yüksekse odanızda, altında depolama ya da oturma alanı bulunan, üzerine yatağınızı koyabileceğiniz ayrı bir kat ya da platform oluşturabilirsiniz. Bu, herkesin kullanmak isteyebileceği bir tarz değildir. Ne var ki, tırmanarak ulaşabilecekleri bir yatak tercih etmek isteyenler için böylesi bir düzen küçük bir yatak odasını baştan yaratır.

Tarzı ile Göz Dolduran 22 Küçük Yatak Odası

Cesur Duvar Kâğıtları ile Odanıza Çarpıcı Bir Görünüm Verin

Yatak odanızın küçük olması sıkıcı olacağı anlamına gelmez. Yatağınızın hemen üzerindeki duvarı veya vurgu duvarı olarak seçtiğiniz başka bir duvarı cesur desenler sergileyen bir duvar kâğıdı ile donatın.

Duvar kâğıtları bazen odaları daha küçük ve darmadağınık gösterir; ancak doğru stil ve yöntemle tercih edilebilecek bir duvar kâğıdı tam tersi bir etki oluşturacaktır.

Duvar kâğıdı seçerken küçük ve yoğun desenli bir model yerine büyük desenli olanını tercih edin. Yepyeni ve şık duvar kâğıdınızla uyumlu bir görünüm sergileyebilecek bir nevresim takımı ile de tarzınıza bütünlük katmayı ihmal etmeyin.

Unutmayın ki kiracılar da duvar kâğıdı tercih edebilir. Kolayca çıkarılabilen duvar kâğıtları onlar için büyük bir kolaylık sağlar.

Tarzı ile Göz Dolduran 22 Küçük Yatak Odası

Dekoratif Duvar Rafları ile Zarif Bir Tarz Yakalayın

Çok amaçlı duvar raflarının küçük bir yatak odasında pek çok yararlı kullanım alanı mevcuttur. İşte, yatak odanızda mükemmel bir iş çıkaracak birkaç duvar rafı tarzı:

  • Komodin olarak
  • Kapının yanında antre sehpası olarak
  • Kitaplık olarak
  • Laptop masası olarak

Tarzı ile Göz Dolduran 22 Küçük Yatak Odası

Duvar Nişi

Duvar nişleri zeminde yer kaplamaksızın depolama alanı yaratır. Yeni yapılan binalarda alçıpanın içi genellikle boştur ve bu yapılar, aralarında 40 santimetrelik boşluk olan 5×10 santimetrelik dikey kalaslar (kirişler) ile desteklenir. Şayet yatağınız dış duvarlara konumlandırılmış değilse niş açmak için duvar kalaslarının yer aldığı bölümü belirleyebilecek bir kiriş dedektörü kullanabilirsiniz. Açtığınız yeni niş fazla derin olmayabilir. Ne var ki, bir çalar saat ya da ona benzer ufak boyutlu kişisel eşyalar bu bölüm için ideal olacaktır. Aslında, küçük yatak odanızda çok az çabayla çok fazla alan yaratabileceğinizi böylece keşfetmiş olursunuz.

Tarzı ile Göz Dolduran 22 Küçük Yatak Odası

Yaratıcı Komodinler

Uygun bir boyuta sahip bir komodin bulmak her odanın tasarımında zordur. Küçük bir yatak odanız ve yatağınızın yanında da epey dar bir alan olduğunda ise yaratıcılığınızı devreye sokmanız gerekir. Dekoratif bir tabureyi ya da sandalyeyi komodin olarak kullanabilirsiniz.

Tarzı ile Göz Dolduran 22 Küçük Yatak Odası

Duvara Monte Edilen Çalışma Masası

Küçük yatak odanızı aynı zamanda home ofis olarak mı kullanıyorsunuz? Temelde ekstra geniş bir duvar rafı sayılan ve duvara monte edilebilen bir çalışma masası ile alanınızı genişletebilirsiniz. Birkaç tane raf braketinin üstüne bir parça kontrplak koyarak duvara monte çalışma masanızı bir “kendin yap” projesi olarak tasarlayabilirsiniz. Altına rahat bir çalışma koltuğu da koydunuz mu işlem tamam!

Tarzı ile Göz Dolduran 22 Küçük Yatak Odası

Rengarenk Minderler

Bol bol renk kullanmayı seviyor ancak odanızı daha geniş göstermek için onu bembeyaz yapmak durumunda kalıyorsanız zevkinizden taviz vermek zorunda olmadığınızı bilmelisiniz. Capcanlı renklerde, odanıza hayat katacak minderler sayesinde bu sorun tamamen ortadan kalkabilir.

Tarzı ile Göz Dolduran 22 Küçük Yatak Odası

Göz Alıcı Bir Avize

Gördüğünüz gibi, küçük yatak odaları için yararlanabileceğiniz fikirler gittikçe çoğalıyor! Eşsiz görünümlü bir avize veya sarkıt lamba ile odanızda şahane bir odak noktası yaratıp onu sıcacık bir ışık kaynağıyla doldurabilirsiniz.

Tarzı ile Göz Dolduran 22 Küçük Yatak Odası

Rahat mı Rahat Bir Halı

Çoğu insan odasını dekore ederken genellikle duvarlarda, raflarda, mobilyalarda ve nevresim takımlarında değişiklik yapar. Ama zemini de unutmamak gerek! Sıra dışı görünümlü bir halı odanıza anında sıcaklık ve renk katar. Halınızı seçerken çeşitli dokuları araştırıp hem göze hem de ayaklarınıza hitap eden bir model tercih edebilirsiniz.

Tarzı ile Göz Dolduran 22 Küçük Yatak Odası

Raf Şeklinde Komodin

İşte size komodin için bir başka parlak fikir daha: raflar! Dekoratif duvar rafları komodin olarak kullanmanız için idealdir. Onları, size en uygun yükseklikte monte edebilirsiniz. Üstelik, bu rafları, “kendin yap” fikirleri ile üzerlerinde değişiklik yapmak isterseniz yatak odanıza uygun boyutlarda kesebilirsiniz. Dekoratif duvar raflarının, ahşaptan cama ve metale kadar pek çok farklı materyalden imal edildiğini de unutmayın.

Tarzı ile Göz Dolduran 22 Küçük Yatak Odası

Birbirinden Şık Aplikler

Yatağınızın yanında abajur koymak için yeterli alan yok mu? Aplikler, kitap okurken gerekli olan ışığı sunabilecek harika bir tercihtir. Modern ya da geleneksel tarzda bir aplik tercih etmeniz her zaman mümkündür. Farklı tarzların harmanlandığı eşsiz bir görünüm elde etmek için ise alışılmışın dışına çıkıp farklı aplik modellerini aynı anda kullanabilirsiniz.

Tarzı ile Göz Dolduran 22 Küçük Yatak Odası

Bitkilerin Büyüsü

Saksı bitkilerine yer açın! Yatak odanızın küçük olması, burada saksılara yer olmadığı anlamına gelmiyor. Odanızı ev bitkileri ile süslemek ona anında yeni bir soluk verecektir. Üstelik, bitkiler odanızdaki havayı temizler. Alanınızı genişletmek adına duvar saksıları tercih edebilirsiniz. Bu saksılar, bitkilerinizi şahane birer sanat eserine dönüştürecektir.

Tarzı ile Göz Dolduran 22 Küçük Yatak Odası

Tiril Tiril Tüller

Yatak odanızda yeterince pencere yoksa dekorasyon amaçlı tasarlanan tüller yardımıyla taptaze bir esintiye kavuşabilirsiniz. Bunun için dolap kapaklarınıza tül asabilir veya odanızı bölmek için birkaç parça tül kullanabilirsiniz. Seçiminiz hangi yönde olursa olsun odanıza soluk getirmesi için çeşitli renklerden ve dokulardan yararlanmayı unutmayın.

Tarzı ile Göz Dolduran 22 Küçük Yatak Odası

Parıldayan LED Lambalar

LED lambalar yalnızca tatillerde tercih edilmez. Bu lambalar, küçük yatak odalarında sıra dışı bir aydınlatma ve birkaç sanatsal detay yaratmanın harika bir yoludur. Onları duvara, tavana, yatak başlığınıza ya da arzu ettiğiniz başka herhangi bir yere asabilirsiniz. Odanızı çok daha masalsı hâle getirebilecek olan çeşit çeşit renk ve modelde küçük LED bulabilirsiniz.

Tarzı ile Göz Dolduran 22 Küçük Yatak Odası

Yüksek Kontrast İçeren Renk Düzeni

Küçük yatak odalarını tasarlarken beyazı yüksek kontrast içeren bir renkle bir arada kullanmak çarpıcı bir etki yaratır. Beyaza ek olarak tek bir cesur renk kullanmak ise ortaya dramatik bir görünüm çıkarır. Ayrıca, bu yüksek kontrast etkisini nevresim takımlarınızda, duvarlarda, tablolarda, halılarda ve çok daha fazla yerde tercih edebilirsiniz.

Tarzı ile Göz Dolduran 22 Küçük Yatak Odası

Minik Tablolar

Küçük yatak odaları, birbirinden şık mini minnacık tablolar asmak için mükemmeldir. Küçük tablolara ve baskılara ikinci el satış mağazalarından, galerilerden ve ev dekorasyonu ürünleri satan yerlerden ulaşabilirsiniz. Tarzların birleştiği çarpıcı bir görünüm yaratmak için bu tabloları tek bir duvarda sergileyebilirsiniz. Küçük boyutlu ya da boyutları değişiklik gösteren tuvaller kullanarak kendi sanatsal yeteneğinizi konuşturmanız da pekâlâ mümkündür.

Yatak odanızın küçük olması, tarzınızdan ödün vermeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Odanıza şıklık katarken aynı zamanda onu işlevsel hâle getirebilecek pek çok tasarım fikri mevcuttur. Önemli olan hem kişisel zevkiniz hem de odanız için en uygun seçenekleri keşfedebilmektir.

Sık Sorulan Sorular

Küçük Yatak Odaları Nasıl Dekore Edilir?

Odanızı dekore ederken onu olduğundan daha büyük göstermek için aydınlatan ve geniş gösteren eşyalar tercih edin. Ayna, iyi bir ışıklandırma ve modern mobilyalar gibi detaylar büyük bir fark yaratacaktır.

Küçük Yatak Odalarının Boyutları Nedir?

Yatak odalarının boyutları ve şekilleri değişkenlik gösterir. Ölçüler genellikle 3,5 x 4 metre civarındadır.

Küçük Bir Yatak Odasında Alan Nasıl Genişletilir?

Küçük yatak odanızın kısıtlı alanını verimli şekilde kullanmanın en etkili yolu birden fazla amaca hizmet eden pratik mobilyalar tercih etmektir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR