Ana SayfaDekorasyonKüçük Yemek Odası Dekorasyon Fikirleri

Küçük Yemek Odası Dekorasyon Fikirleri

Yemek odası, evimizde üç öğün zaman geçirdiğimiz bir alandır. Bu nedenle yemek odasının dekorasyonu son derece önemlidir. Yemek odası küçük olan bireyler için küçük yemek odası dekorasyon fikirleri vardır. Bu dekorasyon fikirlerini dikkate alarak küçük yemek odanızı modern bir şekilde dizayn edebilirsiniz. Yemek odalarında tercih edilen her eşya, odanızın dekorunu belirler. Bu bakımdan özellikle de yemek odanız küçük ise seçeceğiniz eşyalara son derece dikkat etmeniz gerekir. Çünkü yemek odasının küçük olması, eşyalarınızın az olması demektir. Bu bakımdan küçük yemek odası dekorasyonu için uzman birinden destek alabilirsiniz. Ya da kendi zevkinize veya tercihlerinize güveniyorsanız, yemek odası dekorasyonunuzu kendiniz yapabilirsiniz.

Küçük Yemek Odası Dekorasyonu Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Küçük yemek odası dekorasyonu oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

  • Mobilyalarınızın büyüklüğüne dikkat etmeniz gerekir.
  • Yemek odasının duvar boyası rengi dekorasyonunuzla uyumlu olmalıdır.
  • Çok fazla aksesuar kullanmanız gerekir.
  • Yemek odası perdenizin dekorasyonunuzla uyumlu olması gerekir.
  • Kullandığınız halının perdenizle uyumlu olması gerekir.
  • Aydınlatma tercihine dikkat edilmelidir.

Bu hususlara dikkat ederek dekorasyon oluşturmanız gereklidir. Özellikle küçük bir yemek odanız var ise dekorasyonunu oldukça dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Yemek odası, günlük yaşamda en çok kullanılan alanların başında yer alır. Bu nedenle odanızın rahat, ferah ve uyumlu olması gerekir.

Yemek Masası Seçimi

Küçük yemek odası için yemek masası tercihi yaparken dikkatli olmanı gerekir. Çünkü yemek masası, en çok yer kaplayacak olan mobilyalar arasında yer alır. Bu nedenle tercih edeceğiniz yemek masasının büyüklüğüne dikkat etmeniz gerekir. Eğer kalabalık bir aileyseniz açılıp katlanan yemek masalarını tercih edebilirsiniz. Böylece alandan tasarruf etmiş olursunuz.

Küçük yemek odasına, büyük bir yemek masasını seçmek son derece yanlış olur. Yemek masasının büyük olması hareket etmenize engel olabilir. Bu nedenle yemek masasını mümkün olduğu kadar küçük almanız daha doğru olacaktır. Ancak yemek masasını küçük almak yerine açılınca genişleyen yemek masalarını da tercih edebilirsiniz. Küçük yemek odası için dekorasyon oluşturmaya başladığınızda ilk olarak yemek masasını almalısınız.

Yemek Odası Duvar Boyası

Küçük yemek odası için dekorasyon oluştururken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, duvar boyasıdır. Yemek odasında duvar boyası oldukça önemlidir. Odanız küçük olduğu için daha aydınlık renkleri tercih etmeniz gerekir. Özellikle koyu tonlardan uzak durmanız, odanın daha aydınlık olmasını sağlar. Bu bakımdan seçmiş olduğunuz duvar rengine dikkat etmeniz gerekir. Duvar renginin, yemek masanızın rengi ile uyumlu olmalıdır. Eğer yemek odanız, gün içerisinde çok fazla ışık almıyorsa kesinlikle aydınlık renkleri tercih etmeniz gerekir. Özellikle iştah açıcı bazı renkleri tercih etmeniz daha doğru bir karar olacaktır. Koyu tonlardan uzak durmanız gerekir.

Küçük Yemek Odası Dekorasyon Fikirleri

Aksesuar Seçimi

Yemek odanız küçük olduğu için çok fazla aksesuar kullanmanız doğru olmaz. Küçük yemek odalarında daha az aksesuar kullanmak en doğru hareket olur. Çünkü alan küçük olduğu için odayı aksesuarlarla donatmak, sadece göz yorucu bir görüntü meydana getirir. Bunun yerine duvarlarınıza asabileceğiniz aksesuarları tercih etmeniz alandan tasarruf etmenizi sağlar. Bir aile tablosu veya bir doğa tablosu gibi sizi mutlu edecek tabloları kullanabilirsiniz. Aksesuar kullanmak isteyenler ise daha küçük ve az yer kaplayan aksesuarları tercih edebilirler. Seçmiş olduğunuz aksesuarların yemek odanızın dekorasyonunu tamamlaması gerekir. Aksesuarlarınızın rengi de son derece önemlidir.

Perde Seçimi

Küçük yemek odası dekorasyonu için perde seçimi de son derece önemlidir. Bu bakımdan perde seçimini özenli bir şekilde yapmanız gerekir. Perdenizin modeli, yemek odanızın dekorasyonuna göre olmalıdır. Sade bir yemek odası dekorasyonu oluşturduysanız daha sade perde modellerini tercih edebilirsiniz. Perdenizin de yemek masası ve duvar rengi ile uyumlu olması gerekir.

Bu bakımdan doğru bir perde tercih etmek, küçük yemek odası dekorasyonunun tamamlanması açısından son derece önemlidir. Perdenizin ışığı tama olarak engellememesi gerekir. Yemek odasının aydınlık olması, iştahınızı olumlu yönde etkiler. Özellikle de misafirleriniz geldiğinde yemek odanızın aydınlık ve ferah olması, oldukça dikkat çekici olur. Bu bakımdan perdenizin rengi de son derece önemlidir.

Küçük Yemek Odası Dekorasyon Fikirleri

Halı Seçimi

Küçük yemek odanızda kullanacağınız halı hem yemek masası hem de perdenizle uyumlu olmalıdır. Bu bütünlüğü doğru şekilde sağladığınız sürece dekorasyonunuz başarılı olur. Yemek odanız küçük olduğu için halınızın da küçük olması gerekir. Odanın büyük bir bölümünü halı ile kaplamak son derece yanlıştır. Özellikle de yemek masasının altında halı kullanmak görüntü açısından çirkin olabilir.

Bu bakımdan yemek odası halınızın boyutu da oldukça önemlidir. Halınızın rengi aydınlık renklerde olmalıdır. Aynı zamanda halıda yer alan renkler, duvar boyası ile de uyumlu olmalıdır. Küçük yemek odası dekorasyonunda renk uyumu son derece önemlidir. Bu bakımdan tercih ettiğiniz tüm eşyalarınızın renk uyumuna dikkat etmeniz gerekir. Eşyalarınızın renkleri, birbirlerini tamamlamalıdırlar. Bu, güzel bir görüntü açısından son derece önemlidir.

Aydınlatma Seçimi

Küçük yemek odası dekorasyonunda en çok dikkat edilmesi gereken hususların başında aydınlatma seçimi vardır. Yemek odasında tercih edilen aydınlatma odanın dekorasyonunu tamamlayıcı bir etkiye sahiptir. Küçük yemek odasında modern aydınlatma çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Özellikle de LED aydınlatmalar, yemek odaları için son derece uygundur. Odanız küçük olduğu için büyük bir aydınlatma modelini tercih etmeniz doğru olmaz. Özellikle de büyük avizeleri tercih etmeniz doğru olmaz. Ancak yine de avize şıklığından vazgeçmeyen bireyler, küçük ama gösterişli avizeleri tercih edebilirler. Avizeleri, yemek masasının tam üzerinde kullanmanız gerekir. Bu, yemek yerken daha aydınlık bir masa olmasını sağlar.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR