Ana SayfaEv AksesuarlarıKullanılmayan Eşyalardan Nasıl Süs Yapılır?

Kullanılmayan Eşyalardan Nasıl Süs Yapılır?

Günümüzde el işi yapmak en sevilen hobiler arasında yer almaktadır. Ancak pek çok insan el işi yapabilmek için pahalı ürünler satın almayı tercih etmektedir. Bilinmelidir ki, pahalı ürünler almadan evdeki eşyalar ile süs eşyaları yapmak mümkündür.

Kullanılmayan eşyalardan nasıl süs yapılır sorusuna verilebilecek sayısız cevap bulunmaktadır. İnsanlar çöpe atacakları kaplar, düğmeler, iplikler, halatlar ve daha fazlasını ev dekorasyonunu desteklemek için kullanabilmektedir.

Evdeki eşyaları değerlendirmek ve dekorasyona katkıda bulunmak için aşağıda yer alan başlıklara göz atabilir ve her evde bulunan ürünler ile harika dekorlar yapabilirsiniz.

Ev Aksesuarı

Düğmelerden Dekoratif Kâse Yapımı

Düğme, her evde olan ürünler arasındadır. Yalnızca düğme ve tutkal kullanarak evin her alanında kullanabileceğiniz dekoratif kâseler yapabilirsiniz. Dekoratif kâse yapmak için bolca düğme, beyaz tutkal, kalıp olarak kullanılacak bir kâse ve streç filme ihtiyacınız olacaktır. Aşağıdaki adımları takip ederek dekoratif kâsenizi yapabilirsiniz.

 1. İlk olarak kalıp olarak kullanacağınız kâsenin etrafını streç film ile kaplayınız.
 2. Daha sonra tutkal kullanarak kâsenin dış kısmına düğmeleri yerleştiriniz.
 3. Düğme aralarını da tutkal ile kaplayıp tutkalın kurumasını bekleyiniz.
 4. Tutkal iyice kuruduktan sonra streç filmi nazikçe sökerek tutkal ve düğmeden oluşturduğunuz kâseyi kalıp kâseden ayırınız.

Dekoratif Avize Yapımı

Kendin yap süs eşyaları konusuna ilgi duyan insanlar oldukça az malzeme ile dekoratif avize yapabilmektedir. Dekoratif avize yapmak için ihtiyaç duyulan ürünler ip, balon ve tutkaldır. Yapımı oldukça basit olan bu ürün, bittiği zaman odanıza renk katacaktır. Aşağıdaki adımları takip ederek avize yapabilmeniz mümkündür.

 1. Balonu istediğiniz boyutlarda şişiriniz.
 2. Daha sonra balonun her tarafına gelecek şekilde tutkal sürünüz.
 3. Tutkalın kurumasına izin vermeden hızlı bir şekilde balonun etrafına düzensiz olarak ipliği sarınız.
 4. İplikleri sardıktan sonra sağlam olabilmesi için bir kay daha tutkal uygulaması yapabilirsiniz.
 5. Tutkal tamamen kuruduktan sonra balonun bir köşesine iğne batırarak patlamasını sağlayınız.
 6. Bu işlemin ardımdan elinizde iplerden oluşan düzdün bir avize kalacaktır.
 7. Avizeyi kullanmak istediğiniz odadaki ampulün üzerine geçirerek işlemlerinizi bitiriniz.

Dekoratif Saksı Yapımı

Dekoratif süs eşyaları yapımı araştıran bireyler, kolay bir şekilde farklı tasarımlarda saksılar da yapabilmektedir. Evde dekoratif saksı yapmak için yoğurt kabı, plastik saksı ya da saksı olarak kullanılabilecek herhangi bir kap kullanabilirsiniz. Süsleme için ise çakıl taşı, deniz kabuğu, halat gibi sayısız ürün kullanabilirsiniz. Örnek olması amacıyla aşağıdaki listede adım adım deniz kabuklarından saksı yapımı anlatılmaktadır.

 1. İlk olarak saksı olarak kullanmak istediğiniz kabı iyice temizleyiniz.
 2. Kabı olduğu gibi bırakabilir ya da istediğiniz renge boyayabilirsiniz.
 3. Daha sonra silikon tabancası ya da tutkal kullanarak kabın her yerine boşluk kalmayacak şekilde deniz kabuklarını yapıştırınız.
 4. Tutkal tamamen kuruduktan sonra kabın içerisine toprak ve bitki dikebilirsiniz.

Yukarıda da görülebildiği gibi evde bulunan ürünlerle veya her yerden temin edilebilecek basit ürünler ile sayısız süs eşyası yapılabilmektedir. El yapımı süsler oldukça kolay bir şekilde hazırlanabilmektedir. Üstelik bu süs ürünlerini yapmak için herhangi bir talimata uygunluk gösterme zorunluluğu da bulunmamaktadır. Hayal gücünüzü kullanarak evinizi süsleyebilir ya da arkadaşlarınıza hediyeler yapabilirsiniz.

El Yapımı Süs

El yapımı oda süsleri yapmak için tek yapmanız gereken şey, evdeki ürünleri çöpe atmadan önce biraz kafa yorup bu ürün ile ne yapabileceğinizi düşünmek olacaktır. Aklınıza gelen her şeyi basit bir şekilde yaparak evinizde kullanabilmeniz mümkündür.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR