Ana SayfaMutfakKullanışlı Mutfak Halısı Önerileri

Kullanışlı Mutfak Halısı Önerileri

Olası kullanımları olduğu kadar çok farklı halı çeşidi vardır, kullanışlı mutfak halısı önerileri bu yüzden işlerin izini hızla kaybedebilirsiniz. İster konut ister ticari alanda olsun, mükemmel halı seçimi küçümsenmemelidir. Halının malzemesi ve boyutu dikkatlice seçilmeli ve dikkate alınması gereken bir dizi halı özelliği vardır.

Sadece tasarım önemli değil, aynı zamanda örneğin, halıların dayanıklılığı, yanıcılığı veya hav uzunluğu da önemlidir. Halı satın alma ile ilgili en önemli soruları kendimize sorduk ve sizi bir sonraki halı alımınıza hazırlamanın en iyi yolu olmayı umuyoruz.

Ne Tür Halı Malzemeleri Var?

Kullanışlı Mutfak Halısı Modelleri

Halılar için farklı avantajları ve dezavantajları olan çok çeşitli malzemeler vardır. Yaygın halı malzemeleri durumunda, doğal lifler ve sentetik lifler arasında bir ayrım yapılır. Doğal lifler arasında yün, pamuk, ipek, sisal, jüt, bambu ve hindistancevizi lifleri bulunur. Yün, eski dokumalardan veya artık yaşamayan hayvanların derilerinden veya bakire yün söz konusu olduğunda canlı hayvanlardan gelebilir.

Pamuk, en popüler doğal halı liflerinden biridir. Bunun çok esnek ve ısıya dayanıklı olması, ağır kullanıma dayanıklı olması, çizmemesi, alerji yapmaması ve çamaşır makinesinde kolayca yıkanabilmesi gibi avantajları vardır. Bununla birlikte, aynı zamanda, kirin yünden daha kolay tutulması ve keçeleşme olasılığının daha yüksek olması dezavantajına da sahiptir.

Halıda Kullanılan İp Modelleri

Zarif, parlak görünümü ile etkileyici, yumuşak ve yırtılma direnci yüksek olan ipek de popülerdir. Ancak aşırı sağlam değildir. Tipik sentetik lifler arasında poliakrilik, polyester, polipropilen ve viskoz bulunur. Sentetik lifler, doğal liflere göre daha az hassas olmaları ve bakımlarının daha kolay olması avantajına sahiptir ve ayrıca nemi iyi tolere ederler.

Evcil Hayvan Olan Alanlar

Evcil hayvanınız varsa, ideal olarak sentetik elyaftan yapılmış kısa tüylü bir halı doğru seçimdir. Hayvan kılları kolayca çıkarılabilir ve halı en iyi şekilde temizlenebilir.

Alerjisi Olan Kişiler İçin Özellikle Uygun Halılar Var Mı?

Alerjisi olan kişiler için sentetik elyaftan yapılmış kısa tüylü bir halı da tavsiye edilir. Bu, ek ev tozunu önleyecek ve alerjik reaksiyon riskini minimumda tutacaktır. Ne tür bir halı olursa olsun, halınızı haftada en az bir kez süpürmelisiniz.

Bu sadece onu sürekli temiz tutmak ve değerini sabit tutmakla kalmaz, aynı zamanda güve istilasından da korur. Pek çok leke, hafif deterjanlar ve ılık su ile de çıkarılabilir, ancak farklı malzemeler ve renkler farklı tepki vereceğinden, ilgili üreticinin bakım talimatlarına dikkatlice uyulması zorunludur.

Halı Temizliği

Genelde mantıklı olmayan, özellikle uzun tüylü halılarda ek toz veya köpük temizleyicilerdir, çünkü bunlar zamanla halıda çok fazla kalıntı bırakır ve bu da daha fazla kir emer. Sıvıları bir bezle silmek istiyorsanız, her zaman hafifçe vurun, ovalamayın. Ayrıca lekeyi yaymamak için dışarıdan bir leke üzerinde çalışın. Halınızdaki lekelerle uğraşmak istiyorsanız, bir yandan ev ipuçlarını, diğer yandan profesyonel halı temizlemeyi öneriyoruz.

Özellikle stresli alanlarda, örneğin masa sandalyesinin altında veya kanepenin önünde yapıdaki değişikliklere karşı koymak için, halıların ara sıra çevrilmesi tavsiye edilir. Belirli koşullar altında, sürekli ışık gelmesinden kaynaklanan renk değişiklikleri bu şekilde önlenebilir. Buna karşı koymak için, örneğin masa sandalyesinin altında veya kanepenin önünde, halıları ara sıra çevirmeniz önerilir.

Halı Modellerinde Renk Değiştirme

Belirli koşullar altında, sürekli ışığa bağlı olarak renk değişimleri bu şekilde önlenebilir. Buna karşı koymak için, örneğin masa sandalyesinin altında veya kanepenin önünde, halıları ara sıra çevirmeniz önerilir. Belirli koşullar altında, sürekli ışık etkisinden kaynaklanan renk değişiklikleri de önlenebilir.

Çoğu durumda, basit ev ilaçları halınızdaki lekeleri çıkarmaya gerçekten yardımcı olabilir. Bir buz küpü ile dondurup sonra kazıyarak halıdan sakız çıkarabilirsin. Kahve lekeleri saf sabun, saf alkol, köpüklü su ile bulaşık deterjanı veya kabartma tozu ile çıkarılabilirken, un, kuru şampuan veya tuzlu su gres lekelerine yardımcı olur. Kırmızı şarap lekeleri limon suyu ve tuz ile çıkarılabilir, cam temizleyici, köpüklü su veya kabartma tozu, domates soslu soğuk su veya ılık su ile sabun veya sirke karıştırılarak yardımcı olabilir.

Halılar için Farklı Yangından Korunma Sınıflarının Arkasında Ne Var?

Çeşitli yangından korunma sınıfları hakkında size daha ayrıntılı bir genel bakış sunar. S, duman oluşumu anlamına gelen duman anlamına gelir. Çoğunlukla halı yangından korunma sınıflarında, yer döşemesi, yani yer döşemesi için de ilave kaplama vardır.

Doğru Halı Boyutunu Nasıl Seçerim?

Doğru halı boyutu tam olarak seçilmelidir çünkü çok büyük bir halı odayı daha küçük ve daha dar gösterirken, çok küçük bir halı hızla kaybolur ve görsel olarak kaybolur. Temel olarak, tüm oda için odadaki en küçük duvardan yaklaşık 60 cm daha kısa bir halı öneririz. Ancak odadaki kapıların yarıçapı her zaman dikkate alınmalıdır, böylece halı açıldığında onları durdurmaz.

  1. Büyük odalarda, kanepenin köşesinde, kanepenin solunda ve sağında yaklaşık 20 ila 30 cm ekstra ölçülerinde bir halı öneririz.
  2. Tamamen arkaya veya kısmen kanepenin altına uzanabilir.
  3. Kanepe veya koltuğun 1 / 3’ü ideal olarak en azından seçilen halı üzerinde olmalıdır.
  4. Tabii ki kanepe, koltuk ve yan sehpa gibi tüm mobilyalar da halının üzerinde durabilir.
  5. Ancak, bu yalnızca çok fazla alana sahip büyük odalar için önerilir.

Kullanışlı Mutfak Halısı

Kullanışlı Mutfak Halısı Modelleri

Masa şekline uyan halılar idealdir. Tercihen kenarı ilginç olan bir halı seçin, çünkü halının ortası yine de masayla kaplıdır. Yatak odasına halı yerleştirmenin birkaç yolu vardır. Ya tamamen yatağın altına uzanan ve en azından sola ve sağa çıkıntı yapan uzun bir halıya uzanın böylece ayağa kalktığınızda ayaklarınızın altında sıcak ve yumuşak olmasını sağlayın.

Alternatif olarak, yatağın soluna ve sağına bir halı yerleştirerek onu çerçeveleyebilirsiniz. Halının yaklaşık 1 / 3’ü yatağın altında olmalıdır. Çoğunlukla uzatılmış şekli nedeniyle, koridorda şekilli halılar veya kilimler de uygundur.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR