Ana SayfaÇiçekKurdele Çiçeği Hakkında Tüm Detaylar

Kurdele Çiçeği Hakkında Tüm Detaylar

Susuzluğa karşı dayanıklı olması ile tanınan kurdele çiçeği, ev bitkileri arasında en çok tercih edilen bitki türü olarak karşımıza çıkar. Yeşil yaprakları ile oldukça hoş bir görüntü de olan kurdele çiçeği, evimizde bakımını yapabileceğimiz en kolay bitki türleri arasında yer alır.

Oldukça harika görünümleri ile görenleri büyüleyen kurdele çiçeği, evinizin havasını değiştirir. Ancak her çiçek gibi gerekli bakım yapılmadığında kurdele çiçekleri de zamanla solar.

Bu bakımdan düzenli olarak bakımlarının yapılması daha gür bir görünümde olmalarını sağlar. Bu nedenle kurdele çiçeğinizin daha güzel bir görünümde olmasını istiyorsanız, düzenli olarak bakımını yapmanız gerekir.

Kurdele Çiçeği

Kurdele Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Kurdele çiçeğinin faydaları oldukça fazladır. Bu bakımdan evinizde gönül rahatlığı ile yetiştirebilirsiniz.

Kurdele çiçeği faydaları şunlardır:

 • Bulunduğu ortamdaki havayı temizleyebilme özelliğine sahiptir.
 • Evinizdeki oksijen miktarını yükseltir.
 • Ortamda bulunan kirli havayı çeker
 • Sigara dumanı emme özelliğine sahiptir.

Bu bakımdan kurdele çiçeğinin önemi oldukça fazladır. Evinizin havasını %100 etkileyen kurdele çiçeği, oldukça faydalıdır. Hem süs amaçlı hem de sahip olduğu özelliklerden dolayı kullanılmaktadır.

Kurdele Çiçeği Özellikleri Nedir?

Kurdele çiçeği, özellikleri bakımından diğer çiçek türlerinden farklı olarak karşımıza çıkar.

Kurdele çiçeğinin öne çıkan özellikleri şunlardır:

 • Yetiştirmesi kolay olan bitkiler arasında yer alır.
 • Dayanıklı yapıları vardır.
 • Evinizin havasını temizleyebilme özellikleri vardır.
 • Hızlı büyüme özelliğine sahiptir.
 • Çok sık sulama yapmazsanız bile uzun süre dayanıklı olabilir.

Kurdele Çiçeği

Kurdele Çiçeği Bakımı

Kurdele çiçeği bakımı, oldukça basittir. Çiçekler içerisinde bakımı en kolay olan çiçek türü olarak bilinir. Kurdele çiçeği, çok fazla bakım isteyen bir çiçek türü değildir. Bu nedenle uzun süre su vermediğinizde bile dayanıklı olabilirler.

Kurdele çiçeği, çok fazla güneşe ihtiyaç duymaz. Bu nedenle evinizde güneş almayan yerlerde de kolaylıkla gelişebilirler. Ancak çok fazla rüzgara maruz kalırlarsa yaprakları bundan olumsuz yönde etkilenebilir.

Bu nedenle kurdele çiçeğinin rüzgara maruz kalmasına engel olmanız gerekir. Kurdele çiçeğinizin saksısını değiştirmek istediğinizde, Nisan ayı bu işlem için en uygun olan zamandır. Kurdele çiçeği, çok fazla bakım isteyen bir çiçek türü olmadığı için fazla zamanınızı almaz. Bu bakımdan kolaylıkla her evde yetiştirilebilir.

Kurdele Çiçeği Çeşitleri Nelerdir?

Kurdele çiçeği, görünümü itibarıyla oldukça göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahiptir. Kurdele çiçeğinin aynı zamanda birçok çeşidi bulunmaktadır.

Her biri ayrı bir güzellikte olan kurdele çiçeği çeşitleri ise şunlardır:

 • Chlorophytum comosom
 • Vairegatum
 • Bonnie
 • Vittatum
 • Streaker
 • Capanse

Bu kurdele çiçekleri çeşitlerini de evinizde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

Kurdele Çiçeği

Kurdele Çiçeği Çiçek Açar mı?

Kurdele çiçeği, eğer bulunduğu ortamı severse çiçek açabilir. Genellikle çiçek açan, kurdele çiçeği türü ise capanse olarak bilinir. Genellikle çiçek açan bu tür, beyaz çiçeklere sahip olur. Eğer evinizde çiçek açan bir kurdele çiçeği olsun isterseniz bu türü tercih edebilirsiniz. Bunun yanında diğer kurdele çiçekleri nadiren de olsa çiçek açabilir. Ancak bu durum çiçeğin bulunduğu ortama göre değişiklik gösterebilir.

Kurdele Çiçeği İçin Oda Isısı Kaç Derece Olmalıdır?

Kurdele çiçeği, rüzgarı çok fazla sevmez. Bu nedenle kurdele çiçeğinizin rüzgara maruz kalmasına engel olmanız gerekir. Bunun yanında evinizin cereyan yapan bölgelerini de sevmezler. Eğer evinizde kurdele çiçeği bakımı yapıyorsanız bunlara dikkat etmeniz gerekir.

Bunun yanında aydınlık bir ortamda yaşamayı çok seven kurdele çiçeği, gün ışığını da çok sever. Ancak gün ışığı alamasa da gelişim gösterme özelliğine sahiptir. Kurdele çiçeğinin oda ısısı ne çok soğuk ne de çok çok sıcak olmalıdır.

Bu bakımdan normal bir oda sıcaklığı, kurdele çiçeğinin gelişimi için yeterli olacaktır. Aynı zamanda kurdele çiçeği, ferah ve rahat gelişebilecekleri alanları severler. Bu bakımdan kurdele çiçeğinize özel bir alan yaratmanız gerekir. Böylece daha hızlı bir şekilde büyüyebilirler.

Kurdele Çiçeğinin Hava Temizleme Etkisi Var mıdır?

Kurdele çiçeğini, diğer çiçek türlerinden ayıran en önemli özellik hava temizleme etkisinin olmasıdır. Bilimsel olarak üzerinde durulan bu konunun doğruluğu, uzmanlar tarafından onaylanmıştır. Kurdele çiçeğini özel kıla bu sebep, bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kurdele çiçeği, özellikle bir ortamda bulunan kötü havayı temizleyebilir. Bunun yanında sigara dumanı gibi zararlı havayı da içerisine çeker. Hava temizleme özelliği ile tanınan kurdele çiçeği, bol miktarda oksijen üretimi yapar.

Bu nedenle kurdele çiçeği, çok büyük avantajlara sahip bir çiçek türü olarak bilinmektedir. Evinizde güzel bir görüntü oluşturmasının yanında sağlığınız için de oldukça yararlı olabilir. Kurdele çiçeğinin hava temizleme özelliği birçok kişinin dikkatini çeken bir özelliktir.

Bu bakımdan insanların birçoğu, kurdele çiçeğini bu amaçla almaktadır. Bakımı ise son derece kolay olan bu çiçeğin, yararları oldukça fazladır. Sağlıklı ve organik bir hava temizleme makinesi olarak tanımlasak yanlış olmaz.

Kurdele Çiçeği

Kurdele Çiçeğinin Ömrü Ne Kadardır?

Kurdele çiçeği, hem sağlıklı bir bitki türü hem de dayanıklı bir türü olması ile tanınır. Bu bakımdan evlerimizde rahatlıkla bakımını yapabileceğimiz bitki türleri arasında ilk sıralarda yer alır.

Kurdele çiçeği, eğer çok iyi bir bakım görürse uzun yıllar boyunca canlılığını koruyabilir. Ancak her bitki türü gibi, kurdele çiçeği de bakıma muhtaçtır. Ancak bu bakımı ara ara yapsanız bile uzun ömürlü yaşayabilir.

Bunun haricinde kurdele çiçeğine gerekli olan bakımı yapmazsanız ömrünü kısaltmış olursunuz. Ayrıca kurdele çiçeği de her çiçek türü gibi yaşadığı ortamı sevmez ise tam olarak gelişmez. Bunun için kurdele çiçeğinizin seveceği bir alanda bakımını yapmanız gerekir.

Kurdele Çiçeği

Kurdele Çiçeği

Kurdele Çiçeği

Kurdele Çiçeği

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR