Ana SayfaMutfakL Mutfak Modeli Tam Olarak Nedir?

L Mutfak Modeli Tam Olarak Nedir?

Tasarım uzmanları, L şeklinde mutfağın en popüler yerleşim tarzı olduğunu belirtiyor. Peki, L mutfak modeli tam olarak nedir? Bu içerikte, L tipi mutfağın tanımlarına ve bu tarzı evimizde tercih etmekle ilgili uzman görüş ve önerilerine yer vereceğiz. Neticede, bu tarzın revaçta olması onun eviniz için doğru yerleşim planı olduğu anlamına gelmez.

L Mutfak İçin Yerleşim Seçenekleri

Uzmanlar, L mutfağı şöyle tarif ediyor: L şeklini oluşturan, dolaplarla kaplı yan yana iki dikey duvarın meydana getirdiği yerleşim tipi”. Bu tarzın popüler oluşunu ise yerleşimin kolay uydurulabilmesine bağlıyorlar. Tipik olarak, bir taraf, eviyenin ve tezgahın olduğu bölümde yapılan ufak çaplı mutfak işlerine ayrılır. Diğer “kanat” ise ankastre seti, buzdolabını ve ek depolama alanını içeren, daha fazla zaman gerektiren büyük çaplı işlere ayrılır.

L şeklinde mutfağın bir yerleşim planı daha vardır. Uzmanlar, duvarlardan birinin ocak tarafında diğerinin ise eviyenin olduğu bölümde yer aldığı bir L tipinden daha bahsediyor. Ancak bu tarzda buzdolabı söz konusu L’nin içinde yer almıyor. Bu tarz mutfaklarda genellikle odanın ortasında mutfak adası bulunur. Örnek teşkil etmesi için seçtiğimiz fotoğrafta bu tarzın kullanımını inceleyebilirsiniz. Mutfak çalışma üçgeni verimli bir şekilde değerlendirilse de alanın genel olarak verimli kullanılabilmesi için mutfak adasının doğru yerleştirilmesi gerekiyor. L şeklinin sizin için uygun olup olmadığını belirlemek büyük oranda yerleşim planı ve alanın kullanılabilirliği ile ilgilidir.

L Mutfak Modeli

Pencerenin Konumunu İyi Belirleyin

Tasarım uzmanları, verimli ve şık olması sebebiyle L şeklinde mutfakları beğendiklerini belirtiyor. Genellikle banliyö evi büyüklüğündeki evlerde mutfağın merkezine ada eklendiği ancak çevrenin aktivitelerin gerçekleştiği asıl bölge olduğu vurgulanıyor. Eviyenin ve modaya uygun, şık bir musluğun çoğunlukla pencerenin önüne yerleştirildiği biliniyor. Pencerenin şahane bir manzara sunduğu muhakkak! Uzmanlar, ayrıca, L’nin ayağının genellikle dış duvar boyunca uzandığını ve muhteşem bir manzaraya bakan büyük bir pencerenin tercih edildiğini ekliyor. Bu kullanım, doğal ışığın içeri süzülmesine olanak veriyor ve dış mekânın görüntüsünü tamamlıyor. Bununla birlikte, pencerenizin eviyenin arkasında olmasını tercih ettiğinizde yerleşim epey farklı görünecektir. Bu durum, dolaplarınızın ve mutfak eşyalarınızın mutfağınızdaki konumunu etkileyecektir.

L Mutfak Modeli

Açık Konsept Tasarımı

Açık konsept mutfaklar revaçta olmayı sürdürüyor. Uzmanlar, L mutfak planının mutfak ile bitişiğindeki alanlar arasında kusursuz bir akıcılık yarattığını belirtiyor. Bunun nedeni, mutfaktaki temel eşyaların iki dış duvara kadar konumlandırılmasını sağlaması. Uzmanlar ayrıca mutfakta hareket etmenin bu yerleşim planıyla daha akıcı ve kolay olduğu kanısındalar.

L Mutfak Modeli

Çalışma Üçgeni İki Aşçının Aynı Anda Çalışması İçin Uygundur

Tasarım uzmanları L mutfak modellerinin beğenilmesinin bir diğer sebebini, buzdolabı, eviye ve ocaktan oluşan hoş bir çalışma üçgeni oluşturmasına bağlıyor. Ayrıca, birden fazla aşçı için ayrı alanlar yaratmak adına L mutfaklarda artık mutfak adası da tercih edildiğini ekliyorlar. Sizin için seçtiğimiz fotoğrafta bu kullanımın bir örneğini görebilirsiniz. Pek çok ev sahibi ve tasarımcının yerleşim planı olarak bu açık konsepti tercih etmekten memnun olduğu biliniyor. Bu kullanım, mutfaktaki basık hissi azaltacak şekilde işlevsel çalışma alanlarını yayıyor.

L Mutfak Modeli

Küçük Alanlar İçin Harika Bir Tercih

Bu mutfak planının, endüstriyel tarzda mutfakları olan çatı katı daireleri ve yemek odasının ya da kahvaltı köşesinin alana dahil edildiği açık konsept yerleşim tarzları için uygun olduğu biliniyor. Tasarım uzmanlarına göre mutfağın, yemek odası ya da oturma odası gibi daha geniş bir alanın bir parçası olmasını isteyeceğiniz küçük – orta genişlikte alanlar için L şekli ideal.

Günümüzde sıra evlerde ve apartman dairelerinde L mutfakların sıklıkla tercih edildiği biliniyor. Bu tarzın küçük daireler için bile harika olduğu belirtiliyor. Uzmanlar esas meselenin insanların evlerinde ne görmek istediği ve ne görmek istemediği ile ilgili olduğunun altını çiziyor. Örneğin, L mutfaklar temizlik ve yemek pişirme alanlarını ayrı tutsa da bu alanlarda olan biten her şey bitişikteki alanlarda görülebiliyor. Şayet bu alanlar arasında sonsuz bir şeffaflık olmasından rahatsızlık duymuyorsanız L şeklini tercih edebilirsiniz.

L Mutfak Modeli

Olası Sorunlar

Elbette, göz önünde bulundurmanız gereken bazı dezavantajlar söz konusu. Uzmanlar, mutfağınız ister küçük ister büyük olsun, bu tarz bir yerleşimin “ölü bölge”ler içerebileceği konusunda uyarıyor. Mesela, köşede kalan bölümün genelde verimli bir şekilde kullanılmadığı biliniyor. Bu bölümün hem aktif kullanım için elverişli olmadığı hem de depolama alanı olarak tercih edilemeyeceği vurgulanıyor. Bu durumda, mümkünse ölü bölgeyi daraltmalısınız.

Ayrıca, mutfağınıza ada eklememeniz durumunda da ortaya çıkabilecek bazı sorunlar var. Uzmanlara göre, L mutfakların dezavantajı, bu mutfaklarda işlevsel bölgelerin birbirine çok uzak olması, dolayısıyla çalışma alanını verimsizleştirmesi. Bir mutfak adası -hatta mümkünse yerini değiştirmenize olanak veren tekerlekli bir modeli- bu çalışma alanlarında mesafeyi kısaltabilir.

Yine de bazen yeterli alan olmayabilir. Küçük L mutfaklarda eşyalar, yemek hazırlamak için verimli bir alan yaratamayacak kadar birbirine yakın olabiliyor. Uzmanlar, örnek olarak önceden bulaşık makinesi veya mikro dalganı fırını olmayan, yenilenen çiftlik evlerini işaret ediyor. Bu tür durumlarda, mutfağın bir tarafını uzatıp mutfak adası eklemenin, çalışma alanlarını yayıp mutfak işlerimizi yapabilmemizi mümkün kıldığını ekliyorlar.

Buna ek olarak, L mutfakların iki dezavantajı daha vardır. Uzmanlar, bir Gale mutfağına kıyasla L şeklindeki bir mutfağın, L mutfak dolaplarının ve tezgahın alengirli olması ve ada eklenmesi ihtimali ile daha masraflı olduğunu belirtiyor. Bazı aileler sosyal etkileşimi artırma adına açık konsept tarzları tercih etse de bunun da L mutfakların bir başka dezavantajı olduğu su götürmez bir gerçek. Tasarım uzmanları, bazen L-şeklindeki bir mutfağın fazla davetkâr olduğunu, bunun da aşçının yemek yaparken birini mutfaktan “defetmesini” imkânsız hâle getirdiğini ekliyor.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR