Ana SayfaÖne ÇıkanlarLaminat Parke mi Vinil Döşeme mi?

Laminat Parke mi Vinil Döşeme mi?

Laminat parke ve vinil döşeme, uygun maliyetli döşeme çözümleri ararken parke, taş ve karo için mükemmel alternatiflerdir. Sadece dayanıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda kolay kurulum ve bakım özelliklerine de sahiptirler.

Laminat parke ile vinili karşılaştırırken, her bir döşemenin hangi odalarda en iyi şekilde çalıştığı, mevcut döşeme türleri ve her birinin faydaları ve maliyetleri dâhil olmak üzere dikkate alınması gereken birçok faktör vardır.

Bu içerik, eviniz için hangi döşeme tipinin en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olmak için laminat parke ve vinil döşeme arasında derinlemesine bir karşılaştırma sağlar.

Laminat Parke

Laminat Parke

Ne olduğu ve ne için en iyi olduğu, mevcut farklı laminat parke türleri ve bununla ilişkili faydalar ve maliyetler dâhil olmak üzere laminat parke hakkında her şeyi öğrenin.

Laminat Parke Nedir?

Laminat parke, iyi performans gösteren ve ayak altında iyi hissettiren ekonomik ve işlevsel bir döşeme kurulum seçeneğidir. Laminat parke reçine ile kaplanmış dört katmandan oluşur:

  • Bir üst aşınma tabakası
  • Baskılı bir dekor tabakası
  • Bir sunta tabakası
  • Bir arka tabaka

Laminat parkeler doğal ahşap ve taşa benzer birçok stilde mevcuttur.

Bu ürün çizilmeye karşı dayanıklı ve temizlenmesi kolay olsa da bazı ev sahipleri nemin ürünün şişmesine ve kolayca kırılmasına neden olabileceğini düşünüyor. Verimli malzemeleri ve üretimi nedeniyle laminat parke, diğer döşeme ürünlerine kıyasla nispeten ucuzdur.

Laminat parke nerede kullanılır. Laminat parke döşenecek en iyi odalar, yemek, aile ve oturma odaları gibi trafiğin yoğun olduğu odalardır. Parke evinize değer katacak olsa da laminat parke kullanmak bu döşemenin görünümünü daha fazla dayanıklılık ile taklit edecektir.

Akçaağaç, meşe, taş, fayans ve daha pek çok şeye benzeyen stilleri bulabilirsiniz. Mevcut bir zemin üzerine laminat parke döşemeniz gerekiyorsa, düşük profilli tasarımı bunu yapmanızı sağlar.

Laminat Parke

Laminat Parke Çeşitleri

Laminat parke, birbirine kenetlenen tahtalar (“yüzer zemin” olarak bilinir) veya bir yapıştırıcı yapıştırıcı tabakası içeren yapıştırıcı ve tutkalsız kurulumlara ek olarak dekorunuza uyacak birçok stile sahiptir.

Yapıştırıcı seçeneği, döşeme tahtaları arasında bir yalıtım oluşturmaya yardımcı olur; bu, banyo ve mutfak gibi dökülmelerin sıklıkla meydana geldiği alanlara kurulum yaparken faydalı olabilir.

Laminat Parkenin Artıları

Son derece gerçekçi görünen ucuz bir kurulum olmasının yanı sıra, laminat parke, sağlamlığı, çizilmeye karşı direnci ve dayanıklılığı dâhil olmak üzere birçok başka avantaja sahiptir.

Ayrıca leke tutmaz olduğunu, çok çeşitli stilleri olduğunu ve alerjisi olanlar için mükemmel bir seçim olduğunu göreceksiniz.

Vinil Döşeme

Vinil Döşeme

Şimdi ne olduğu ve ne için en iyi olduğu, mevcut türler ve maliyetleri ve faydaları dâhil olmak üzere vinil döşemeye bir göz atalım.

Vinil Döşeme Nedir?

Vinil döşemenin üretim süreci, PVC’den (polivinil klorür plastik) yapılmış sentetik malzemeleri içerir. Küçük PVC parçaları aşırı ısıya maruz kaldığında ve ince tabakalar hâlinde bastırıldığında esnek vinil tabakalar oluşur. Bu plakalar, seramik karolar, taş ve ahşap gibi çeşitli malzemeler gibi görünebilir ve hissettirebilir.

Benzerlikleri nedeniyle vinil, linolyum ve laminat parkeyi karıştırmak kolaydır. Aradaki fark, vinil döşeme bileşiminin tamamen sentetik olması, linolyum ve laminatın ise doğal malzemeler içermesidir. Bu, vinilin daha basit bir kuruluma sahip olduğu ve daha az maliyetli olduğu anlamına gelir.

Vinil Döşeme

Vinil Döşeme Şunlar İçin En İyisidir:

Vinil döşeme, çamur odaları, mutfak, banyolar ve çamaşır odaları dâhil olmak üzere evinizdeki birçok oda için en iyisidir. Kapalı bir verandanız varsa, vinil döşeme de bu alan için mükemmel bir seçimdir. Vinil herhangi bir yüzeye monte edildiğinden, bu malzeme bodrumlarda da iyi çalışır.

Vinil Döşeme Çeşitleri

Vinil döşemeler, vinil levhalar, soyma ve yapıştırma döşeme dâhil olmak üzere üç ana vinil döşeme türü vardır. Bunun ötesinde, yapısı ve derecesi ile ilgili olarak da üç seçeneğiniz var.

Bunlar, kalınlıkları ve dayanıklılıkları nedeniyle rakip stillerden daha kaliteli olan lüks vinil plakaları, dört katmanlı bir yapıya sahip su geçirmez bir seçenek olan WPC vinil döşemeyi ve evinizin yoğun kullanılan alanları için mükemmel olan taş-plastik kompozit çekirdek içeren sert çekirdekli vinil plakaları içerir.

Vinil Döşemenin Artıları

Vinil zemin kaplamanın bakımı kolaydır, suya dayanıklı, rahat taban, uygun maliyetli ve dayanıklıdır. Ayrıca kurulumunun kolay olduğunu göreceksiniz ve bu kurulum nerede olursa olsun, vinil döşemenin leke tutmazlığından faydalanacaksınız.

Laminat Parke – Vinil Döşeme Karşılaştırması

Laminat parke ile vinil döşemeyi karşılaştırırken farklılıklar ve benzerlikler vardır. Yapılacak en iyi şey, kurulumun hangi odada gerçekleşeceğini belirlemek ve ardından o oda için hangi malzemenin en iyi olduğuna karar vermektir.

Laminat parke ile vinili karşılaştırırken, karar vermenize yardımcı olabilecek bir diğer husus, sentetik veya tamamen doğal malzemeler kullanmak isteyip istemediğinizdir.

Laminat Parke

Sıkça Sorulan Sorular

Vinil ve Laminat Parke Aynı mıdır?

Vinil döşeme esnektir ve bakımı kolaydır. Laminat parke serttir, birbirine kenetlenen kenarlara sahiptir ve alt döşemeye bağlanması gerekmez. Vinil ise kurulum sırasında kendinden yapışkanlı bir destek veya yapıştırıcı kullanır. Her iki malzeme de seramik karo, ahşap ve taş görünümünü taklit eder.

Hangisi Daha Dayanıklı? Vinil mi Laminat mı?

Vinil döşemenin montajı daha kolay olsa da laminat parke daha dayanıklıdır. Hasara karşı dayanıklıdır ve yoğun kullanılan alanlar ve çocuklu veya evcil hayvanlı evler için idealdir.

Banyolar İçin Laminat Parke mi Yoksa Vinil Döşeme mi Daha İyi?

Laminat parke neme, çizilmeye ve lekeye karşı dayanıklıdır ve yoğun yaya trafiği sırasında dayanıklıdır ve bu da onu harika bir seçenek hâline getirir. Suyun altına girmemesini sağlamak için küvetlerin ve tuvaletlerin etrafında silikon sızdırmazlığa ihtiyacı vardır.

Vinil döşeme, özellikle levha vinil, soyma ve yapıştırma çeşitleri su sızıntılarına karşı hassas olabileceğinden banyolar için iyi bir seçimdir.

Vinil Döşeme

Döşemek İçin Bir Profesyonel ile Anlaşmalı mıyım?

Deneyim seviyenize bağlı olarak, bir kendin yap projesi olarak laminat parke veya vinil döşeme kurabilirsiniz. Alanı nasıl ölçeceğinizden ve ne kadar malzemeye ihtiyacınız olacağını hesaplayamadığınızdan emin değilseniz, bir profesyonel ile anlaşmak iyi bir fikirdir.

Bir altlığın gerekli olup olmadığını, mevcut herhangi bir döşemenin ortaya çıkıp çıkmayacağını, malzemenin nasıl kesileceğini ve sıra sıra kalasların nasıl doğru şekilde monte edileceğini bilirler.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR