Ana SayfaBahçeEvde ve Bahçede Lavanta Çiçeği Yetiştirme

Evde ve Bahçede Lavanta Çiçeği Yetiştirme

Lavanta pek çok süs bitkisi severin favori bitkisidir. Lavanta çiçeğinin yatıştırıcı mor rengi ve eşsiz kokusu, tazeyken bahçenizi, kuruduğunda ise evinizi renklendirebilir.

Lavanta çiçekleri Akdeniz ikliminde yetiştirilmektedir. Bu yüzden kış aylarının çok yoğun geçtiği bölgelerde saksıda lavanta yetiştirmek harika bir seçenek olacaktır.

Peki eşsiz süs bitkisi lavanta bakımı nasıl yapılır? Lavanta nasıl yetiştirilir? Soruları hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Evde ve Bahçede Lavanta Çiçeği Yetiştirme

Lavanta Çiçeğinin Özellikleri

Genelde mor renkli olan bu çiçeklerin nadir de olsa başka renkleri de mevcuttur. Farklı renkli lavanta bitkilerinin başında açık pembe ve beyaz renkleri gelmektedir.

Lavantalar genel olarak mor ile lila arasında bir renkte olduğu için halk arasında ‘lavanta rengi’ olarak da tanımlanır.

Boyları genelde 20 – 40 cm aralığında olan lavanta bitkileri 60 cm’e kadar uzayabilmektedir. Lavanta çiçeklerinin gümüş renkli yaprakları karanlıkta bile parlar ve bu yönüyle estetik bir bütünlük sağlar. Çalı şeklinde olan lavanta yaprakları son derece güçlü olup ani ısı değişimlerine karşı dirençlidir. Günümüzde lavanta çiçekleri koku sanayinde en çok kullanılan bitkilerin başında gelmektedir. Aynı zamanda lavanta bitkisi özünden elde edilen lavanta yağı hem masajlarda hem de cilt bakımında sıklıkla kullanılmaktadır.

Evde ve Bahçede Lavanta Çiçeği Yetiştirme

Lavanta Çiçeği Anlamı

Tüm süs bitkilerinde olduğu üzere lavantalar da rengine göre belli anlamları içermektedir.

Beyaz renkli lavantalar; güzelliği, sadeliği ve yenilenmeyi simgeler.

Mor renkli lavantalar ise; ihtişam, gösteriş ve gücün sembolü olarak belirtilebilir.

Çiftler birbirine lavanta hediye ettiğinde; bağlılık ve sadakat gibi anlamlara sahiptir.

Lavanta Tohumu

Lavanta tohumu, iyi muhafaza edilmiş bir önceki seneden ya da çok daha önceki yıllardan kalan kurumuş lavantadır. Aslında lavanta tohumu, lavanta bitkisinin kendisidir.

Evde ve Bahçede Lavanta Çiçeği Yetiştirme

Lavanta Tohumu Nasıl Elde Edilir?

Lavanta tohumu, lavantanın hasat sonunda bir kısmının tohuma bırakılması ile elde edilir. Hasat sonunda tohuma bırakılan lavantalar en iyi şekilde kurutulur. Böylece lavanta tohumu bir sonraki ekim dönemine kadar hazır olmuş olur.

Türkiye’de Lavanta Nerede Yetiştirilir?

Türkiye’de lavanta bitkisi yetiştiriciliği; Edirne, Çanakkale, Burdur ve Isparta’da yapılmaktadır. Lavanta bitkisinin ne kadar Akdeniz iklimi bitkisi olduğu bilinse de; Ege, Marmara, İç Anadolu gibi bölgelerde de lavanta yetiştirilmesi mümkündür.

Evde ve Bahçede Lavanta Çiçeği Yetiştirme

Lavanta Hangi İklimde Yetişir?

Lavanta, günde en az 6-8 saat güneş ışığına ihtiyaç duymaktadır. Sıcak ve orta derecede kurak iklimler, yumuşak kışlar ve güneşli yazlar lavanta bitkisi için en ideal yetiştirme ortamları olacaktır. Lavanta bitkisi; ilkbahar-yaz başlarında ortalama 20 ila 30 derece sıcaklıkların yaygın olduğu Akdeniz iklimlerinde yerel yetiştiriciler tarafından yetişmektedir.

18 derecenin üzerindeki toprak sıcaklıkları lavanta bitkilerinin hasatlarından sonra büyümelerini ve yeniden filizlenmelerini teşvik eder.

Yüksek nem oranı, lavanta bitkilerinde mantar hastalıklarının gelişimini tetikler. Aşırı yaz sıcaklıkları ise ürünlerin kalitesini (çiçek sapları, uçucu yağ) olumsuz yönde etkiler.

Evde ve Bahçede Lavanta Çiçeği Yetiştirme

Saksıda Lavanta Yetiştirme

Lavanta bitkisinin eşsiz mor renkleri ve kokusunu daha yakından deneyimlemek isteyenler için saksıda lavanta yetiştiriciliği uygun bir tercih olacaktır.

Saksıda lavanta yetiştiriciliği için, doğru kap ve saksı karışımını seçmek önemlidir. Lavanta bitkileri nemli ortamları sevmez ancak sık sulamaya ihtiyaç duyar. Bu sebeple lavanta kabının suyu tutmayacak iyi drenajlara sahip olması gerekir.

Saksıda lavanta yetiştiriciliğiniz için uygun toprak seçimi büyük önem taşır. Gübre peletleri ile kumlu, alkali, iyi drene olan bir toprak karışımı lavantanızın sağlıklı gelişimi için uygun olacaktır.

Saksıda sağlıklı lavanta bitkileri yetiştirmenin püf noktası, doğru sıcaklık, gün ışığı ve su seviyesini korumakla ilgilidir.

Saksıda yetiştirdiğiniz lavanta bitkilerinizi tam güneş alan bir yere konumlandırmanız ve az miktarda sulamanız yeterli olacaktır.

Lavanta bitkileri sıcağı sevmektedir ve birçok çeşidi soğuk bir kışa dayanmamaktadır. Saksılarda lavanta yetiştirmenin olumlu yanı, tehlikeli hava koşullarından bitkinizi kolaylıkla koruyabilmektir. Sıcaklıklar düşmeye başladığında, saksıda yetişen lavanta bitkinizi tam güneş alan bir pencereye yerleştirebilir, kışı geçirmeleri için iç mekanlara taşıyabilirsiniz.

Evde ve Bahçede Lavanta Çiçeği Yetiştirme

Lavanta Ne Çiçeği Zaman Ekilir?

Lavanta tohumu ekmek için bir yılda 2 önemli zaman dilimi bulunmaktadır. Bu tarihlerden ilki ilkbahar aylarından biri olan Mayıs, diğeri de sonbahar ayarından biri olan Kasım’dır.

Bu iki tarihte de lavanta ekimi gerçekleştirilebilir. İlkbahar aylarında diktiğiniz lavantalar yaz mevsiminde tam şekline kavuşurken Kasım ayında evinizde diktiğiniz lavantalar sayesinde tüm kışı güzel kokulu geçirebilirsiniz.

Lavanta Nasıl Ekilir?

Lavanta tohumu ekmek için mutlaka güneş alan bir toprak tercih edilmelidir. Çünkü lavantalar karanlığı sevmemektedir.

Ayrıca bahçenize ekeceğiniz lavanta toprağınızın bütün otlardan temizlenmiş olması gerekir. Lavanta ekim toprağınızın uygun nem oranına sahip olduğu kontrol edilmelidir.

Lavanta ekimi gerçekleştireceğiniz toprağınızda en az 3 cm derinliğinde çukurlar açılmalıdır. Lavanta büyüdüğünde birbirine karışmaması ve sağlıklı bir büyüme gerçekleştirmesi için her tohum ekim kısmı arasında yaklaşık 100 cm boşluk olması önerilmektedir.

Lavanta ekimi yapılır yapılmaz sulama gerçekleştirilmelidir. Lavanta tohumunun toprağa tutunması için kritik tarihler olan ilk 3 gün boyunca sulama dikkatle yapılmalı az ve gerekli miktarda verilmelidir. Daha fazla verim alabilmek için gübreleme de yapılabilir.

Evde ve Bahçede Lavanta Çiçeği Yetiştirme

Lavanta Ne Zaman Açar?

Lavanta her mevsim ekilebilen bir bitkidir. Ancak sonbahar, yaz ve ilkbahar ayları lavantanın ekimi için uygun mevsimlerdir.

Lavanta, doğru bakım yapıldığında Haziran ve Ağustos ayları arasında çiçek açar.

Lavanta Çiçeği Hastalıkları

Lavanta çiçekleri uygun bakım koşulları sağlanmadığında hastalıklara açık olabilmektedir.

Soğuk ve ıslak topraklarda yetiştirilen lavanta bitkilerinde mantar enfeksiyonu oluşabilir.

Lavanta bitkiniz sarı, solan veya ölmekte olan yapraklar ve renksiz kök dokusu gösteriyorsa kök çürüğü tehlikesine sahip olma ihtimali yüksektir.

Lavanta bitkisi çoğu çevresel zararlıyı tolere edebilmesine rağmen, bu zararlılara karşı tamamen savunmasız olduğu anlamına gelmez. Özellikle beyaz sinekler lavanta bitkilerini çok çekmektedir. Bu sinekler lavanta yapraklarını altından özsu ile beslenir ve bitkinizin mahsullerine zarar verir. Uygun ilaçlama yöntemleri ile bitkinize zarar veren dış etmenlerden kurtulmanız mümkündür.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR