Ana SayfaÇiçekLilyum Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Lilyum Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaygın ismiyle zambak olarak da bilinen lilyum çiçekleri bembeyaz büyük çiçekle, geniş yeşil yaprakları ile zarafetin simgesi olarak bilinmektedir.

Dört mevsim yetiştirilen lilyum çiçeklerinin farklı renkleri de bulunsa da yaygın olarak tercih edilen rengi beyazdır. Lilyum kendine özgü hoş kokusu ile iç mekan dekorasyonlarında da sıklıkla tercih edilmektedir.

Lilyum çiçeği diğer bilinen adıyla zambaklar, asırlar boyu asaletin ve zarafetin simgesi olmuşlardır. Farklı renk seçenekleri bulunan lilyumlar, hoş kokulu ve soğanlı bitkilerdir. Uygun bakım koşulları sağlandığı takdirde hemen mevsim yetiştirilebilen lilyumun en çok tercih edilen rengi beyazdır. Yıllarca saf aşkın naif simgesi olarak kabul gören beyaz lilyum, yaşam alanlarınıza da ferahlığı ve temizliği yansıtacak kıymetli bir süs bitkisidir.

Sizde evlerinize lilyum çiçeğinin zarif görünümünü taşımak istiyorsanız; lilyum çiçeği bakımı hakkında bilgi verdiğimiz yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Lilyum Çiçeği (Zambak) Bakımı

Lilyum Çiçeği Anlamı

Lilyum çiçekleri zarafetin ve sade aşkın en büyük temsilcilerindendir. Farklı renkli lilyum çiçeklerinin farklı anlamları bulunmaktadır.

Beyaz lilyum çiçeği temiz saf duyguları, pembe renkli lilyumlar şefkati, sarı renkli lilyumlar güveni, turuncu lilyumlar ise hediye edildiklerini kişiye benim için özelsin anlamını ifade etmektedir.

Lilyum Çiçeği (Zambak) Bakımı

Lilyum (Zambak) Çeşitleri Nelerdir?

İç mekan dekorasyonlarında, bahçelerde ya da özel hediyelik çiçek aranjmanlarında sıklıkla tercih edilen lilyum çiçeklerinin 110’dan fazla türü vardır. Zarif geniş çiçekleriyle dikkat çeken lilyum çiçeğinin yaygın olarak tercih edilen bazı türleri bulunmaktadır.

Yaygın olarak tercih edilen lilyum türleri;

Beyaz Zambak: Saf aşkın ve zarafetin en önemli temsilcilerinden olan beyaz zambak en yaygın olarak tercih edilen zambak çeşididir.

Mor Zambak: Geniş yaprakları ve mor renkli görünümü ile ağırlığı ve asaleti temsil eden mor zambak yaygın zambak çeşitlerindendir.

Trabzon Zambağı: Türkiye’ye özgü bir zambak çeşidi olan Trabzon zambağı beyaz, kırmızı ve sarı renkleri ile en çok tercih edilen süs çiçekleri arasında yer almaktadır.

Benekli Zambak: Turuncu çiçekleri üstünde yer alan siyah benekli ya da beyaz yapraklar üzerine kahverengi benekli olabilen benekli zambaklar, kendine özgü güzellikleri ve benekli yapısıyla dikkat çeker.

Lilyum Çiçeği (Zambak) Bakımı

Lilyum Çiçeği Bakımı

Lilyum çiçeği bakımı oldukça kolay ancak özen isteyen bir süs bitkisidir. Lilyum toprak seçiminiz lilyum yetiştiriciliğinizde büyük rol oynamaktadır. Besin değeri, vitamin ve mineraller açısından verimli topraklar ile lilyumlarınızı kolaylıkla yetiştirebilir ve uzun süreler yaşamasını sağlayabilirsiniz. Toprak bakımının yanı sıra lilyumunuuz direkt güneş gören alanlardan çok aydınlık ve ferah alanlarda yetiştirmelisiniz. Çok sıcak ya da çok soğuk oda sıcaklıkları da lilyumunuzun sağlıklı şekilde yetişmesi ve gelişmesini engelleyecektir.

Lilyum bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta lilyum çiçeğinizi hemen her gün açık havada havalandırmanız gerektiğini bilmenizdir. İç mekanda yetiştirdiğiniz lilyum çiçeğinizin uygun hava şartlarında balkonunuza çıkartarak hava almasını sağlayabilirsiniz.

Lilyum Çiçeği (Zambak) Bakımı

Lilyum Çiçeği Nasıl Dikilir?

Lilyum çiçekleri dört mevsim yetişebilen ve çiçekleri ile dekorasyonlarınızı süsleyen eşsiz süs bitkileridir. Lilyum çiçekleri çok sıcak ya da çok soğuk havaları sevmediğinden yetiştirilmesi için en uygun zaman ilkbahardır. Bu sebeple lilyum çiçeği dikimi için en uygun zaman ilkbahar olacaktır.

Lilyum çiçeğinizin ekimi için uygun ölçüde saksı seçiminin ardından besin değerleri açısında elverişli lilyum toprağınız hazırlanmalıdır. Lilyum soğanının etrafında bir karış boşluk olacak şekilde saksı ortasına dikilmelidir. Saksının yalnızca yarısı toprak ile doldurularak lilyum dikimi yapılmalıdır.

Lilyum Çiçeği Nasıl Sulanır?

Lilyum çiçekleri suyu seven süs bitkileridir bu sebeple lilyum topraklarının sürekli nemli kalması gerekmektedir. Toprağı nemli olan lilyum çiçekleri de uygun aralıklarla dinlendirilmiş su ile sulanmalıdır. Aşırı sulama lilyum köklerinizi çürütebilir ya da çiçeklerinin solmasına sebep olabilir. Bu sebeple lilyumunuzun doğru ve yeterli miktarda sulanması büyük önem taşımaktadır. Gün aşırı uygun miktarda lilyum çiçeğinizi sulamak çiçeğinizin sağlıklı gelişmesi için ideal olacaktır.

Lilyum Çiçeği (Zambak) Bakımı

Lilyum Çiçeği Özellikleri

Lilyum çiçeği birbirine kenetlenen parçaların oluşturduğu soğandan oluşan bir bitkidir. Bu parçaların hemen hepsinden bir lilyum çiçeği oluşmaktadır.

Lilyum çiçeklerinin çiçek kısmının çapları ortalama 15 cm’e dek ulaşmaktadır. Lilyum çiçekleri 90 cm’e dek uzayabilmektedir.

Lilyum çiçeği mevsimlik bir çiçek değildir. Doğru yetiştirme ortamı sağlanan lilyum çiçeklerinin bazı lilyum türleri sonbahar aylarında, bazıları ise ilkbahar aylarında yapraklanabilir. Her bir lilyum soğanını ayrı bir çiçek sapı büyütmektedir.

Lilyum Çiçeği Çoğaltılması

Soğanlı bir kök yapısına sahip olan lilyum çiçekleri köklerinde bulunan soğanların ayrılmasıyla çoğaltılır.

Lilyum çiçeği ekim tarihi olarak havaların çok sıcak ya soğuk olmadığı sonbahar aylarının tercih edilmesi önerilmektedir. Lilyum çiçeği dikimi için hazırlanan soğanların vakit kaybetmeden dikilmesi önem taşır. Bekleyen lilyum soğanları tazeliğini kaybederek ve verimli kökler oluşturmayacaktır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR