Ana SayfaÇiçekMadagaskar Yasemini Bakımı ve Çoğaltma

Madagaskar Yasemini Bakımı ve Çoğaltma

Stephanotis floribunda, gelin mumu, Madagaskar çiçeği olarak isimlendirilen Madagaskar yasemini, Apocnaceae familyasına ait anavatanı Madagaskar olan bitkidir.

İç mekanda doğru ortam koşulları sağlandığında hızlı bir gelişim gösteren Madagaskar yasemini etkileyici görüntüsü sebebiyle dekoratif olarak da sıklıkla tercih edilmektedir. Güzel bir kokuya sahip olan Madagaskar yasemini çiçeğinin tırmanıcı ve yayılmacı özellikleri vardır.

Madagaskar yasemini ne zaman çiçek açar? Madagaskar yasemini bakımı nasıl yapılır? Soruları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Madagaskar Yasemini Bakımı ve Çoğaltma

Madagaskar Yasemini Ne zaman Çiçek Açar?

Madagaskar yasemini çiçeği ilkbahar aylarında çiçeklenmeye başlar ve sonbahar dönemlerine dek çiçeklerini korumaya devam eder. İyi güneş alan ancak direkt güneşe maruz kalmayacak şekilde konumlandırılan Madagaskar çiçekleri bol hava aldırılan iç mekanlarda yetiştirildiğinde daha gür ve hızlı bir çiçeklenme dönemi yaşamaktadır.

Yerini seven ve gelişim gösteren Madagaskar çiçeği bulunduğu ortamdan farklı bir yere taşınmamalı ve dalları korunmalıdır. Dalları korunmayan ve kırılan Madagaskar yasemini tohumları dökülmekte ve çiçeklenmemektedir.

Madagaskar Yasemini Bakımı ve Çoğaltma

Madagaskar Yasemini Bakımı

Madagaskar yasemini çiçeği Mart ayından Ağustos ayı sonuna kadar bolca sulanma istemektedir. Sulama suyu mutlaka dinlendirilmiş olmalıdır. Bu ayların dışında kalan aylarda ise sulama periyodu daha seyrek yapılmalıdır. Çiçek yapraklarını yaz döneminde su püskürtücü ile nemlendirmeyi ihmal edilmemelidir.

Sulama düzeni Madagaskar yasemini çiçeğinizin sağlıklı gelişimi için büyük rol oynar. Yeterli miktarda sulamaya özen gösterdiğiniz Madagaskar çiçeğinizi musluk suyu haricinde sular ile sulamanız tavsiye edilmektedir. Dinlendirilmiş ve kireç içermeyen sular ile sulanan Madagaskar yaseminleri daha sağlıklı yetişecektir.

Madagaskar yasemini toprağınız yılın belirli dönemlerinde, bitkinizin ihtiyacına göre besin değeri yüksek toprak ilavesi ile zenginleştirilebilir. Vitamin ve mineral açısından zengin topraklarda yetiştirilen Madagaskar yasemini çiçekleri hızlı gelişim göstererek çiçeklenmekte ve meyve vermektedir.

Madagaskar yasemini saksınız fazla suyu hızla atacak drenaj deliklerine sahip saksı modelleri ile seçilmelidir. Uzun süre fazla suya maruz kalan Madagaskar yasemini çiçekleri çürüyebilmekte hatta ölebilmektedir.

Madagaskar Yasemini Yapraktan Çoğaltma

Madagaskar yasemini çiçeği en çok daldırma yöntemi olarak isimlendirilen çoğaltma yöntemi çoğaltılmaktadır. İlkbahardan yaz aylarına kadar olan dönemde uç ya da yan dallarından kesilerek dallandırılan Madagaskar yaseminleri yarı olgunlaşmış dallarından tepe çiçeğiyle, olgun dallarından ise basit daldırma ve tohumlama yöntemleri ile çoğaltılabilmektedir.

Tohumlama yöntemi ile çoğaltılmak istenen Madagaskar yasemini bitkisinin avokadoyu andıran meyveleri daldan kuruyunca içerisinden tohumları alınır. Alınan çekirdek tohumları hiç bekletilmeden dikilir. Dikilen tohumlar yaklaşık bir hafta içerisinde çimlenir. Çimlenen Madagaskar yasemini tohumları fide boyutlarına ulaştığında direkt gün ışığına maruz kalmayacakları 25 dereceden düşün hava sıcaklığındaki ortamlarda bakılır.

Madagaskar Yasemini Bakımı ve Çoğaltma

Madagaskar Yasemini Meyvesi

Madagaskar yasemini bitkisinin yaprakları kauçuk çiçeğinde yapraklarının ufak hallerini anımsatmaktadır. Meyve ve çiçek verme özelliklerine sahip olan Madagaskar yasemini meyveleri avokado meyvelerine benzerlikleriyle dikkat çekmektedir. Çiçeklerinin şekli ve kokusu yasemin çiçeğini andıran Madagaskar yasemini meyveleri mumdan yapılmışı andıran bir görünüme sahiptir. Uzun süre solmadan yaşayabilmektedir.

Madagaskar Yasemini Budama

Madagaskar yasemini çiçeği tırmanarak gelişim göstermektedir. Bu sebeple Madagaskar yasemini çiçeğinizi fazla uzadığında budanabilir ya da destek çubukları yardımıyla şekillendirilerek bağlanabilir. Esnek dallara sahip olan Madagaskar yasemini çiçekleri çember etrafına sabitlenerek de eşsiz bir görünüm elde etmektedir.

Yaz döneminde zayıflayan ve güçsüz kalan bitkinin dalları mutlaka kesilmeli ve budanmalıdır. Sağlıklı dallar çok uzun olsalar da olanlarda budanıp çiçeklenmeye hazırlanmalıdır.

Madagaskar yasemini budama işlemi ilkbahar aylarında yapıldığı takdirde bitkinin çiçek verme olasılığı arttırılır. Sağlıklı ancak çok uzayan Madagaskar yasemini dalları da çiçeklenmenin görülmesi için kısaltılmalı ve budanmalıdır.

Genel olarak Madagaskar yasemini budama işlemi yaz sonunda yapılmalı ve sonrasında bitki dinlenme sürecine bırakılmalıdır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR