Ana SayfaKendin YapMandala Nedir? Mandala Boyama ve Örnekleri

Mandala Nedir? Mandala Boyama ve Örnekleri

Daha önce hiç farkında olmadan siz de bir mandala yapmış olabilirsiniz. Hiç çocukken kağıttan kar taneleri yaptınız mı? Ya da bir not defterine karmaşık tekrarlayan desenler çizdiniz mi? Doğuştan bu güzel ve karmaşık tasarımlara doğru çekilmemizin bir nedeni var: Yapılan araştırmalar, mandala çizmenin anksiyeteyi azalttığını ve bizi meditatif bir hale geçirdiğini göstermiştir.

Mandalaların ardındaki geçmiş ve sembolizmi ve kendiniz için nasıl bir mandala yapabileceğinizi anlatıyoruz.

Mandala Boyama ve Örnekleri

Mandala Nedir?

Mandala, dairesel bir desen içinde tekrar eden basit şekillerden oluşan bir çizimdir. (Mandala aslında Sanskritçede “daire” anlamına geliyor.) Doğaya ve antik sanat eserlerine baktığımızda pek çok mandala örneği görürüz. İlk mandalaların MÖ 1. yüzyılda Budist rahipler tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Sonrasında hızlıca Asya’dan Tibet’e, Çin’e ve Japonya’ya yayılmış.

O zamandan beri, Budist rahipler festival ve kutsal törenler için kumdan karmaşık şekilli mandalalar çizmeye devam ettiler. Bu sanat eserleri daha sonra süpürülerek kumlar nehre atılarak suya karışır. Bu trajik görünebilir ancak bize her şeyin geçici olduğunu hatırlatır. Böylece gözümüzün önündeki güzelliği kaybolmadan takdir edebiliriz.

Günümüzde mandala yapma (ve kimi zaman yok etme) bir sanat formu, spiritüel uygulama ve meditasyon aracı olarak kullanılıyor.

Mandala Boyama ve Örnekleri

Mandalalar Neyi Temsil Ediyor?

Günümüzde gördüğümüz mandalaların çoğu illa bir dini ya da belli bir spiritüel geçmişi temsil etmiyor. Ancak Budizm ve Hinduizm’de mandalaların hem evreni hem de bir kişinin aydınlanma arayışını temsil eden kutsal nesneler olduğunu belirtmek gerekir. Antik Tarih Ansiklopedisine göre, mandalanın merkezi bir sarayı, onu çevreleyen şekiller ise bir koruma kaynağını sembolize etmektedir. Her bir katman, saraya erişebilmesi için birinin sahip olması gereken bir vasfı (merhamet veya teslimiyet gibi) sembolize etmektedir. Bu bağlamda, mandalalar yaşam yolculuğunu ve bilgeliğe ve kendini gerçekleştirmeye giden yolu temsil etmektedir.

Mandala Boyama ve Örnekleri

Mandala Çizimi ve Boyama

Mandala çizmek ve boyamak çok yatıştırıcı ve medidatif bir deneyim olabilmektedir. Nasıl mandala çizebileceğinizi aşağıda adım adım anlatıyoruz:

İhtiyacınız Olacak Malzemeler:

 1. Kağıt
 2. Daireler çizmenize yardımcı bir araç (pergel gibi)
 3. Cetvel
 4. Kurşun kalem
 5. Fosforlu kalemler, renkli kurşun veya tükenmez kalemler

Çizim ve Boyama

 1. Kurşun kalemle pergelinizi kullanarak kabaca kağıdınızın ortasına küçük bir daire çizin.
 2. Yine aynı orta noktayı kullanarak ilk dairenin etrafına bu kez gitgide daha büyük daireler çizin. (Bu dairelerin eşit uzaklıkta olmasının ya da mesafelerinin çeşitlilik göstermesi önemli değil. Sadece aynı orta noktadan başlamaları gerekiyor çünkü böylece hepsi simetrik olacak.
 3. Birkaç daire çizdikten sonra kağıdınızın üzerine bir hedef merkezi veya hedef şekli yaparak kurşun kalemle dairelerinizin ortasından dikey bir çizgi çekin. (En sonunda kurşun kalemi sileceksiniz.)
 4. Şimdi ortadan yatak bir çizgi çekerek bir artı işareti oluşturun.
 5. Bu parçaları yine daha küçük parçalara ayırın. Her bir bölüm aynı boyutta olmak koşuluyla dilediğiniz parçaya ayırabilirsiniz. Bu ızgara size kılavuzluk edecek ve daha sonra onu sileceksiniz.
 6. Şimdi eğlenceli kısmı başlıyor! Ortadan başlayarak ilk bölümün içine dilediğiniz şekli çizin. Onun yanındaki bölümün içine de aynı şekli çizin, sonra sırayla devam edin, tüm bölümler içine aynı çizimi yapana kadar sayfanızı çevirin. Mandalanızın başlangıç noktasına ulaştınız mı?
 7. Daire ve çizgileri işaretçi olarak kullanarak dışarı doğru devam edin. Bu sayede mandalanızın içinde de simetriyi koruyacaksınız. Her bir bölüm içine aynı şekli çizmeye ve her tam daireyi tamamladıktan sonra dışarı doğru ilerlemeye devam edin.
 8. Çizim bittikten sonra renkli kalemler ile mandalanızı dilediğiniz gibi boyayabilirsiniz.

Şunları unutmayın: Bu aktivitenin sizi rahatlatması gerekir. Kendinize kurallar koymamalı veya ortaya çıkan eseri yargılamamalısınız. Sadece ortadan başlayın ve dışa doğru ilerleyin. Küçük hareketlerle başlayın, yavaş ilerleyin, kendinizi zorlamayın. Mandala boyama aktivitesinin sizi daha sessiz ve daha huzurlu bir yere götürmesine izin verin.

Mandala boyama “meşgul zihninizi” serbest bırakıp yapılacaklar listesi, programlar, kaygılar ve bir miktar da korkulardan uzaklaştırmak için mükemmel bir yöntemdir. Burada amaç çevrede olup bitenlerden kopup kendinizi yaratıcı bir akış haline sokmaktır. O halde şimdi sevdiğiniz rahatlatıcı bir müzik açın, birkaç mum yakın, birkaç derin nefes alın ve bilinçaltınızın kontrolü devralarak mandala başyapıtınızı ortaya çıkarmasına izin verin.

Mandala Boyama ve Örnekleri

Mandala Örnekleri

Mandala çizimine ve boyamaya yeni başlayanlar için yönlendirici olması açısından seçtiğimiz mandala örneklerini aşağıda paylaşıyoruz. Sizler de sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz 🙂

Mandala Örneği 1

Mandala Boyama ve Örnekleri

Mandala Örneği 2

Mandala Boyama ve Örnekleri

Mandala Örneği 3

Mandala Boyama ve Örnekleri

Mandala Örneği 4

Mandala Boyama ve Örnekleri

Mandala Örneği 5

Mandala Boyama ve Örnekleri

Mandala Örneği 6

Mandala Boyama ve Örnekleri

Mandala Örneği 7

Mandala Boyama ve Örnekleri

Mandala Örneği 8

Mandala Boyama ve Örnekleri

Mandala Örneği 9

Mandala Boyama ve Örnekleri

Mandala Örneği 10

Mandala Boyama ve Örnekleri

Mandala Örneği 11

Mandala Boyama ve Örnekleri

Mandala Örneği 12

Mandala Boyama ve Örnekleri

Mandala Örneği 13

Mandala Boyama ve Örnekleri

Mandala Örneği 14

Mandala Boyama ve Örnekleri

Mandala Örneği 15

Mandala Boyama ve Örnekleri

Mandala Örneği 16

Mandala Boyama ve Örnekleri

 

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR