Ana SayfaBahçeMango Ağacı Bakımı ve Yetiştirilmesi

Mango Ağacı Bakımı ve Yetiştirilmesi

Her ne kadar yetiştirilmesi zor da olsa, mango ağacı toprakta ya da büyük bir saksıda yetiştirildiği takdirde oldukça ilginç bir örnek oluşturabilir. Uygun koşullar sağlandığında mango ağacı, uzun yapraklarıyla, yazın serinlemeniz için mükemmel bir gölgelik oluşturur. Aralık ayından marta kadar beyaz çiçeklerle gözlerinizi şenlendirir. Meyveleri ise bundan 3-5 ay sonra oluşur. Bahçeye dikilen mango ağaçlarının meyve verme olasılığı, saksıya dikilen mango ağaçlarına kıyasla daha yüksektir. Saksılar için uygun olanlar, genellikle küçük boyutlu türlerden olan mango ağaçlarıdır. Bu türler yeterince güneş ışığı alırlarsa meyve verebilirler.

Mango ağaçları ilkbaharda dikilir ve genelde hızlı büyür. Ancak mango ağaçlarını, meyve verecek olgunluğa gelene kadar canlı tutmak zor olabilir. Ayrıca mango ağacının özsuyu, kabuğu ve meyvelerinin kabuğu konusunda çok dikkatli olmalı; bunların insanlar için zehirli olabileceğini unutmamalısınız.

Mango Ağacı Bakımı ve Yetiştirilmesi

Mango Ağacı Dikimi

Dikim Zamanı

Mango ağacını dikmek için en iyi zaman -havalar ılıkken- ilkbahardır. Ancak don konusunda dikkat etmeli, mango ağacının dona maruz kalmayacağından emin olmalısınız.

Dikim Alanı

Mango ağaçları güneşli alanları ve iyi drene edilmiş toprakları sever. Mango ağacınızı dikerken, yetişkin halini düşünmeniz gerekir. Mango ağacınızın türüne göre hangi boyutlara ulaşacağını bilmeli, ağacınızı dikeceğiniz alanın diğer bitkilere ve yapılara olan uzaklığını hesaplamalısınız. Saksıların, küçük mango ağaçlarına uygun olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Aralık, Derinlik ve Esnetme

Yetiştirdiğiniz ağacın türüne göre bir aralık seçmelisiniz. Ağacınızı doğru alanda yetiştirdiğinizden emin olmak için, alanın genişliğini ve yüksekliğini kontrol etmelisiniz. Ağacınızın bir yerlere çarpmasını ya da tente, bina gibi faktörlerin ağacı engellemesini istemezsiniz.

Mango ağacının fidanları, saksılarında dikildikleri kadar derine dikilmelidir. Tohumlar ise 1,5 cm derinliğe ekilmelidir.

Eğer fidanınızı rüzgarlı bir bölgeye diktiyseniz, uyum sağlamaları için, büyüdükçe esnetmeniz gerekebilir.

Mango Ağacı Bakımı ve Yetiştirilmesi

Mango Ağacı Bakımı

Işık

Mango ağaçları doğrudan güneş almalıdır. Günde 8 saat doğrudan güneş ışığı, mango ağacınızın ihtiyacını karşılayacaktır. Yeterince güneş ışığı alamazlarsa çiçek ve meyve üretimleri aksayabilir. Eğer mangoyu evde yetiştirmek istiyorsanız güneye bakan bir pencere en uygunu olur, ancak doğrudan güneş almaları için olabildiğince dışarı çıkarmak en iyi seçimdir.

Toprak

Mango ağaçları pek çok toprak türüne karşı toleranslı olabilir ama iyi drene edilmiş, hafif ve kumlu-balçıklı toprağı severler. Toprak pH’ı hafif asidik-hafif alkali arasında bir seviyede olabilir.

Su

Mango ağaçları biraz kuraklığa dayanabilir ama bu durum meyve üretimini olumsuz etkiler. En iyisi toprağının üst kısmı hafif kuru olduğunda sulamak. Ancak bunu yaparken toprağı, çamura dönüştürmemeye dikkat etmek gerekiyor.

Sıcaklık ve Nem

Mango ağaçları nemi sever. En az %50 oranında neme ihtiyaç duyarlar. En az 30 derece sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Ağacınızı olabildiğince sıcak tutmaya özen göstermelisiniz. Aksi halde meyve vermeyebilirler, hatta meyveleri dökülebilir.

Gübre

Mango ağaçları gübreye pek ihtiyaç duymaz. Zengin bir toprak, onlar için yeterlidir. Eğer toprağınızın koşulları kötüyse yavaş salınan dengeli bir gübre mango ağacınıza yetecektir.

Tozlaşma

Mango ağaçları arılar, karıncalar, sinekler, rüzgarla ve tozlaşmayı sağlayan diğer etkenlerle tozlaşırlar.

Mango Ağacı Bakımı ve Yetiştirilmesi

Mango Ağacı Türleri

Çeşitli ağaçlardan toplanmış tohumlardan yetişen mango ağaçlarının meyve vermeme olasılığı yüksek. Bu yüzden, meyve veren bir mango ağacı için aşılanmış bir mango türü almalısınız. Sizin için birkaç seçeneği, usulca buraya bırakıyoruz:

Kent: 9 metreye kadar ulaşabilen bu türün, yuvarlak ve iri meyveleri vardır. Meyvelerinin kabuğu ince, yeşil-kırmızı arasındadır. Meyveleri lifsiz, sulu ve küçük çekirdeklidir.

Keitt: 6 metreden daha uzun olamayan bu türün meyveleri biraz ekşi, hafif keskin kokulu ve büyük çekirdeklidir.

Mango ile Şeftali Arasındaki Fark

Mango ile şeftali genelde birbirine benzetilir. Öyledir de. Ancak mangonun tadı, şeftalininkine kıyasla daha keskindir. Bununla beraber, şeftali genelde daha suludur.

Mango Hasadı

Tohumdan yetiştirilen bir mango ağacının meyve vermesi ortalama 8 yıl sürerken, fidandan yetiştirilenler ortalama 4 yılda meyve verir.

Mango ağacı çiçek açtıktan yaklaşık 4-5 ay sonra meyve verir. Meyvelerin elle, nazikçe toplanması gerekir. Olgunlaşmış bir meyvenin renkleri türüne göre farklılık gösterse de meyvenin olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlamak için tatlı bir kokusu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Meyveleri olgunlaşmadan toplamak, bir panik sebebi değildir. Onları oda sıcaklığında bir torbada bekletebilirsiniz. Olgunlaşmış mangoları topladıysanız, buzdolabında bekletip 1 hafta içinde tüketmeye özen göstermelisiniz. Dondurulmaya da müsaitlerdir.

Mango çiğ ya da pişmiş olarak tüketilebilir. Bununla birlikte, olgunlaşmamış meyvelerden turşu da yapabilirsiniz.

Mango Ağacı Bakımı ve Yetiştirilmesi

Saksıda Mango Yetiştirmek

Bodur mangolar, saksıda yetiştirmek için uygundur. Boyları ortalama 120-240 cm arasındadır. Mango ağacınızı saksıya dikmek için en uygun zaman ilkbahardır. En az 50 cm boyunda, geniş drenaj deliklerine sahip, sırlanmamış kilden bir saksı işinize yarayacaktır. Zaman zaman mangonuzun yerini değiştirmeniz gerekebilir. Önlem almak adına, tekerlekli saksı altlıkları işinize yarayabilir.

Budama

Meyve üretiminin aksamaması için ortalama 2 yılda 1 budama yeterlidir. Daha iki bir hava akışı ve güneş ışığı için gölgelik dallarından bazılarını inceltebilirsiniz. Ölü ya da zarar görmüş dalları da düzenli olarak kesmelisiniz.

Mango Ağacının Çoğaltılması

Mango ağaçları genel olarak tohum ve fidan yoluyla dikilir. Çelikleme yöntemi, her zaman iyi sonuçlar vermez. Ancak ucuz ve kolaydır. Mango ağacını çelikleme yöntemiyle çoğaltmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. Sağlıklı bir mango ağacından 15-20 cm boyutlarında, ince bir dalı kesin ve dalı; yapraklardan, meyvelerden ve çiçeklerden arındırın.
  2. Kestiğiniz dalı köklendirme hormonuna batırın.
  3. Dalı, nemli bir saksı karışımıyla birlikte küçük bir kaba koyun. Kabın, drenaj deliklerine sahip olduğundan emin olun.
  4. Kabı; dolaylı ışık alan, nemli bir alanda bekletin. Karışımı düzenli olarak nemlendirin. Birkaç hafta içinde kök büyümesi gerçekleşecektir. Sonrasında dalı, istediğiniz yere dikebilirsiniz.

Çimlendirme

Mango çekirdeği, meyveye yapışmış gibidir. Fasulyeyi andıran tohumlara ulaşmak için çekirdeği, meyveden ayırıp içini açmalısınız. Çekirdek 1-2 boyunca kuruduktan sonra, tohumu çıkarmanız daha kolay olur. Ancak bunu birkaç gün içinde yapın ki çekirdek işlevini yitirmemiş olsun.

Çıkardığınız tohumu ıslak bir peçeteye ya da pamuğa sarıp bir poşete koyun, ağzını da sımsıkı bağlayın. Tohum, 1-2 hafta içinde çimlenmiş olacak. Gönül rahatlığıyla saksıya ekebilirsiniz.

Mango Ağacı Bakımı ve Yetiştirilmesi

Saksı ve Saksı Değişimi

Narenciyeler için hazırlanmış ve iyi drene edilmiş olan saksı karışımları, mango ağaçları için uygundur. Mango fidanı, 4-5 yıl içinde küçük bir ağaç olacak ve saksısını değiştirmeniz gerekecek (zamanlama, ağacınızın türüne göre değişiklik gösterebilir). Ağacı, dikkatlice saksısından çıkarıp daha büyük bir saksıya aktardıktan sonra, saksınızı yeni toprak karışımıyla doldurun ve sulayın. Bakımına, eskisi gibi devam edebilirsiniz.

Kış Hazırlığı

Sıcaklar 10 derecenin altına düşmeden, mango ağacınızı içeri taşımalı ve güneye bakan, güneş alan bir pencerenin önüne koymalısınız. Ağanızın güneş aldığından ve sıcakta bulunduğundan emin olun.

Haşereler ve Yaygın Hastalıklar

Ağacınız; unlu bit, yaprak biti, akar gibi haşerelerin istilasına maruz kalabilir. Ağacınızın üzerindeki küçük ağlar, toz gibi duran beyaz kalıntılar ve görünen böcekler istilanın işaretleri olabilir. Ağacın tamamına ya da bahçenizdeki diğer ağaçlara yayılmamaları için bu sorunu mümkün olduğunda hızlı çözmelisiniz. Zehir oranı en az olan çözümlere yönelin. İşe yaramazlarsa, daha ciddi kimyasallar kullanabilirsiniz.

Mango ağaçları, antraknoza karşı hassastırlar. Ağacınızı, ağır ağır yayılan siyah yaralara sebep olan bu mantardan korumak için en etkili tedbir, onu nemin hızla buharlaşacağı tam güneş alan bir alanda yetiştirmektir. Tabii, yetiştirmek istediğiniz mango türünün de buna uygun olması gerektiğini unutmayın. Aşırı nem, antraknoz da dahil olmak üzere pek çok mantara sebep olabilir. Bakır bazlı mantar öldürücüler, mantar sorununu çözmenize yardım edebilir. Ancak, bakır bazlı mantar öldürücüler, meyve hasadından sonraki 14 gün içinde kullanılmamalıdır.

Mango Ağacı Bakımı ve Yetiştirilmesi

Sıkça Sorulan Sorular

Mango Ağaçları Kolayca Büyür mü?

Doğal ortamlarında oldukları sürece kolayca büyürler. Mangoların yüksek nemi ve sıcaklığı sevdikleri unutulmamalıdır.

Mango Ağaçları Ne Kadar Sürede Yetişir?

Mango ağaçları, ektikten sonra, 4-8 yıl içinde yetişirler. Bu, pek çok ağaca kıyasla kısa bir süredir.

Mango Ağacı Kapalı Alanda Yetişir mi?

Mango ağaçları yeterince güneş ışığı aldıkları takdirde kapalı ortamda büyüyebilirler ama meyve verme ihtimalleri düşüktür.

Mango Ağacı Bakımı ve Yetiştirilmesi Mango Ağacı Bakımı ve Yetiştirilmesi

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR