Ana SayfaÇiçekMaranta Bitkisi Bakımı ve Yetiştirilmesi

Maranta Bitkisi Bakımı ve Yetiştirilmesi

Dua çiçeği adıyla da bilinen maranta, kutsal bir bitki olarak görülmektedir. Öyle ki, maranta bitkisinin yeşil, damarlı geniş yaprakları kişileri büyüler nitelikte cazibelidir. Bu çiçek, ‘marantaceae’ denilen duaçiçeğigiller familyasının da bir mensubu olarak görülmektedir.

Bu çiçek, damarlarından geçen kırmızı ince çizgileri sayesinde, muhteşem bir görünüme sahiptir ve kişide mistik bir etki de uyandırır. O yüzden, ferahlık veren bu bitkinin, bulunduğu yere tanrının elinin değdiğine de inanılmaktadır. Bu bitki, ofislerde, iş yerlerinde, evlerde saksı içlerinde rahatlıkla yetiştirilebilmektedir.

Maranta Bitkisi Bakımı ve Yetiştirilmesi

Maranta Bitkisi Nedir?

Maranta bitkisi, dua eden bir kişinin ellerini andırdığından ötürü, dua çiçeği adını aldığı gibi, bulunduğu alana da adapte olmakta zorlanmayan bir bitki türüdür. Adını kendisini 16. yüzyılda keşfeden İtalyan botanikçi Bartolomeo Maranta’dan almıştır. Bu bitkinin temelde 20 türü olduğu da belirtilmektedir.

Maranta bitkisi (prayer plant- duacı olan bitki) Brezilya’nın balta girmemiş, hafif karanlık ormanlık alanlarında yetişmektedir. Güney Amerika’nın da en nadide bitkisi şeklinde bilinmektedir. Yağmur ormanlarının her yanına kök salmıştır.

Bu minvalde, maranta, hayli egzotik de bir bitkidir. Yaprakları geceleri yukarıya doğru dimdik hale gelmektedir. Çiçekleri sürekli hareket halindedir ki, gündüz de biraz daha yana savrulur şekilde gözükmektedir. Dua çiçeğinin aşağıda belirtildiği gibi, en bilinen türleri ise şunlar olarak geçmektedir:

 • Calathea Roseopicta
 • Calathea Makoyana
 • Calathea Ornata
 • Calathea Lancifolia
 • Calathea Orbifolia
 • Calathea Veitchiana
 • Calathea Ecuadoriana
 • Calathea Louisae
 • Calathea Veitchiana
 • Calathea Warscewiczii

Görüldüğü üzere, birçok alt türü olan bu bitkinin her çeşidinin en önemli ortak özelliği tropikal iklimi sevmesidir. Her bir bitkinin boyu ortalama 40 cm-80 cm arasında değişiklik göstermektedir. Maranta’nın en temel niteliği, yapraklarındaki ihtişamdır. Kiminde bu görüntü bir kelebek kanadını andırır, kiminde mürekkep damlatılmışçasına bir resmi anımsatır. Ama, yaprakları ona inanılmaz bir etkileyicilik katmaktadır.

Maranta Bitkisi Bakımı ve Yetiştirilmesi

Maranta Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Maranta bitkisi nasıl yetiştirilir diye sorulduğunda, onun sıcağı çok sevdiğinin altını çizebiliriz. Herhangi bir soğuk havaya maruz kaldığı anda, kırılganlaşan bu bitki, yapraklarını dökmeye başlar. Daha sonra da tamamen kurur. Bu çiçeğin ortalama 24 derecelik bir ısının teşkil edildiği oda sıcaklığında yetiştirilmesi şarttır.

Bu çiçek, salon bitkileri kapsamına da girmektedir. Fakat, güneşten hoşlanmadığından ötürü, sıcak ama gölge bir yere sabitlenmelidir. Yazın daha sık sulanabileceği gibi, kışın sulama sayısı daha aza indirgenebilir. Maranta bitkisi o konuda da hassastır ki; direk soğuk su bünyesine zarar verir. Arıtılmış, ılık bir suyla beslenmesi önerilmektedir. Suyu kesinlikle toprağın yüzeyinde kalacak ya da saksının tabağına taşacak biçimde vermemeniz gerekir. Suyun oranının da tam tutturulması önemlidir. Bu bitkinin 2 günde bir sulanmasının da yeterli olduğu belirtilmektedir.

Maranta Bitkisinin Bakımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Maranta bitkisinin bakımı yapılırken şu başlıklara ayrıca dikkat edilmesi gereklidir:

 • Maranta bitkisinin yaprakları hayranlık verecek derecede gösterişli olsa da, ara ara nemli bir bezle silinmelidir.
 • Bu bitkinin suyu iyi arıtılmış olmalıdır veya temiz bir kaynaktan, ılık şekilde sağlanmalıdır.
 • Büyüklüğüne göre, uygun ve sağlam bir saksıda muhafaza edilmelidir. Kocaman, biçimsiz saksıları yadırgamaktadır.
 • 3 yılda bir saksının değişimi de gerçekleştirilmelidir.
 • Ponza taşı ya da kuvars kumuyla bir araya geldiğinde, daha verimli bir bitki halini almaktadır.
Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR