Ana SayfaBahçeMavi Çim Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Mavi Çim Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Mavi çim (Festuca glauca), buz mavisi yaprakları ve uçuk sarı çiçekleriyle bulunduğu ortama zarafet katan, renkli bir süs çimidir. Kuraklığa dayanıklı olan bu bitkinin yetiştirebildiği kuşaklar 4-8. bölgeleri kapsamaktadır. Bakımının kolay oluşu ve ince bir yapıya sahip olması nedeniyle çiçek yetiştirenlerin gözdesi olan mavi çim, kalabalık veya tasarımıyla ön plana çıkan bahçelerde sofistike bir hava yaratır. Süs çimi olarak yetiştirilen diğer bazı bitkilerin aksine F. glauca, Poaceae (buğdaygiller) familyasının çabucak büyüyen, çok yıllık bir üyesidir.

Boyu 30 santime ulaşabilen mavi çim, turba-çim karışımlarında kullanılan uzun otlardan, gösterişli olması bakımından farklılık gösterir. Mavi çim tohumunu ekmek için en ideal zaman ilkbahar aylarının başlangıcı ya da yazın sonlarıdır.

Mavi Çim Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Mavi Çim Bakımı

Bu süs çimi ne kadar çok güneş ışığı alırsa o ünlü mavi-gri tonlarına kavuşması da o kadar olanaklı hale gelecektir.

Mavi çimi, özellikle de yeni bitkilerin gelişmesini destekleme amacıyla yaklaşık 8 santimlik kabuk malç veya başka bir organik malzeme ile kaplamak tavsiye edilmektedir. Malç topraktaki nemi muhafaza etmeye ve otların büyümesini durdurmaya yardımcı olur. Zamanla çözünüp toprağa gerekli besinleri salacaktır. Bu aşamada eski malçı yeni bir partiyle değiştirebilirsiniz.

Mavi çimin haşere ve hastalık konusunda çok az problemi vardır. Buna ek olarak, bu bitki topraktan çıkarılıp bölünmediği takdirde birkaç yıl içinde ölecektir.

Işık

Mavi çim tam güneşte serpilir. Gölgeyi de tolere edebilse de bol güneş ışığıyla çiçeklenmesi daha olasıdır.

Toprak

Bu bitki iyi drene edilmiş ve epey kuru toprakları tercih eder. Islak, vıcık vıcık olanlardan ise hiç mi hiç hazzetmez.

Sulama

Mavi çim ortalama düzeyde neme ihtiyaç duyar. Yeşil kalması ve büyümeye devam etmesi için bitkinizi kavurucu yaz aylarında haftada bir sulamalısınız. Kısa süreli kuraklık dönemleri bitkinin büyümesini durduracak ama onu öldürmeyecektir.

Isı ve Nem

Serin yazları tercih eden mavi çim havanın ılıman seyrettiği durumlarda da idare edebilir. Bununla birlikte, bunaltıcı sıcaklar ve yüksek oranda nem yapraklarının tepeden köke kadar kurumasına sebep olur ve çok yıllık olarak yetiştirilen bu güzel bitkinin yaşam süresini kısaltabilir.

Gübre

Bitkinin etrafına organik gübre verilmesi yeterli olacaktır; zira malç, mavi çimin besin ihtiyacının tamamını karşılar.

Mavi Çim Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Mavi Çim Türleri

  • “Elijah Blue”: Açık mavi yaprakları vardır ve en popüler türdür.
  • “Golden Toupee”: Yaprakları uçuk yeşiltonlardadır.
  • “Boulder Blue”: Gümüş rengi-mavi tonuyla gösteriş yapar.
  • “Blaufink”: Derli toplu bir görünümü vardır ve dokusu incedir.
  • “Tom Thumb”: Boyu yalnızca 10 santim kadar uzamaktadır.
  • “Harz”: Zeytin yeşili renginde zaman zaman morun tonları göze çarpar.

Budama

İlkbaharda bitkinizin yaprakları 5-6 santim kadar olduğunda onları kesebilirsiniz. Böylece, yeni ot saplarına yer açmış ve bitkinizin daha güzel görünmesini sağlamış olursunuz.

Yaprakların güzelliğini muhafaza etmek ve bitkinin gür bir yığın halinde büyümesini teşvik etmek için için ölü ot saplarını ve çiçekleri koparın. Çiçekleri öylece bırakmak bitkinin kendi tohumunu saçmasına sebep olabilir. Bu durum, bitkinizi yayılmasını istediğiniz bir alana diktiyseniz sorun teşkil etmez; ancak onun sınırlı bir bölgede kalmasını arzu ediyorsanız ayıklama yapmanız gerekecektir.

Sıcak iklimlerde yaşayan bitki yetiştiricileri mavi çimle alakalı farklı bir sorunla karşılaşabilirler: Toprağın üst kısmındaki yeni büyüyen kısımlar yaz boyunca aşırı ısı ve nemden dolayı kuruyabilir. Bu durumda, görünüşü zaten biraz bozulmuş olan çiminizin otlarını “uçlarından” alabilirsiniz. Hava ılıman hale geldiğinde muhtemelen bitki de iyileşecektir.

Mavi Çim Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Mavi Çimin Çoğaltılması

Mavi çimi çoğaltmanın en iyi yollarından biri bölme yöntemidir. (Mavi çim bölünmediği takdirde nadiren 3-5 yıldan fazla yaşayabilir; dolayısıyla bu işlem elzemdir.)

Bitkiyi sıradan bir kürek ya da bir el küreği yardımıyla topraktan çıkarın. Her bir kümeyi ikiye bölün. Kümelerdeki solmuş/kararmış kısımları çıkarın. Ne kadar cazip gelirse gelsin kümeleri elinizle ayırmayın; zira bu işlem kök yapısına zarar verebilir. Yeni kümeleri yeni bitkileriniz olarak aralarında 20-25 santim boşluk bırakacak şekilde toprağa dikin. Kök kısmını toprakla örtün. Düzenli olarak sulamayı ihmal etmeyin.

Tohumdan Yetiştirme

Mavi çimi tohumdan yetiştirmek gayet kolaydır. Tohumlarınızı kışın evinizde,  tohum ekmek için hazırlanan toprak karışımlarıyla dolu turba-ağaç karışımı bir malzemeden yapılan saksılardan birine ekebilirsiniz. Saksı başına üç tohum yeterli olacaktır. Tohumlarınızın üstünü seçtiğiniz toprakla hafifçe kapatabilirsiniz. Dışarı taşınmaya hazır oluncaya kadar tohumlarınızı nemli tutmanızda yarar vardır. Mavi çim tohumları dışarıya da ekilebilir. Onları, ya don tehlikesi geçtikten sonra ya da yazın sonuna doğru doğrudan toprağa ekebilirsiniz.

Kışlatma

Soğuk iklimlerde mavi çim kışın solup kahverengileşir. Ne var ki, çoğu bitki yetiştiricisi, kökleri soğuktan korumak için onlara hiç dokunmaz. Mavi çiminiz bir saksıya dikili değilse üzerini bir don/kırağı örtüsüyle örtebilir veya içeri taşıyabilirsiniz. Bu bitkinin kışı atlatması için başka alternatif yoktur.

Mavi Çim Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Mavi Çim Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Mavi Çim Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

1 YORUM

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR