Ana SayfaBahçeMilyon Çanlar Çiçeği Bakımı ve Yetiştirme

Milyon Çanlar Çiçeği Bakımı ve Yetiştirme

Milyon çanlar çiçeği (Calibrachoa), dış mekânlarda saksıda yetiştirilebilen en popüler bitkiler arasında yer almaktadır. Çok sayıda farklı rengi olan bu eşsiz bitkinin tek renkli, çift renkli, çizgili, desenli ve iç içe açan çeşitleri mevcuttur. Üretken bir bitki olan milyon çanlar çiçeği, ufak petunyaları andıran, 2,5 santimlik çiçekler açar. Bu çiçeğin derli toplu bir görünüm sergileyen yaprakları oval biçiminde ve biraz nemlidir.

Yetiştirildiği kuşakların pek çoğunda bu bitkinin dikilip saksısının değiştirilmesi için ideal zaman ilkbahardır. Büyüme dönemi boyunca sürekli olarak açabilen bu bitkinin çiçekleri kelebekleri ve sinek kuşlarını cezbeder. Milyon çanlar çiçeği aynı zamanda hızlı büyüyen bir bitkidir ve saksıda yetiştirildiğinde saksısının dışına çabucak taşar. Tırmanıcı bir bitki olması nedeniyle bu bitki askılı sepet ve kâse şeklindeki saksılarda ya da birden fazla bitkinin bir arada dikildiği (karışık) saksılarda muhteşem görünür.

Milyon Çanlar Çiçeği Bakımı ve Yetiştirme

Milyon Çanlar Çiçeği Bakımı

Milyon çanlar çiçeği çok sıcak iklimlerde kısa ömürlü, çok yıllık bir bitki olarak yetiştirilebilse bile hemen her yerde tek yıllık bir bitki olarak büyütülür. Bu bitkinin bakımı zor olmamakla beraber ihtiyaç duyduğu şartları ona sunmak, ilkbahardan sonbahara kadar açmaya devam etmesini sağlar. Çiçek tarhlarına da dikilebilen bu bitki esasında saksıda çok daha rahat edecektir.

Milyon çanlar çiçeği, “kendini temizleyen” bir bitki olarak kabul edilir. Bunun anlamı, bitkinin açmaya devam etmesi için solan kısımlarının koparılmasına gerek olmadığıdır. Ne var ki, yazın sonlarına doğru bitkinin budanması onu çok daha sağlıklı ve bakımlı hale getirecektir. Bu bitki, geyiklerin ilgisini çekmeyen türlerden biri olmamasına rağmen geyikler milyon çanlar çiçeğine pek ilgi göstermezler.

Işık

Milyon çanlar çiçeği için ideal olan, en az altı saat boyunca tam güneş almasıdır. Ne var ki, bu bitki kısmen gölgelik alanları da sever. Bilhassa daha sıcak olan bölgelerde, ihtiyaç duydukları gölgeye kavuşan bitkilerin yaz aylarını atlatmaları daha olasıdır. Yeterli derecede güneş ışığı almayan bitkiler ise daha az tomurcuklanır.

Toprak

Milyon çanlar çiçeği, drenajı hızlı gerçekleşen toprak karışımlarını sever. Bu nedenle, saksınızdaki drenaj seviyesinin yeterli olması gerekir. Bitkinizi çiçek tarhına dikmeyi düşünüyorsanız da toprağı daha verimli hale getirmek için ona organik madde takviyesinde bulunmalı ve toprağın iyi drene edilmiş olduğundan emin olmalısınız. Toprağı nemli, kök sistemini ise serin tutmak adına malç tercih edebilirsiniz.

Sulama

Milyon çanlar çiçeğinin sudan mahrum bırakılmaması, fakat su içinde de kalmaması gerekir. Dolayısıyla, yalnızca toprağın en üstteki 2,5 santim kadarlık bir bölümü kuruduğunda bitkinizi sulamalısınız. Bitkinizin su isteyip istemediğini anlamak için parmağınızı eklem yerine kadar toprağa daldırın. Parmak ucunuzla toprağın kuruduğunu hissederseniz su, saksının tabanından tahliye oluncaya kadar bitkiyi güzelce sulayın. Toprak yeniden kuruyuncaya kadar tekrar sulama yapmanız gerekmez.

Nemin yetersiz oluşu, ısı ve rüzgâr toprağı çabucak kurutabilir. İçinde bulunduğunuz şartlara bağlı olacak şekilde bitkinizi günde iki kez gibi bir sıklıkla sulamanız gerekebilir. Bitkinizin ihtiyaçlarını iyice anlayana kadar özellikle de büyüme döneminin başında toprağını sık sık kontrol edin. Yazın sıcaklıklar iyice arttığında sulama ihtiyaçları değişiklik gösterebilir. Bitkinizi aşırı sulamamaya özen göstermelisiniz; zira bu durum kök çürümesine sebebiyet verebilir.

Isı ve Nem

Kuraklığa, sıcağa ve hatta soğuğa karşı son derece dayanıklı olan bu bitkinin çiçeklerini kusursuz bir şekilde açması için uzun süre boyunca kuru bırakılmamasında fayda vardır. Milyon çanlar çiçeği, 12-18 santigrat derece arası sıcaklığı tercih eder. Açık hava şartlarına dayanıklı hale getirilmiş bir bitki ilkbahar aylarında dışarı taşınabilir. Bitkinin hafif seviyedeki donu tolere etmesi mümkündür. Spektrumun diğer tarafında ise bitki için stresli olabilecek sıcak hava ve kuraklık bulunmaktadır. Bitkinizin yapraklarına günde bir kez su püskürterek onları canlandırabilirsiniz. Ne var ki, bu işlemi bitki doğrudan güneş ışığına maruzken yapmamalısınız; zira bu durumda yapraklar kavrulup kuruyacaktır.

Gübre

Oldukça iştahlı sayılan milyon çanlar çiçeği, yavaş salınımlı gübreyle ve/veya seyreltik sıvı gübreyle düzenli olarak beslenebilir. Örneğin, toprak karışımınıza ekleyebileceğiniz organik, yavaş salınımlı bir gübreyle bitkinizi beslemeye başlayabilir ve ardından büyüme dönemi boyunca ona birkaç haftada bir seyreltik sıvı gübre verebilirsiniz. Besleme, bilhassa büyüme dönemi sonlarına doğru geç açan çiçekleri teşvik etmek için gereklidir. Bitkinize aşırı derecede gübre vermemeye özen göstermelisiniz. Bitki besininin üzerindeki talimatlara harfiyen uymalısınız. Yaprakların açık yeşil ya da sarımsı bir renk alması bitkinin gübreye veya daha fazla güneş ışığına ihtiyaç duyduğunun bir göstergesidir.

Milyon Çanlar Çiçeği Bakımı ve Yetiştirme

Milyon Çanlar Çiçeği Türleri

Milyon çanlar çiçeğinin 28 farklı türü mevcuttur. Ne var ki, bahçede yetiştirilmek üzere tercih edilen türler genellikle çeşitli türlerin melezlenmesiyle elde edilen hibritlerdir. Milyon çanlar çiçeğinin bir dizi renk sergileyen düzinelerce türü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir:

 • Calibrachoa “Cabaret Hot Pink”: Boyları 20 santime kadar uzayan tırmanıcı saplarının üzerinde çok sayıda parlak pembe renkte çiçek açar.
 • C. Cabaret Purple Glow”:30 santim genişliğe ve 20 santim uzunluğa ulaşır.
 • C. “Million Bells Terra Cotta”:  Boyları 20 santime kadar uzayan saplarının üzerinde kırmızı ve altın rengi damarları olan turuncu çiçekleri vardır.
 • C. MiniFamous Double Blue”: Tırmanıcı bir tür olan bu bitkinin 25 santim uzunluğundaki saplarına lacivert-mor tonlarında iç içe açan çiçekler eşlik eder.
 • C. “Superbells Pomegranate Punch”: Bu türün orta kısmına doğru rengi koyulaşan, kadifemsi, kırmızı renkli çiçekleri vardır. Boyu ise 20 santime kadar uzayabilir.
 • C. “Kabloom”: Tohumdan yetiştirilebilen bir dizi hibrit bitkiyi içeren bu türün pembe, beyaz, kırmızı, sarı ve lacivert çeşitlerine rastlanmaktadır.

Milyon Çanlar Çiçeğinin Çoğaltılması

Milyon çanlar çiçeğinin bahçede yetiştirilen türleri çok az sayıda tohum üreten hibritlerdir. Çoğu tür ticari markalı birer hibrit olduğundan bitkilerin kesme yöntemiyle vejetatif olarak çoğaltılması teknik olarak yasa dışıdır. Yalnızca kesme yöntemiyle bitkinizi çoğaltmak niyetindeyseniz şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Üzerinde küçük tomurcukları olan fakat çiçekleri olmayan bir sap bulun. Keskin ve temiz bir alet yardımıyla sapın ucundan 15 santimlik bir bölümü kesin ve sapın alt kısmında çiçekler varsa onları koparın.
 2. Kestiğiniz kısmı, eşit miktarda toprak karışımı ve turba yosunu içeren bir karışımın içine yerleştirin. Güzelce sulayın.
 3. Saksınızı aydınlık bir yere koyun ve kestiğiniz kısımların nemli ve sıcak durmasına (21 santigrat derece civarı) özen gösterin. Köklerin birkaç hafta içinde gelişme göstermeye başlaması gerekir.

Milyon Çanlar Çiçeği Bakımı ve Yetiştirme

Saksıya Dikme ve Saksı Değişimi

Satın alınan milyon çanlar çiçeği türleri genellikle ve hayli olumsuz bir biçimde kök salmış olur. Öyle bir raddeye gelmiş olurlar ki saksılarında çok az toprak kaldığını fark edebilirsiniz. Bunun anlamı, sulama konusundaki hata payınızın çok az olduğu, bitkilerin faydalanabilecekleri çok fazla besinin ise kalmadığı yönündedir. Şayet bitkinizi ilk saksısından alıp başka bir saksıya taşırsanız kök yumruyu gevşetmeli ve çok amaçlı bir toprak karışımına yavaş salınımlı bir gübre eklemelisiniz. Saksı değişimi gerektirmeyen kısa ömürlü bitkiler de mevcuttur. Bu tırmanıcı bitkiler her materyalden saksıda yaşayabilirler. Ne var ki, saksıda bolca drenaj deliği olması elzemdir.

Yaygın Görülen Haşereler

Milyon çanlar çiçeği yaprak bitlerine yakalanmaya oldukça meyillidir. Yaprak bitlerini bitkinize su, su ve bulaşık deterjanı karışımı ya da neem yağı püskürterek def edebilirsiniz.

Milyon Çanlar Çiçeği Bakımı ve Yetiştirme

Milyon Çanlar Çiçeğinde Yaygın Görülen Sorunlar

Yaprakbitleriyle mücadele etmenin yanında normalde gayet sorunsuz olan bu bitki ile ilgili karşılaşabileceğiniz en yaygın sorun yaprakların sararmasıdır. Yaprakların sararmasına üç durum sebep olmaktadır:

 • Demir eksikliği (yeni büyüyen kısımların renginin sarı olması)
 • Nitrojen eksikliği (önceden açmış olan kısımların renginin sarı olması)
 • Kök çürümesi

Kök çürümesine veya küf enfeksiyonuna bitkiler aşırı derecede sulandığı zaman rastlanır. (Sulamanın ardından solan bitkiler kök çürümesinden muzdarip olabilir.) En ideal çözüm, bu sorunları yeterli hava sirkülasyonu sağlamak, düzgün bir şekilde sulama yapmak ve toprak porozitesini iyileştirmek gibi yöntemlerle önlemektir.

Sık Sorulan Sorular

Milyon Çanlar Çiçeğinin Bakımı Kolay mıdır?

Milyon çanlar çiçeğinin gayet basit talepleri vardır: güneş ışığı, yeterli ölçüde sulama ve besin. Yaprak biti istilasına karşı tetikte olun yeter!

Milyon Çanlar Çiçeği Ne Kadar Hızlı Büyür?

Bu çiçek, tırmanıcı özellik sergileyen tomurcuklarıyla saksısını çabucak dolduran, kısa ömürlü bir bitkidir.

Milyon Çanlar Çiçeği ile Petunya Arasında Ne Fark Vardır?

Milyon çanlar çiçeği ve petunya sık sık karıştırılan bitkilerdir; zira tırmanma, yayılma ve kümelenme biçimleri oldukça benzerdir. Bununla birlikte, milyon çanlar çiçeğinin çiçekleri petunyanınkilerden daha ufaktır ve bu bitkinin bakımı da petunyanın bakımına kıyasla daha kolaydır.

Milyon Çanlar Çiçeği Bakımı ve Yetiştirme

Milyon Çanlar Çiçeği Bakımı ve Yetiştirme

Milyon Çanlar Çiçeği Bakımı ve Yetiştirme

Milyon Çanlar Çiçeği Bakımı ve Yetiştirme

Milyon Çanlar Çiçeği Bakımı ve Yetiştirme

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR