Ana SayfaDekorasyonMisafir Odası Hazırlamanın İncelikleri

Misafir Odası Hazırlamanın İncelikleri

Kendi odalarımızı dekore etmek son derece kolay ve keyifliyken söz konusu misafir odasını dekore etmeye gelince nedense olay bambaşka bir boyut kazanıyor. Bu aşamada alınan kararlar gözünüze çok daha büyük ve önemli görünebiliyor. Her ev sahibi misafirlerini rahat hissettirmek ister. Bir de ev sahibinin onuru mevzubahistir, tabii. İnsanın misafirlerini iyi ağırlaması adeta bir prestij sembolü niteliğindedir.

Bununla beraber, akıllarda şu soru beliriyor: Eksiksiz bir misafir odası hazırlamak için ne gerekiyor? Bu odanın hangi özellikleri misafirlere kendilerini evlerindeymiş gibi hissettirebilir? Misafirlerinizi uğurladıktan sonra onların misafirperverliğinizden ne kadar memnun kaldıklarını konu komşuya anlatmalarını nasıl sağlayabilirsiniz? Gelin, tüm bu merak edilenleri birlikte keşfedelim.

Bu yazımızda unutulmaz bir misafir odası hazırlamanın inceliklerini sizin için derledik. Evinizdeki bu ekstra yatak odasını nasıl en iyi şekilde tasarlayabileceğinizi öğrenmek için harika ipuçları içeren yazımızı okumaya devam edin. Misafir odanızı hazırlarken bu ipuçlarını aklınızda tutmaya çalışın. Garanti ediyoruz ki misafirleriniz evinizde kalırken kendilerini beş yıldızlı bir otelde kalıyormuş gibi hissedecekler!

Misafir Odası Hazırlamanın İncelikleri

İyi Bir Misafir Odasında Isı Ayarlanabilir Olmalıdır

Herkesin uyku alışkanlığı kendine özgüdür. Bazı insanlar buz gibi bir odada uyumayı tercih ederken bazıları da kat kat battaniyenin altına girmeden uyuyamaz. Ne yazık ki, bu tarz şartlar misafir odanızda mevcut değilse misafirlerinizi pek memnun edemeyebilirsiniz.

Çoğu misafir ev sahibinin kapısını gecenin köründe çalıp ondan odanın ısısını ayarlamasını rica etmektense yatakta sabaha kadar bir o yana bir bu yana dönmeyi tercih eder. Bu nedenle, misafirlerin diledikleri zaman odanın ısısını ayarlayabilmeleri çok önemlidir.

Bunun için misafir odasına koyacağınız yatak örtüsünü iyi seçmelisiniz. Hafif ve nefes alan çarşaflar ve battaniyeler tercih etmeye çalışın. Bunun yanında, misafir odasına birkaç kalın örtü de koyun ki misafirleriniz ihtiyaç halinde üzerlerine örtebilsin. Kumaşlara ek olarak serin ortamlarda uyumayı seven misafirler için odada bir de vantilatör bulundurmanızda fayda var.

Misafir Odası Hazırlamanın İncelikleri

Temiz Havluları Es Geçmeyin

Ziyaretlerinin bir noktasında misafirleriniz duş alıp ferahlamak isteyebilir. Misafirlerinizi sizden temiz havlu istemek veya dolabınızdan utana sıkıla havlu aşırmak zorunda bırakmaktansa ayrı bir havlu seti alıp misafir odasına koyabilirsiniz.

Yatak örtülerinizi çok amaçlı olarak kullanma imkânınız mevcuttur. Kullanım amaçlarına ek olarak onları genel tasarımınızın bir parçası haline getirebilirsiniz. Dolayısıyla, odada tercih ettiğiniz modellerin rengine ve desenine uyumlu havlu setleri tercih etmeye özen gösterin.

Misafir Odası Hazırlamanın İncelikleri

Abajur Olmazsa Olmaz!

Her birimiz bir arkadaşımızın evinde kalırken karanlıkta bir eşyaya takılıp düşmüşüzdür. Misafirlerinizi kör karanlıkta alışılmadık keşifler yapmaya mecbur bırakmak yerine misafir odasındaki yatağın başına bir abajur koymayı deneyin.

Hangi aydınlatma armatürünü seçeceğiniz konusunda kafanız karışıyorsa abajurun hem modelini hem de boyutunu dikkate alarak seçim yapabilirsiniz. Elbette ki zevkinize göre bir model tercih etmek istersiniz. Ne var ki, odanın boyutlarına uygun bir abajur seçmeniz elzemdir. Tasarım uzmanları bu hatanın sıklıkla yapıldığını belirtmektedirler. Uzmanlar ayrıca abajurunuzu satın almadan önce onu koymayı planladığınız yeri ölçmeniz gerektiğinin altını çiziyor.

Şayet biraz daha harcama yapma imkânına sahipseniz ek özellikleri olan aydınlatma modellerine de göz atabilirsiniz. Örneğin, ışığı kısılabilir lambalar tercih ettiğiniz takdirde misafirleriniz odadaki ışığın seviyesini diledikleri gibi ayarlayabilirler. Şarj çıkışlı lambalar ise misafirlerinizin elektronik aletlerini şarj edebilmeleri için ideal bir seçenektir.

Misafir Odası Hazırlamanın İncelikleri

Misafirlerinizi Eğlendirin

İşte tam da bu ayrıntı, misafir odanızı diğer tüm misafir odalarından apayrı bir yerde tutabilecek bir özelliğe değiniyor. Yabancı bir yerde iyi bir uyku çekmekte herkes zorlanabilir. Çoğumuz bu durumda ya gece boyu gözümüzü kırpmayız ya da sabahın ilk ışıklarıyla yataktan fırlayıveririz. Zavallı misafirlerinizi ayak parmaklarını oynatıp durarak yataktan çıkmak için uygun zamanı beklemek zorunda bırakmayın. Misafir odanıza biraz eğlence katmak bu tür sorunları tamamen ortadan kaldıracaktır.

Eğlence dedik diye aklınıza hemen televizyon gelmesin! Kastettiğimiz, odanın dekorasyonuna da katkıda bulunabilecek eğlence çeşitleri. Yukarıdaki fotoğrafta komodinin üstünde duran kitap bunun güzel bir örneği mesela. Dolu dolu içeriklere sahip dergiler de fena olmaz hani!

Misafir odası hazırlamak insanı biraz fazla strese sokuyor, değil mi? Misafirlerinize iyi ağırlandıklarını hissettirmenin yanında etkileyici bir ortam hazırlamış olmanın verdiği ilginç bir tatmin hissi de söz konusu burada. Siz de arkadaşlarınıza ve ailenize “Vay be!” dedirtmek istiyorsanız unutulmaz bir misafir odası tasarlamanıza yardımcı olacak rehber niteliğindeki yazımızdan mutlaka yararlanın. Tavsiyelerimize uyduğunuzda göreceksiniz ki misafirleriniz bayılacakları bu odadan ayrılmak bile istemeyecekler.

Bir misafir odasında hangi özellikleri önemli buluyorsunuz? Misafirlerinizi rahat ettirmek için ne gibi ipuçlarından faydalanıyorsunuz? Yorum bölümüne bekleriz!

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR