Ana SayfaDekorasyonMisafir Odasının Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Misafir Odasının Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Misafir odası, evinize gelen misafirlerinizi en güzel şekilde ağırlamanızı sağlayacak odalardır. Bu nedenle misafir odalarının ürün seçimi ve dekorasyonlarına dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Pek çok insan, evinde bulunan misafir odasının dekorasyonuna çok önem vermemektedir. Ancak misafirlerinizi daha iyi bir şekilde ağırlayabilmek adına misafir odanıza özen göstermeniz gerekmektedir.

Misafir Odası Dizaynı

Misafir odası nasıl dizayn edilir sorusunu yönelten bireylerin ilk dikkat etmesi gereken husus odanın büyüklüğü ve odaya koyulacak eşyaların oda büyüklüğü ile orantılı olması olacaktır. Zira küçük bir odaya büyük eşyalar koymanız durumunda oda çok basık görünecek, büyük bir odaya az eşya koymanız durumunda oda çok boş kalacaktır.

Misafir odasını daha güzel hale getirmek ve misafirleriniz için verimli bir dinlenme alanı oluşturabilmek için dikkat etmeniz gereken pek çok husus bulunmaktadır. Evinizde misafirlerinize ayıracağınız odanın nasıl dekore edilmesi gerektiği ile ilgili bilgi alabilmek için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz.

Misafir Odası

Misafir Yatak Odası Dekorasyonu

Misafir yatak odası dekorasyonu konusu üzerine araştırma yapan bireylerin bilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. İlk olarak misafir odasını dekore ederken mutlaka kendi odanızı tasarlıyormuş gibi özenli olmanız gerekmektedir. Zira bu durum, misafirlerinize verdiğiniz değeri ortaya koyacaktır. Misafir odasını en güzel şekilde dekore etmek isteyen bireyler, aşağıdaki listeye göz atarak bu isteklerini yerine getirebilecektir.

 • Misafir odasına koyacağınız yatak ne çok büyük ne de çok küçük olmalıdır.
 • Odada yatağı direkt olarak güneş almayacak bir alana koymanız oldukça önemlidir. Zira misafirlerinizin güneş ışığı yüzünden uyanması, verimsiz bir uyku anlamına gelmektedir.
 • Misafir odasında mutlaka bir başucu sehpası olmalıdır. Bu sayede misafiriniz kişisel eşyalarını yakınında tutabilecektir.
 • Misafir odasındaki sehpanın üzerine mutlaka bir gece lambası ya da başucu abajuru eklemelisiniz.
 • Misafir odanız küçükse büyük depolama alanları yerine duvarlara raf yerleştirerek saklama alanını arttırabilirsiniz.
 • Misafir odası için büyük gardıroplara gerek yoktur. Hatta kapısız raf türündeki dolaplar bile iş görecektir.
 • Misafir odası için renk seçimi yaparken açık tonlara yönelmeniz tavsiye edilmektedir. Açık tonlar, her zaman odaları daha ferah göstermektedir.
 • Misafir odanız yeteri kadar büyükse, odaya tekli ya da ikili koltuk ekleyerek misafirlerinizin yatak dışında oturabileceği bir alan da yaratabilirsiniz.
 • Misafir odasına dekorasyon ürünleri eklemeniz odanın daha güzel gözükmesine yardımcı olacaktır. Bu bağlamda tablo, duvar saati gibi ürünler kullanabilirsiniz. Ancak odada fazla yer kaplayacak biblolar, vazolar ve büstlerden uzak durmanız tavsiye edilmektedir.

 Misafir Yatak Odasında Olması Gereken Eşyalar

Misafir odası nasıl dizayn edilir diye araştırma yapan bireyler, ilk olarak misafir odalarına hangi ürünleri koymaları gerektiğini bilmelidir. Zira misafir odalarında bazı eşyalara mutlaka yer verilmelidir. Bu eşyalar, misafirlerinizin daha verimli bir konaklama yaşamasına yardımcı olacaktır. Aşağıdaki listede misafir yatak odası dekorasyonu yaparken mutlaka yer verilmesi gereken eşyalar belirtilmektedir.

 • Boy aynası ya da makyaj aynası
 • Makyaj masası
 • Başucu sehpası ya da zigon sehpa
 • Dolap içi askı ya da kapı arkası askılık
 • Başucu lambası
 • Tül perde

Bir odada bulunması gereken temel eşyalara ek olarak misafir odanızda yukarıdaki ürünlere yer vermeniz, misafirlerinizi memnun edecektir. Yukarıda belirtilen ürünlerden bazıları küçük odalarda fazla yer kaplayabilmektedir. Bu nedenle odanızın boyutlarına göre hareket etmeniz tavsiye edilir.

Ancak odanız küçük olsa dahi, mutlaka odada ayna bulundurmanız tavsiye edilmektedir. Zira ayna sayesinde hem oda daha geniş görünecek hem de misafirleriniz aynayı kullanmak için banyoya gitmek zorunda kalmayacaktır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR