Ana SayfaDekorasyonEvdeki Mobilyaları Düzenlemek İçin 4 İpucu

Evdeki Mobilyaları Düzenlemek İçin 4 İpucu

Evlerinin herhangi bir odasını yeniden düzenlemek için saatlerini harcayanların da gayet iyi bildiği gibi, mobilya düzenlemek, göründüğünden daha zordur. Ancak, kan ter içinde saatlerce uğraşmadan da mobilyalarınızda değişiklik ve düzenleme yapmak mümkündür. Bu doğrultuda, profesyonel ellerden çıkmış gibi görünecek şahane mobilya düzenlemeleri yapmak için tercih edebileceğiniz dört yararlı ipucunu sizler için bir araya getirdik. İşin sırrına erişip evinizde harikalar yaratmak için bu ipuçlarını içeren yazımızı okumaya devam etmenizi öneririz.

Evdeki Mobilyaları Düzenlemek İçin 4 İpucu

Bir Odak Noktası Seçin

Odanızın oturma düzenini belirleyebilmeniz için yararlanabileceğiniz en kolay yöntemlerden biri, mobilyalarınızı, bir odak noktasının etrafında olacak şekilde yerleştirmektir. Özellikle iç mekânlara canlı, çarpıcı bir tarz katmak adına tercih edilebilecek temel unsurlardan biri olan odak noktası, bulunduğu bölgede tüm gözleri üzerinde toplayan vazgeçilmez bir alan niteliğindedir. Odanızın odak noktası olarak seçeceğiniz bölümünün son derece göz alıcı ve dikkat çekici görünmesi elzemdir.

Tercihen, odak noktasının, odanın mevcut özelliklerinden birini temsil etmesi gerekir. Örneğin, odanızdaki odak noktası; özellikle büyüleyici bir manzaraya açılan bir pencere, bir şömine veya modern tarz yansıtan gömme raflar olabilir. Bununla birlikte, odanızda buna benzer bir mimari özellik mevcut değilse, duvara bir tablo asarak ya da odanıza gösterişli, dikkat çekici ve özel bir mobilya koyarak da kendi odak noktanızı yaratabilirsiniz.

Odanızın odak noktasını belirlediğinize göre, şimdi sıra, mobilyalarınızı, bu odak noktasının belirgin özelliğini kusursuz bir şekilde vurgulayacak şekilde yerleştirmenize geldi. Mobilyalarınızın temel parçalarını -özellikle oturma düzenini oluşturanları- odak noktasının karşısında duracakları şekilde konumlandırın. Burada önemli olan, doğru yönün dikkat çekmesi adına birtakım görsel ipuçlarını takip edip uygulamaktır.

Evdeki Mobilyaları Düzenlemek İçin 4 İpucu

Duvarlardan Uzaklaşın

Çoğu kişinin mobilya düzenlerken en çok yaptığı hata, koltuklarını duvarların dibine koymaktır. Elbette, bu tercihe yol açan gerekçeyi tahmin etmek zor değil. Nitekim, ilk başta bu yerleşim düzeni odanın daha ferah görünmesini sağlayacakmış gibi duruyor. Aslında, mobilyalarınızı bu şekilde yerleştirdiğinizde, odanın tam ortasında kullanışsız, devasa bir boşluk meydana getirmiş oluyorsunuz; bu da odanızın ıssız ve eksik görünmesine yol açıyor.

Bilakis, mobilyalarınızı duvarlardan uzak kısımlara yerleştirmeniz büyük bir önem taşıyor.  Mobilyalarınızı birbirlerinden böyle fersah fersah uzaklaştırmaktansa, onları, samimi bir kümeleme oluşturacakları şekilde bir araya getirin. Böyle bir tercih, yalnızca odanızın profesyonel ellerden çıkmış bir dekorasyona sahipmiş gibi görünmesine yol açmaz; aynı zamanda, arkadaşlarınızla ya da ailenizle daha kolay sohbet edebilmenizi sağlar ve odanızın tamamında, genel olarak sizi ve konuklarınızı sıcacık bir karşılama ile bekleyen, samimi bir atmosfer yaratır.

Evdeki Mobilyaları Düzenlemek İçin 4 İpucu

Eşyalarınızın Yolunuza Çıkmasına Engel Olun

Mobilyalarınızı düzenlerken aklınızda bulunması gereken bir diğer önemli nokta, eşyalarınızın “yolunuza çıkması”dır. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu deyimle kastettiğimiz durum, odadan odaya gezinirken veya ev işi yaparken sürekli bir eşyaya çarpmanız ya da yolunuzu, eşyalarınızın yerleşiminin ideal olmaması nedeniyle uzatmak ve dolandırmak zorunda kalmanızdır. Doğal olarak, evinizde, hiçbir mobilyaya çarpmaksızın bir odadan başka bir odaya veya bir girişten başka bir girişe rahatça geçmek istersiniz.

Mobilyalarınıza sürekli toslayarak acıyla ve öfkeyle isyan etmekten kaçınmak için, öncelikle odanızın yerleşim düzenini çabucak oluşturun. Evinizin bir bölümünden diğerine geçişi temsil eden kısımları, bir odanın giriş bölümünden başlayıp diğer odaya giden yolu izleyecek şekilde oklar çizin. Ardından, bu kısımların etrafına mobilyalarınızı ekleyin. İşinize yarayacak bir kombinasyon oluşturduğunuzda ise, bu şablona göre mobilyalarınızı yeniden düzenlemeyi deneyin.

Evdeki Mobilyaları Düzenlemek İçin 4 İpucu

İleride Satın Alacağınız Mobilyalar İçin Ön Hazırlık Yapın

Son olarak, mobilyalarınızı düzenlerken sizi başarıya ve memnuniyete ulaştıracak en iyi yöntem satın alabileceğiniz yeni modelleri peşinen planlamaktır. Ne de olsa, zar zor kazandığınız parayı yeni mobilyalara harcadıktan sonra bu mobilyaların belirlediğiniz alana uygun olmaması ya da sığmaması, oldukça tatsız bir manzara yaratacaktır. Almak istediğiniz yeni modeller için, onları odanıza nasıl yerleştireceğinizi acele etmeden, uzun uzadıya ölçüp tartarak hazırlık yapın.

Örneğin, hayalini kurduğunuz bir mobilyayı alabilirseniz onu mevcut mobilyalarınıza uydurmak için nasıl bir yerleşim düzeni tercih edebileceğiniz üzerine kafa yorabilirsiniz. Söz konusu mobilyayı yerleştirmek için odanızda ne kadar alan gerektiğini ölçüp biçmenizde fayda var. Hatta, çok daha iyisi, tamamen emin olmak için bu ölçümü iki kez gerçekleştirmektir. Son olarak, yeni mobilyanızı odaya kolayca yerleştirmek için yeterli boş alanınız olduğundan emin olun.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR