Ana SayfaDekorasyonModern Ev Dekorasyonu Örnekleri

Modern Ev Dekorasyonu Örnekleri

Ev dekorasyon örnekleri genellikle zamana göre farklılıklar gösterir. Buna karşın her dönem geçerli olan bazı trendler de vardır. Günümüzde global çapta ön plana çıkan ev dekorasyon trendleri şöyledir:

 1. Günümüzde mutfak, yemek alanı ve oturma yerleri planları daha çok birleşik yapılmaktadır.
 2. Eski dönemlerde evleri pek çok eşyayla doldurma düşüncesi hâkimdi. Ancak modern Ev dekorasyon artık daha az, ancak daha çok işlevsel eşyalar üzerine yoğunlaşır. Böylece evde boş alan da artar.
 3. Dikey ve yatay çizgiler, daha çok vurgulanır.
 4. Kirişler ve kolonlar, tasarımda görünürde bırakılır.
 5. Mobilyalar geometrik şekillerde ve köşeli tercih edilir.
 6. Mobilyalar alçak ve yatay düzlemde olup daha temiz hatlara sahiptir.
 7. Perde daha az kullanılmakta olup güneş enerjisinden daha çok yararlanılır.
 8. Yüzeylerde cam, ayna, krom, çelik gibi parlak unsurlar tercih edilir.
 9. Metal, deri ve ahşap yüzeyler artık boyanmadan bırakılır.
 10. Tasarımlarda büyük ahşap kaplamalar ve mobilyalar kullanılır.
 11. Duvarlarda ve raflarda modern sanat eserleri kullanarak, çağdaş bir görünüm oluşturulur.
 12. Gömme dolaplar tarzı uygulamalarla gizli depolama alanlar meydana getirilir.

Ev Dekorasyonu Fikirleri

Modern dekorasyon trendleri bu şekilde olup istek ve arzular kişilerin ihtiyacına ve zevklerine göre şekillenir. Dolayısıyla nasıl bir tasarım istediğiniz, modern trendler çerçevesinde meydana getirilir.  Bunlarla beraber modern ev dekorasyon örnekleri, artık eskiye dönüş de gösterir.

Dolayısıyla özellikle klasik ve Viktoryen dönemi yansıtan seçenekler de ön plana çıkar. Eğer klasik hayranıysanız, evinizi bu koşullarda tasarlamanız da modern çağın bir imkânıdır. Burada sadece bir odayı böyle tasarlamak evin bütünlüğünü bozacağı için klasik tercihler tüm eve uygulanarak bir bütün elde edilmelidir.

Salon Tasarımı

Salon Tasarımları

Modern salon tasarımları düzenli, ferah ve eşyaların görünümü bakımından düzenli ve temiz bir görünüm sergiler. Bu görünüm tablolar, resimler, vazolar gibi unsurlarla desteklenerek çağdaş bir görünüm oluşturulur.

Günümüzde renkler artık birbirleriyle uyumlu ve farklı seçeneklerde tercih edilir. Eskiden ağırlıklı olarak açık renkler tercih edilirken, artık koyu renkler de bir istek meselesidir. Dolayısıyla karakterinizi hangi renkler yansıtıyorsa buna uygun renk seçmek gerekir.

Bununla beraber artık renkler, anlamlarına göre de tercih edilir. Örnek olarak daha enerjik bir ortam oluşturmak için kullanılan renklerle, daha dinlendirici bir mekânda kullanılanlar farklıdır. Bu sebeple salonlarınızda yapabileceğiniz bir tercih, misafirlerinizle konuşmaların daha olumlu ve sakin geçmesi için buna uygun renkler kullanmaktır.

Bununla beraber klasik bir ortam meydana getirmek istiyorsanız, arzunuza göre 1800 ya da 1900’lü yılların moda zevkini buraya yansıtabilirsiniz. Zira grafik tasarımda 2020 ve 2021 yılında eskiye dönüş daha çok öne çıkıyor.

Mutfak Tasarımı

Mutfak Tasarımları

Eski tasarımlarda her oda farklı olduğu için, mutfak kısmı ve mutfak tasarımları da ayrı olarak ele alınmaktaydı. Ancak modern dönemlerde bu mekânlar oturma yerleriyle birleştirilerek iç içe bir ortam elde edilir. Özellikle yerden tasarruf sağlayan bu seçenek, evinizi daha fonksiyonel kullanmanızı ve gerekli boş alanı elde etmenizi sağlar.

Modern ev dekorasyon örnekleri arasından bir seçenek, açık ve sade renkler kullanmaktır. Eğer bu tarz renklerden zevk alıyorsanız, steril ve sakinleştirici bir mutfak hazırlamanız mümkündür. Bununla beraber oturma alanıyla aynı yerde bir tasarım söz konusu olduğu için söz konusu alanın tasarımı da bütünlük açısından önemlidir.

Açık ve duvar boyunca devam eden uzun raflar, L harfi şeklinde tasarım ve dolapların içeriye gömülü şekilde tasarlanması ev dekorasyon örnekleri içerisinde öne çıkar.

Ancak koyu renkler tercih ediyorsanız, arzunuza uyan renkleri de bu tasarıma uygulamanız mümkündür. Burada öne çıkan işlevsellik ve sade yapı olduğu için mekânlar daha küçük, lâkin kullanışlı bırakılır.

Bunlara ek olarak siyah-beyaz tasarımlar, son zamanlar mutfaklarda en plana çıkan ev dekorasyon örneklerindendir. Söz konusu renkler tüm renklerle uyumlu olduğu için  güzel bir harmoni yakalar. Masaların ve sandalyelerin ahşap ya da krom-çelik ayaklı olarak tercih edilmesi, bir parlaklık sergileyerek çağdaş bir görünüm oluşturur.

Banyo Tasarımı

Banyo Tasarımları

Ev dekorasyon örnekleri, banyolara daha kolay uygulanmaktadır. Burada sade ve köşeli hatlar tercih edilmektedir. Bu sebeple banyoda kullanılan araç-gereçler de bununla harmoni yapacak şekilde seçilir.

Burada kaplamalar sizlerin zevkine göre şekillenmekle beraber, mermer kullanımı oldukça yaygındır. Böylece daha ışıltılı ve geniş görünümle bir mekân elde edilir. Ayrıca modern ev dekorasyon örnekleri daha geniş ve uzun aynalar kullanır.

Mermer haricinde taş ve ahşap kullanımı da oldukça yaygındır. Burada önemli olan nasıl bir dekorasyon istediğinizdir. Tercihiniz ne olursa olsun, modern dekorasyon banyoları daha geniş göstererek dinlendirici ve doğal şekilde tasarlamayı ele alır.  Bunu sağlamak için aynalar ve ışıklar da uygun şekilde tercih edilir.

Özellikle aynaların arkasında LED aydınlatma, tasarımlarda daha ön plana çıkar.

Yatak Odası Tasarımı

Yatak Odası Tasarımları

Yatak odası dekorasyon örnekleri, bireylerin daha iyi dinlenmesini sağlamak için sakinleştirici bir atmosfere sahip olacak şekilde hazırlanır. Bu mekânlarda az eşya ön planda olduğu için tercihleriniz modern baza, köşeli bir yatak ve modern bir gömmeli dolap olmalıdır.

Yatak odasında sakinleşmek ve dinlenmek ön planda olduğu için dekorasyon unsurları ve geometrik şekiller de en az kullanılır. Tercih edilen renkler de ruhunuzda sakinliği tetikleyecek seçeneklerdir. Dolayısıyla gözlerinizi yormamak, en önemli etmendir. İstediğinize göre duvarların panellerle kapatılması da yapılabilir.

Yatak odası tasarımları son zamanlarda bir banyoyu da kapsar. Bu mekân ebeveyn banyosu niteliğinde olup evler iki banyolu şekilde ele alınır. Bu sayede oda daha geniş görünecek ve daha fonksiyonel bir yapı elde edilecektir. Bunu gömme dolapla birleştirdiğinizde kullanacağınız alan da artacaktır.

Koridor Tasarımı

Koridor Tasarımları

Ev dekorasyon örnekleri sadece odaların modern bir yapıya sahip olmasını kapsamaz. Burada koridorların da dekorasyonu, modern bir hava oluşturmak için önemlidir. Burada sanat eserleri ve dekorasyonlar ağırlıklı olarak tercih edilir. Ancak gözleri yormamak ve abartıya kaçmamak önemlidir.

Tasarımlar diğer odalarla da uyumlu olmalı ve güzel bir geçiş sağlayacak şekilde ele alınmalıdır. Burada tercih edeceğiniz küçük depolama alanları, diğer odalarınızı daha sade ve düzenli gösterecek, koridorlara da bir işlev katacaktır.

Eğer koridorunuzun sonu bir yere çıkmıyorsa, tasarım olarak kötü bir görünüm sergileyecektir. Ancak bir akvaryum, buraya farklı bir renk ve atmosfer getirmek için oldukça güzel bir seçenektir. Modern evlerde akvaryum gibi renklendirici unsurlar sıklıkla tercih edilir.

Çocuk OdasıÇocuk Odası Tasarımı Tasarımları

Modern ev dekorasyon örnekleri, çocuk odalarında tercihi çocuklara tanır. Dolayısıyla bir ebeveyn olarak onların renk ve tasarım istekleri ilk sıranızda olmalıdır.

Ancak çocuk tercih belirtemeyecek yaştaysa ilk olarak kızlar için pembe ve erkekler için mavi kalıbının artık geçerli olmadığını bilmelisiniz. Bu sebeple günümüzde renkler daha canlı ve enerji verici seçeneklerden tercih edilir. Bununla beraber arzunuza göre aynı zamanda onların yatak odası olan bu odayı, daha sakinleştirici bir havaya sahip yapabilirsiniz.

Bununla beraber çocuğunuz büyüdükten ve kendi tercihlerini verebilecek çağa geldikten sonra bu mekânların yeniden tasarlanması gerekir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR