Ana SayfaMutfakModern Mutfak Tezgahı Modelleri

Modern Mutfak Tezgahı Modelleri

Mutfak tezgahı, mutfağınızın tasarımına son bir dokunuş yapmak için harika bir bölümdür. Hangi tezgah modellerini beğendiğinizin pek önemi yoktur. Önemli olan, sağlam olan ve yemek hazırlarken ve pişirirken yıpranma, aşınma gibi durumlara karşı dayanıklı olabilecek malzemeler tercih etmektir. Mühendislik ve ileri teknoloji sayesinde günümüzde tasarım seçeneklerinin geniş bir yelpazesi mevcuttur. Yazımızda değineceğimiz tezgah modellerinin çoğu sağlam olmakla beraber tezgahınızın üstünde sıcak tencereler için her zaman kesme tahtaları ve silikon nihaleler bulundurmanızı tavsiye ederiz. Tezgahınızı temiz tutmak için yüzeyleri aşındırmayan, yumuşak bir havlu kullanmalısınız. Ayrıca, onun yıllarca pırıl pırıl ve şık kalmasını sağlamak için hangi ürünleri kullanmanız gerektiğini bir imalatçıdan ya da montaj ve kullanım ile ilgili ipuçları veren yazılardan öğrenebilirsiniz.

Modern Mutfak Tezgahı Modelleri

Kontrast Renkler İçeren Mutfak Tezgahları

Cesur bir etki için tezgahınızda canlı bir renk tercih edin. Sarı, turuncu ve limon yeşili bazı gözde seçimler olarak bilinirken beyaz ya da siyah tezgahlar mutfağın genel görünümüne bağlı olarak en az onlar kadar cesur bir seçim olabilir. İşin sırrı renklerin yarattığı kontrasttadır. Tezgahınızın dikkat çekici görünmesini istiyorsanız “ben buradayım” diyen ya da mutfak dolaplarının arasında hemen fark edilen bir tezgah modeli seçmelisiniz.

Modern Mutfak Tezgahı Modelleri

Desenli Tezgahlar

Şık, minimalist mutfak dolaplarının çağdaş görünümünü beğeniyorsanız desenli tezgahlar ile bu görünümü daha çekici kılabilirsiniz. Desenli tezgah modelleri için çizgili taş malzemeler ya da seramik, doğal taş, Sezar taşı gibi modeller tercih edebilirsiniz.

Modern Mutfak Tezgahı Modelleri

Kalın Mermer Tezgahlar

Çağdaş mutfak tasarımlarının son trendi kalın mermer tezgahlardır. Tezgahların çoğu genellikle 5 cm kalınlığındadır. 7-12 cm civarı bir tezgah seçimi ise mutfağınıza vurgulu, gösterişli bir hava verir. Mutfak dolaplarınızın yüksekliğini bu kalın tezgahların oluşturacağı yüksekliğe göre ayarlamayı unutmayın.

Modern Mutfak Tezgahı Modelleri

Kesme Tahtası Görünümlü Tezgahlar

Modası asla geçmeyen ve son derece davetkâr bir görünüme sahip olan bu tezgahlar mutfağınıza sıcak bir hava verir. Tezgahınızın cilasını yeni ve taze tutmak için tezgahınızın yalıtımını dayanıklı poliüretan malzeme ile yapın. Ayrıca, tezgahınızın yüzeyini ısıdan ve zarar görmekten korumak için nihale ve kesme tahtası kullanabilirsiniz.

Modern Mutfak Tezgahı Modelleri

Metal Tezgahlar

Paslanmaz çelik iyi ve klasik bir metal tezgah modeli olarak tercih edilirken iki farklı metal model daha mutfak tezgahı tercihlerinde ilk sıralarda yer alıyor.

Modern Mutfak Tezgahı Modelleri

Çinko Tezgahlar

Yoğun, mavi tonlarda bakır küfü üreten bir tezgah modeli arayışındaysanız çinko tezgah tam size göre. Çinko zamanla su, çeşitli yağlar ve turunçgiller ile tepkimeye giren bir materyaldir. Bu tepkimeler neticesinde metalin vurucu noktası olan o güzel, yoğun küf oluşur. Çinko tezgahlar doğal, mat bitişli halleriyle en iyi görünümü sergiler.

Modern Mutfak Tezgahı Modelleri

Bakır Tezgahlar

Bakır, çağdaş dizayna sahip bir mutfağın sert geçişlerini yumuşatan sıcak bir ışıltı yaratır. Tezgahınızda bakır tercih edecekseniz ve şık, parlak bir görünüm elde etmek istiyorsanız yalıtılmış bakır kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Modern Mutfak Tezgahı Modelleri

Beton Tezgahlar

Beton oldukça dayanıklı, doğal bir malzemedir ve hafif dokusal özellikler içerir. Beton tezgahların en iyi tarafı da boya, dokusal müdahaleler ve çeşitli parlatma işlemleri ile kişiselleştirilebilmesidir.

Modern Mutfak Tezgahı Modelleri

Kaplama Tezgahlar

Bu popüler tezgah modelinde, fotoğrafta da görülebileceği gibi, tezgahınızın üst kısmı ve dolaplara yakın olan bölümleri bir malzeme ile kaplanır. Bu kaplama sayesinde mutfağınızın diğer bölümlerini fark edilir kılan ilginç bir görünüm ortaya çıkar. Tezgahlarınızın rengi, mutfağınızın geri kalan bileşenleri ile zıt ise maksimum görsel vurguyu bu etkiyle sağlayabilirsiniz.

Modern Mutfak Tezgahı Modelleri

İki Renkli Tezgahlar

Özgün, lüks tasarımlı bir görünüm için tezgahınızda iki farklı yüzey tercih edin. Bu görünüm, özellikle, bir zamanlar mutfağın bir bölümünde hamur açmak için sağlam, soğuk mermer ve diğer bölümünde rahat çalışmak için paslanmaz çelik tezgah kullanan şefler ve aşçılar tarafından tercih edilmiştir. Eşsiz bir mutfak tasarımına sahip olmak için iki renkli pratik tarzı destekleyen profesyonel şeflere kulak verin.

Modern Mutfak Tezgahı Modelleri

Kıvrımlı ve Doğal Biçime Sahip Tezgahlar

Çağdaş tasarımlı bir mutfaktaki keskin çizgileri kırmak istiyorsanız tezgah dizaynınıza biraz kıvrım ekleyebilirsiniz. Bilhassa oturma bölümünde kullanılacak olan hafif bir kıvrım ailenizle oturup sohbet edebilmeniz için daha rahat ve davetkâr bir ortak alan yaratır.

En son çıkan, modern tezgah modellerini beğenilerinize sunduğumuza göre, sizin tercihiniz hangi modelden yana olacak?

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR