Ana SayfaDekorasyonModern Şark Odası Nasıl Tasarlanır?

Modern Şark Odası Nasıl Tasarlanır?

Dekorasyonlarda trend haline gelen şark odası, şık görünümlerin yanı sıra, samimi bir ortam oluşturarak, bulunduğu mekanlara bir ayrıcalık katıyor. Sedir takımları ve minderlerden oluşan şark odaları, birçok yardımcı aksesuarla daha şık ve modern hale gelebilir.

Anadolu kültürünün bir parçası olan şark odaları, çok eski tarihlerden günümüze kadar gelen güzel bir gelenek özelliğini de taşıyor. Türkiye’de ve dünyada oldukça popüler olan şark odaları, özellikle son yıllarda daha da popülerleşti.

Modern şark odası modelleri genellikle pastel renklerden oluşur. Dekorun ana öğeleri klasik düz ve geniş oturma minderleri ile az desenli modern sırt minderlerinden oluşur. Modern şark odalarının en sık kullanıldığı yerler ise evler, restoranlar, mesire yerleri, oteller vb. mekanlar olmaktadır.

Yer Minderleri

Modern Şark Odası İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Şark odaları doğu kültürünün bir parçası olup, ev ve mekân dekorasyonlarında kullanılması, sıcak bir muhabbet ortamının ve şık bir görünümün oluşmasını da sağlamaktadır. Modern şark odaları ve 2021 şark odası modelleri için gerekli olan malzemelerin ilk başında sedir ve minderler gelmektedir.

Sedir ve minderlerin dışında genel olarak gerekli olan malzemeler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Sedir takımı
 • Minderler
 • Duvara monte edilmiş ahşap raf
 • Ortaya koymak için yer masası ya da sehpa
 • Ortaya koymak için bakır sini ve ahşap ayaklar
 • Duvar rafının üzerine koymak için bakır aksesuarlar
 • Duvarlar için halı ya da kilim
 • Zemin için halı ya da kilim
 • Çeşitli modellerde yastıklar
 • Duvar aksesuarları için heybe modelleri, çeşitli tablolar ya da ayna
 • Masa, sehpa ya da sini üzerine koymak için çeşitli aksesuar parçaları
 • Şark odasının dekorasyonuna uygun olacak perde takımları
 • Şark odasına uygun olacak şekilde; çeşitli bakır ibrik, bakır semaver, bakır saat ve nargile gibi farklı dekorasyon malzemeleri.
Şark Köşesi

Modern Şark Odası Nasıl Hazırlanır?

Modern şark odası oluşturulurken genel olarak temel malzemeler kullanılsa da kişilerin zevkine ve ihtiyacına göre de parçalar seçilebilir. Sedir kullanılmak istenmeyen şark odaları, sadece minderlerden ve yastıklardan da oluşabilir. Yine aynı şekilde şark odasının ortasına konulacak olan sehpa, masa ya da bakır sini isteğe göre tekli olarak seçilebilir.

Kullanılacak olan aksesuarlar da isteğe bağlı olarak çeşitlilik gösterebilir. Bakır saatler, bakır siniler, bakır semaver, bakır ibrikler, bakır güğümler ve nargileler tercihe bağlı olarak tümüyle modern şark odası dekorasyonlarında kullanılabildiği gibi, tek halde de kullanımı mümkündür.

Modern şark odası modelleri içinde balkon, teras, oturma odası, salon ve ofis kategorilerinde uygun olarak şark köşeleri yapılabilir. Sedirlere ve minderlere uygun olarak yapılan bu şark odalarında, sedirlerde genellikle ahşap üzerine modern motifleri olan detaylar kullanılır. Sedirlerin minderleri kolay çıkarılabilir ve yıkanabilir özellikleri taşımalıdır.

Modern şark odaları sedirleri, eski modellerden olan yere çakılı sedirlerden değil; portatif, kolay taşınabilir parçalardan oluşmalıdır. Bu sedirler genellikle dayanıklı ve uzun ömürlü olması nedeniyle gürgen ağacından imal edilir. Sedirlerin düz kanepe şeklinde ve köşeli olmak üzere iki çeşidi vardır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Modern şark odası hazırlığı sırasında minder seçimleri büyük önem taşır. Sert ve oturum alanı kısa olan minderler rahatsız bir alan oluşturulmasına sebep olabilir. Yumuşak ve dış kılıfları çabuk çıkan minderleri tercih etmek, bakımının da kolay olmasını sağlayacaktır.

Minderlerinin seyyar olması ve kumaşlarının pamuklu dokumalardan oluşması, kullanım ömürlerinin uzun olmasını sağlar. Sedirlerin ahşaplarının birinci kalite olması sağlamlık açısından gereklidir.

Modern Şark Odası

Duvara asılan kilimlerin ve zemine konulan kilim veya halıların renklerinin, minder renkleri ile uyumlu olması da modern şark odası dekorasyonlarında bütünlük sağlanması açısından önemlidir. Bu nedenle modern şark odası dekorasyonlarında, kullanılan bütün eşyaların renklerinin birbirleri ile uyumlu olması gerekir.

Modern şark odalarında aksesuar olarak kullanılan bakır dekorasyon malzemelerinin yanı sıra, bir kuzine olması da şark köşesine hoş bir hava katar. Özellikle soğuk kış günlerinde dekorasyona bir kuzine dâhil edilmesi, hem odanın ısınmasına yardımcı olacağı gibi hem de bir taraftan çay ya da kahvenin kuzine üzerinde hazırlanmasına olanak sağlar.

Aynı zamanda ahşap, antika tarzı dolapların ilave edilmesi, dekorasyonu daha da zengin bir görünüme kavuşturacaktır. Diğer yandan modern şark odaları hazırlığında saten kumaşların ve oryantalist esintilerin hafif dokunuşlarla yer alması, güzel bir ayrıntı olacaktır.

Modern şark odalarının amaçları insanların birbirini rahatça görebildikleri, samimi bir ortamın oluşmasını sağlamaktadır. Bu bağlamda orta büyüklükte bir oda bile şark köşesi yapmaya yetmektedir. Aynı zamanda dekorasyon sırasında sedirlerin duvara yapışık olarak yerleştirilmesi, yerden de büyük tasarruf edilmesini sağlar.

Ev dekorasyonuyla ilgili bu yazımızı da https://evterapisi.com/2021-kis-bahcesi-dekorasyon-onerileri/ okumanızı öneririz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR