Ana SayfaDekorasyonModern ve Çağdaş Dekorasyon Arasındaki Farklar

Modern ve Çağdaş Dekorasyon Arasındaki Farklar

Pek çok kişi modern ve çağdaş dekorasyon terimlerini, benzer hatta eş kavramlar olarak kabul eder. Aslına bakıldığında sözlük tanımlamalarında da modern ve çağdaş kavramları, eş anlamlı olarak kabul edilir. Ancak iç tasarım ve dekorasyonda modern ve çağdaş kavramları birbirinden farklı durumları yansıtmaktadır. Modern ve çağdaş tasarımların ortak noktaları olsa da farklılıkları bulunmaktadır.

Modern ve Çağdaş Tarz Nedir?

Modern tarz, 1900’lerin başından ortasına kadar olan süreçte kök salmıştır ve doğal renklerle güçlü tasarımları bünyesinde barındırır. Çağdaş tasarım ise günümüze aittir ve şimdinin trendlerini içerir.

Modern ve Çağdaş Dekorasyon Arasındaki Farklar

Modern Dekorasyon Stili Nedir?

Modern dekorasyon tarzı, 1800’lerin sonlarında başlayan modernizm hareketinin tasarım ve dekora yansımasıdır. Modern dekor tarzı, Alman Bauhaus tasarım okulları ve sadelik ve işlevi ön planda tutan İskandinav tasarımlarıyla doğmuştur. Bu nedenle oldukça eskidir.

Modern tarzın 20. Yüzyılın ortalarında 1900’lerden 1950’lere kadar olan sürede kök saldığını söylemek mümkündür. Modern tarz 20. Yüzyılın ortasında (1950 ve 1960’larda) yüzyıl ortası modernine ve ardından (1970 ve 1980’lerde) postmodernizme dönüşmüştür.

Yüzyıl ortası moderni, stratejik düşünülerek eklenen parlak renkler haricinde modern tasarıma çok benzese de post modern tasarımlar için aynısını söylemek mümkün değildir. Postmodernizm cesaretli ve geleneği tamamen çiğneyen tarzıyla ayrı bir çizgiye sahiptir.

Postmodern tasarımlar, belli bir tuhaflık ve ironi çerçevesinde hazırlanır. Klasik modern tarzda bulunan pratiklik ve işlevsellik geride kalır ve tam tersi olan formla ilgilenilir.

Modern ve Çağdaş Dekorasyon Arasındaki Farklar

Çağdaş Tarz Dekorasyon Nedir?

Çağdaş tarz, 1970’lerde postmodernizmin popülaritesini arttırmasıyla birlikte ün kazanmaya başlamıştır. Çağdaş tarz, başlangıçta kendi başına tanınmadan önce, stillerin belli bir karışımı olarak kabul edilmiştir.

Çağdaş tasarım modernizm ve postmodernizmden çeşitli ögeler ödünç almış ve bunları art deco, dekonstrüktivizm ve fütürizm gibi pek çok stille bir araya getirmiştir.

Çağdaş tarz, bugünün trendlerini yansıtan ve sürekli gelişen bir stildir. Modern tarzdaki gibi belli bir zaman dilimine bağlı kalmak zorunda değildir. Her 10 yılda bir dekor trendleri değişmekte ve değişen dekor trendlerinin tamamı, çağdaş tarz olarak kabul edilmektedir.

Modern ve Çağdaş Tarz Arasındaki Benzerlikler

Modern ve çağdaş tarz arasında pek çok benzerlik vardır. Benzerlikler bu iki stilin karıştırılmasına ve ayırt edilmelerinin zorlaşmasına neden olmaktadır. Her iki stil de pürüzsüz, temiz çizgilerden oluşur ve basit, düzenli alanlar yaratmayı amaçlar. Bu da her iki tarzın da dikkat çekici bir odada rahat ve sakinleştirici bir his yaratmayı hedeflediği anlamına gelir.

Her iki tarz da süslü ve abartılı tasarımlardan uzaktır ancak çağdaş mekânlar, trendler değiştikçe bu kuralları esnetebilir ve değiştirebilir. Her iki tarzda da kanepe, sandalye ve sedir gibi mobilyaların üzerleri açıktır ve bu objeler metal ve cam gibi yansıtıcı yüzeylere yönelmişlerdir. Ayrıca her iki tasarımda da bol miktarda çıplak ahşap kullanılmaktadır.

Çağdaş Tarz Yerine Modern Tarz Ne Zaman Seçilmelidir?

Modern tarz, 1900’den 1950’ye kadar olan yıllara özgü tasarım ögelerine odaklanır. Bu nedenle modern tarzda son derece işlevsel ögeler ve sıcak, doğal renk tonları kullanılır. İşlevselliği ve doğallığı seven ev sahipleri için en ideali, modern tarzda yapılan tasarımlardır.

Çağdaş tasarım stili ise, dekor ve süslemedeki güncel trendleri takip etmeyi seven ve değişim için uygun bütçesi olan ev sahipleri için uygundur. Ayrıca keskin kontrastları ve kavisli çizgileri seven ev sahipleri için çağdaş tasarımlar en idealidir. Çağdaş tarz, biçim ve süslemeyi işlevsellik ve pratiklikten daha önemli bulanlar içindir.

Modern ve Çağdaş Dekorasyon Arasındaki Farklar

Modern Tarz

  • Modern tarzın dekor parçaları işlevseldir.
  • Renk paletleri doğala ve nötr tonlara yakındır.
  • Tasarımlarda güçlü çizgiler kullanılır.
  • Son trendlere daima uyumludur.

Çağdaş Tarz

  • Çağdaş tarzın pek çok varyasyonu vardır.
  • Dekor parçaları dekoratiftir ve işlevsellikten uzaktır.
  • Renk paleti siyah ve beyaz ile keskin kontrasta yöneliktir.
  • Trendlere göre değişmektedir.

Modern ve Çağdaş Dekorasyon Arasındaki Farklar

Modern ve Çağdaş Dekorasyon Arasındaki Farklar

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR