Ana SayfaMutfakMutfağınızı Modernleştirmenin Yolları

Mutfağınızı Modernleştirmenin Yolları

Mutfağınız ister yıllar önce tamamen yenilenmiş olması gereken bir yer olsun ister yalnızca laminat tezgahınız veya linolyum döşemeleriniz eskimiş olsun, demode mutfağınızı modern hâle getirmenin vakti muhtemelen gelmiştir. Renklerin yaratıcı bir şekilde kullanımına, modern eşyalara ve işlevsel bir dizayna odaklanan yeni tasarım trendleri sayesinde mutfağınızı güncel modaya uydurmanın sayısız yöntemi vardır. İster şimdiki evinizi satın ister burada yıllarca oturun, bu fikirler hayallerinizdeki mutfağa kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

İşte, sıkıcı, çağdışı mutfağınıza yepyeni ve davetkâr bir görünüm vermenin 10 yaratıcı yolu:

Mutfağınızı Modernleştirmenin Yolları

1. Metal Malzemelerinizi Yenileyin

Mutfağınızın eski görünmesinin sebebi, yapımında muhtemelen yıllar önce revaçta olan malzemelerin kullanılmış olmasıdır. Bu malzemelere metal olanlar da dahildir. İmalatçıların yenilikçi malzemeleri ve onlara uyum sağlayan tasarım trendleri sayesinde çekmece kulplarınızı ve aydınlatma armatürlerinizi değiştirmek iyi bir fikir gibi görünebilir. Mutfak tasarımındaki modern görünümlü metal malzemeler arasında mat alüminyum, paslanmaz çelik, zımparalanmış altın ve bakır bulunmaktadır. Bu malzemeleri mutfak dolaplarınızın malzemesinde, sarkıt lambalarda ve davlumbazınızda tercih edebilirsiniz.

2. Döşemelerinizi Değiştirin

Döşemeler, mutfağınızın genellikle es geçilen bölümüdür; ancak mutfağınızın genelinde büyük bir rol oynadığı yadsınamaz. Döşemeleriniz sizi tarihin tozlu sayfalarına itiyorsa geleneksel tarzdaki vinil ya da linolyum döşemelerinizi daha esnek, modası asla geçmeyecek, ahşap, seramik ya da taş gibi bir malzemeyle değiştirebilirsiniz. Bu malzemeler hem uzun ömürlüdür hem de evinizin değerini artırır. Son yıllarda, ahşap görünümlü seramik fayans, pamuktaş ve arduvaz gibi malzemeler sıklıkla tercih edilir oldu.

Mutfağınızı Modernleştirmenin Yolları

3. Üst Dolaplarınızı İptal Edin

Eski mutfakların çoğunda tabak çanağı ve tencere setlerini koymak için tüm duvarları kaplayan üst dolapların monte edildiği gözlemleniyor. Çoğunlukla bu dolaplar göz yoruyor ve mutfağın kalabalık, boğucu görünmesine neden oluyor. Şayet mutfağınızda yer açmak istiyorsanız ancak onu diğer odalara doğru genişletebilecek kadar boş alanınız yoksa üst dolaplarınızı iptal etmeyi düşünebilirsiniz. Bu yöntem duvarlarınızı boş bırakacaktır. Böylece, duvarlarınıza üzerlerine dekoratif eşyalarınızı ve sofra takımınızı koyabileceğiniz modern, açık raflar monte edebilirsiniz.

4. Tezgahınızı Modern Hâle Getirin

Tezgah, mutfağınızın değerini artıran bir başka unsurdur. Şayet çalışma alanınızda abes görünümlü fayanslar ya da kalitesiz vinil kullanılmışsa tezgah üstü için yüzlerce seçenek arasından seçim yapmanız artık mümkün. Reçene ve polimer içerikli masif yüzeylerden tutun da mermer ve granit gibi doğal taş çeşitlerine, her tarza ve bütçeye uygun bir seçenek bulunmaktadır. Son birkaç sene içinde tasarımcıların üretkenlikleri ve tezgah yapımında ağır işlere uygun yapısal malzemelere yönelik ilgileri artmış durumda. Bu nedenle listenize beton, tuğla, seramik gibi malzemeleri de eklemenizi öneririz.

Mutfağınızı Modernleştirmenin Yolları

5. Oturma Alanı Oluşturun

Mutfak muhtemelen evinizin en yoğun bölümü ve insanların büyük ihtimalle en çok toplandıkları yerdir. Modern mutfaklar tasarımı, bu fikirden yola çıkarak mutfağa oturma alanı eklemeye odaklıdır. İster bar sandalyeleri ve koltuklar ile bir kahvaltı barı oluşturun ister tek parçalı bir koltuğu veya arasında boşluk olmayan iki kişilik bir koltuğu (bank) pencere kenarında bir masaya yanaştırın, oturma alanı mutfağınıza bambaşka bir görünüm verecektir. Hem çocukları ödev yapan kalabalık aileler için hem de yemek pişirirken arkadaşlarının keyifli vakit geçirmesini isteyenler için mutfakta yaratılacak bir oturma alanı modern bir görünüm için elzemdir.

6. Enerji Tasarruflu Mutfak Eşyaları Tercih Edin

Hepimiz karbon ayak izlerimizi azaltmak için mücadele veriyoruz. Eski mutfak eşyalarımız ise bunu başarmak için bize mükemmel bir başlangıç sunuyor. Şayet ilerleyen zamanlarda mutfak eşyalarınızı yenilemeyi planlıyorsanız yeni eşyalarınızı enerji tasarruflu modellerden seçin. Sudan ve enerjiden tasarruf ederken modern bir görünüm de elde etmiş olacaksınız -hem dünyamız hem de faturalarınız için iyi bir haber! Su tesisatınızı değiştirmeyi de gözden geçirebilirsiniz; zira düşük akımlı musluklar sudan epeyce tasarruf etmenizi sağlar. Mutfağınızı yalnızca estetik görünüm için yenilememelisiniz; maksadınız aynı zamanda tasarruf etmek ve Dünya’nın kaynaklarını korumak olmalı.

Mutfağınızı Modernleştirmenin Yolları

7. Mevcut Mutfak Dolaplarınızı Boyayın

Yeni mutfak dolapları almak planlarınız arasında yok mu? Mevcut dolapları boyamak ve verniklemek bütçesi kısıtlı olan ev sahipleri için ideal bir seçenektir. Maziden kalan, demode ahşap malzemeli veya rengi atmış dolaplarınızı kapatmak için canlı veya cesur bir mavi tonunu ya da koyu, modern bir siyahı tercih edebilirsiniz. Dolap kapaklarına eskitme görünüm vermekten tutun da vernikleme ve cilalamaya kadar çeşit çeşit yöntem sayesinde, biraz alın teri ve renk ile yenilenmeyecek dolap yoktur.

Mutfağınızı Modernleştirmenin Yolları

8. Aydınlatmanızı Yenileyin

Mutfağınızın belli başlı bileşenlerini yenilediğinize göre, şimdi sıra aydınlatmada! Mutfak aydınlatması çoğunlukla sonradan akıllara gelen bir detay olmasına rağmen mutfağınızın güvenliği, ambiyansı ve işlevselliği açısından son derece önemli bir unsurdur. Şayet mutfağınızda yalnızca tavandan sarkan bir aydınlatma armatürü mevcutsa modern bir ışık kaynağı için gömme modellere de göz atmanızı öneririz. Mutfağınıza, eğlenceli vakit geçirme, yemek pişirme ya da yalnızca gece yarısı bir şeyler atıştırarak keyif çatma gibi pek çok farklı durum için karartma ayarlı anahtar takabilirsiniz. Mutfak adasının üstüne asılabilecek bir sarkıt lamba, tezgah bölümünü aydınlatacak dolap altı spotları ve avizeler… Hepsi birbirinden muhteşem modern aydınlatmalardır.

9. Dekoratif Unsurları Es Geçmeyin

Pek akla gelen bir yöntem olmasa da mutfağınızı, kişiliğinizi ve yaşam tarzınızı yansıtacak dekoratif öğelerle donatmak onu baştan yaratmanızı sağlayacaktır. Örneğin, dolaplarınızın üstüne koyabileceğiniz saksı raflarında çeşitli bitkileri, sanat eserlerini ve diğer dekoratif eşyalarınızı sergileyebilirsiniz. Mutfak adanızın altına monte edebileceğiniz gömme raflar ise dekoratif sofra takımlarınızı, en sevdiğiniz yemek kitaplarınızı ya da nesilden nesile aktarılmış olan aile yadigârı porselenlerinizi sergileyebileceğiniz bir başka ideal bölümdür. İçine mis gibi kokan çiçekler koyduğunuz şık bir vazo ve bir kâse dolusu taze limon ile de bu görünümü zenginleştirmeniz mümkün.

Mutfağınızı Modernleştirmenin Yolları

10. Duvarlarınızı Yıkın

Nesiller önce yapılmış mutfakların verdiği köşeye sıkışmışlık, kutuya hapsedilmişlik hissi oldukça yaygındır. Mutfağınızı genişletip görünümünüzü bitişik odadaki yemek odasına veya oturma odasına yaymayı düşünüyorsanız bazı duvarları yıkabilirsiniz! Yapısal bir değer taşımayan, taşıyıcı duvar niteliğinde olmayan duvarlar için bu yöntem idealdir. Bu yöntem sayesinde mutfağınızı genişletebilir veya onu diğer odalara açılacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Mutfağınız şimdiki haliyle zaten muhteşem görünürken bir de o rahatsız edici duvarlardan kurtulduğunda kim bilir nasıl görünür!

Bunu yapıp yapamayacağınız konusunda tereddütleriniz varsa mutfağınız için önünüzde ne gibi seçenekler bulunduğunu öğrenmek adına bir yapı mühendisine veya mimara danışabilirsiniz. Ufak dokunuşlarla ve malzemelerle yenilik katmaktan tutun da boyamaya, aydınlatmaya ve genişletmeye kadar demode görünümlü mutfağınız için yüzlerce seçenek mevcuttur. Detaylıca bahsettiğimiz bu 10 yöntemin tümünü kullanmasanız bile yaşam tarzınız, bütçeniz ve aileniz için ideal olanları belirleyebilirsiniz.

Mutfağınızda ne gibi değişiklikler yapacağınızı öğrenmek için sabırsızlanıyoruz! Kaçırdığımız ipuçları ya da yöntemler var mı? Aşağıdaki yorum bölümüne yazarak veya sosyal medya hesaplarımız üzerinden bize ulaşın!

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR