Ana SayfaMutfakMutfak Adalarının 6 Avantajı

Mutfak Adalarının 6 Avantajı

Her mutfağın harika bir depolama alanına sahip olma, şık bir görünüm sergileme ve işlevsel olma potansiyeli vardır. Gelin görün ki, her mutfak bu özelliklerin tümünü barındırmaz. Bir mutfak adası ise bu tür sorunları tamamen ortadan kaldırıp şık görünümüyle mutfağınızı adeta baştan yaratır. İster portatif olsun ister oturma bölümü içeren bir model olsun, mutfağınızda bir iki tane ada olmasının rahatlığı paha biçilmezdir. Şayet mutfak adasına sahip bir ev tasarlama veya seçme şansınız varsa keyfinize diyecek olmaz! Siz de bir mutfak adası alıp almamak konusunda kararsızsanız mutfak adalarının bu 6 avantajına bir göz atın.

Mutfak Adasının Avantajları

1. Mutfak Adası Dolaplara Ek Olarak Fazladan Depolama Alanı Sağlar

Mutfağınızda yeterince depolama alanı yoksa bir mutfak adası içinize su serpecektir. Fazladan çekmeceler, çıkma raflar ve dolapları ile mutfak adaları mevcut kullanım alanınızı genişletir. Geri dönüşüm kutuları için yeterli alanınız olmadığını düşündüğünüz oldu mu hiç? Mutfağın geri kalanındaki temel kullanım alanlarıyla çakışmadığı için mutfak adalarının alt bölümü harika, kolay ulaşılabilen bir  geri dönüşüm alanı yaratır.

Mutfak Adasının Avantajları

2. Mutfak Adası Çocuklar İçin Mükemmeldir

Bu bölgeyi kullanma amaçları ister ödev yapmak ister akşam yemeğine yardım etmek olsun, mutfak adaları, çocuklarınızın evde gerçekleştirdiğiniz etkinliklerin bir parçası olduklarını hissetmelerini sağlar. Ayrıca, mutfak adasında zaman geçirmeleri gözünüzün önünde olmalarına da olanak verir. Mutfak adalarının bir diğer avantajı da mikrodalga fırın ya da soğutma çekmecesi gibi çocukların boylarına uygun eşyaları içermesidir. Okuldan sonra bir şeyler atıştırmak ya da cumartesi sabahları erkenden kahvaltı yapmak gibi durumlar için çocukların tek başlarına kullanabilecekleri bu tür eşyalar idealdir.

Mutfak Adasının Avantajları

3. Ekstra Oturma Alanlarının Önemi Büyüktür

Mutfak adasını, çocuklarınız için eğlenceli bir yemek masası veya konuk ağırlarken fazladan bir oturma bölümü olarak kullanabilirsiniz. Ailenizin veya konuklarınızın yakınınızda oturması yemek hazırlarken veya pişirirken her zaman yararlıdır. Mutfağınız küçük olsa bile bitişik odaya doğru uzatılabilecek bir tezgah, mutfak adası görevi görebilir. Mutfağınızdaki oturma alanı 2 kişilik de olsa 6 kişilik de, daha fazla kişinin oturabileceği bir alan yaratmak her zaman için avantajlıdır.

4. Portatif Bir Mutfak Adası Çok Yönlüdür

Genellikle ekstra bir tezgah alanına, bazen de zeminde ekstra bir alana mı ihtiyacınız var? Portatif bir mutfak adası, arkadaşlarınızla birlikte sofrayı donatmak istediğinizde ve herkesin yemek hazırlarken mutfağın farklı bir bölümünü kullanması gerektiğinde fazladan alan yaratır. Yemeğiniz bittiğinde de adanızı mutfakta yer açmak için başka bir yere koyabilirsiniz. Dolayısıyla, portatif mutfak adaları, mutfakları küçük olanlar ve bir taşla iki kuş vurmak isteyenler için şahane bir tercihtir.

Mutfak Adasının Avantajları

5. Mutfak Adasına Yeni İşlevler Eklenebilir

Büyük mutfaklarda, yemek hazırlarken kullanılan bir eviye, soğutma çekmeceleri ve fazladan ocak bölümü bulundurmak mutfağınızı daha işlevsel ve kullanışlı hâle getirmek için bir yöntemdir. Büyük mutfaklarda tesisat ve elektrik donanımı sorun teşkil etmediğinden seçeneklerin sınırı yoktur. Ocağınızın/ızgaranızın üstüne bir davlumbaz taktırdığınız sürece de adanız yemek pişirirken eğlenmenin odak noktası oluverir.

Mutfak Adasının Avantajları

6. Mutfak Adalarında Tercih Edilen Malzemeler Çeşit Çeşittir

İster adanızı ergonomik amaçlarla kullanın ister onu mutfağınızın assolisti yapın, adanızın size müthiş bir tezgah alanı sunduğu kesin. Maliyetiyle ilgili endişe ediyorsanız plastik lamine ya da masif yüzeyli yapay malzeme tercih edebilirsiniz. Bütçeniz orta düzeyde ise daha kaliteli masif yüzeyli veya damarlı taş modellere yönelebilirsiniz. En fazla bütçe gerektiren modeller arasında ise kalın ahşap, granit ve özel yapım egzotik ahşap çeşitleri bulunmaktadır. İlham almak için tezgah satışı yapan bir mağazayı ziyaret edebilir ya da bir banyo/mutfak dekorasyonu dergisinin sayfalarını karıştırabilirsiniz.

Şayet mutfak adasını, konuklarınıza gösteriş yapmak için almayı planlıyorsanız artık onun aynı zamanda mutfağınızda son derece kullanışlı olacağını düşünmek için geçerli sebepleriniz var. Depolamadan tutun da fazladan oturma alanı yaratmaya kadar mutfak adasının sunacağı sayısız imkândan mutfağı büyük olsun ya da olmasın herkes yararlanmak isteyecektir.

Evinizde bir mutfak adası var mı? Yaptırmayı düşünüyor musunuz? Yorum yaparak düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR