Ana SayfaDekorasyonMutfak Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler

Mutfak Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler

Mutfaklarımızı genellikle evimizin en önemli mekanı olarak görürüz. Çünkü en önemli doğal ihtiyaçlarımızdan biri olan beslenme ihtiyacını bu alanda karşılaşırız. Dolayısıyla herkesin hemen hemen en çok vakit geçirdiği yerdir diyebiliriz. Bu yüzden mutfaklarımızın rahat edebileceğimiz alanlar olması bizler için oldukça önemlidir. Hele hele biz kadınlar için mutfak dekorasyonu birinci sırada önem taşır. Bu alanda yaptığımız yemeklerimizi mutlu yapabilmek ve lezzetine lezzet katmak mekanın nasıl olduğuyla da ilgilidir. Bu sebeple biz kadınlar mutfak dekorasyonumuzu kendimiz yapmak isteriz. O halde mutfak dekorasyonu için pratik fikirler hakkında biraz konuşalım.

Dekorasyon İçin İlk Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Mutfağınız dekorasyonu için göz önünde bulunduracağınız ilk şey mutfağınızın boyutu yani alanıdır.
  • Örneğin mutfağınız küçük ise ona uygun alanı daraltmayacak mutfak dolapları tercih edilmelidir.
  • Mutfak biz kadınların kendini en iyi hissettiği yer demiştik. Haliyle mutfağınız küçükse daha rahat hareket etmek için dekorasyonu ona göre yapmalısınız.
  • Yine bulaşık makinesi, buzdolabını da mutfağınızın alanına göre seçmelisiniz.
  • Küçük bir tezgaha sahipseniz tezgahınızın üstünü doldurmak düşüncesinden vazgeçin. Bunun yerine monteli duvar rafları veya dolap içi düzenleyiciler kullanmalısınız.

Şimdi mutfak dekorasyonu fikirlerini biraz daha detaylandıralım.

Mutfakta Dolapların Önemi

Mutfak Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler

Mutfağa ilk girdiğimiz zaman öncelikle dikkat çeken mutfak dolaplarımızdır. Mutfak dolaplarının rengi bu sebeple ilk önemli olan şeydir. Uyumlu olmalı ve çok cırtlak renklere, zıt renklere sahip olmamalıdır. Özellikle duvarlarda bulunan mermerlerin ve fayansların kesinlikle uyumlu renklere sahip olması mutfağın görünümünü farklı bir yere taşıyacaktır. Öncelikle mutfak dolaplarınızı düşünüyorsanız ilk yapmanız gereken şey fiyat araştırmasıdır. Nasıl bir modele karar vereceğinizi önceden belirlemeli mutfak dolaplarınızı ona göre yaptırmalısınız. Mutfak dolabınızı seçerken daha mat olan renkler ve daha parlak olan modeller ilk tercihleriniz arasında olabilir.

Daha sade mutfak dolapları tercih edecekseniz renksiz ve sade olanlara göz gezdirebilirsiniz. Bu sebepten ötürü kendi zevkiniz burada devreye giriyor. Bazıları mutfak dolaplarıyla birlikte duvara monte edilen dolapları da tercih edebiliyor. Çünkü çekmecelerin yetmediği durumlarda bu gibi dolaplar imdada yetişiyor. Siz de bu tercihinizle dekorasyon açısından daha güzel bir görüntü ortaya çıkarabilirsiniz. Son olarak mutfak dolapları için malzeme kalitesi de oldukça önem arz ediyor.

Mutfakta Raf Ve Çekmece Seçimi

Mutfaklarımızda depolama alanı da büyük önem taşır. Küçük mutfaklara sahipseniz tavana kadar olan dolaplar oldukça iş görür. Yeni yapılan mutfaklarda pratik ürünler bu yüzden ön plana çıkar. Mutfak dekorasyonu için raf ve çekmeceler ciddi anlamda önem arz ediyor. Mutfak için raf modellerinde kararsızsanız duvara monte olan modellere göz atabilirsiniz. Bu sayede çok daha şık bir görünüm oluşturabilirsiniz. Bu alanda kullandığınız her bir ürün işe yarar ve dekor oluşturur. Dekorda biz kadınlar için oldukça önemlidir.

Mutfak Dekorasyonu İçin Hangi Ürünleri Tercih Etmelisiniz?

Mutfak Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler

Mutfak dekorasyonunda tercih ettiğiniz ürünler oldukça önemlidir. Hangi ürünleri nelerle birlikte kombin yapacağınıza karar vermelisiniz. Mutfakta kullanacağınız tablolar da bu hususta daha hoş bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır. Çünkü mutfak dekorasyonunda sadece dolap ve çekmeceler önemli değildir aynı zamanda duvar için kullanacağınız ürünler de önemlidir. Tablo çeşitlerini kendi zevkinize göre seçmelisiniz. Bu ürünleri belirlerken mutfağın rengi de ön plana çıkacaktır. Ancak bu noktada fayanslar daha çok önem arz eder. Örneğin fayans ve mermerlere göre dolaplarınızı belirlerseniz ortaya daha güzel bir görüntü çıkacaktır

Günümüzde evlerin diğer alanları daha geniş olsun diye mutfakların alanlarında kısıtlamaya gidilebiliyor haliyle bu durum da ev sahiplerini mutfak dekorasyonunda bir takım düzenlemelere gitmek zorunda bırakıyor. Bu sebepten ötürü mutfağınızın küçük veya büyük olması durumda dekorasyonda birinci sırada göz önünde bulundurmanız gereken şeylerdir. Mutfağınıza uygun bir dekorasyonla mutfakta geçirdiğiniz zamanınızı hem huzurlu hem de daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. İnanın sizi mutlu kılan seçimlerle fazlası ile her anlamda işiniz kolaylaşacaktır.

Mutfak Dekorasyonunda İlk Seçim

Mutfak dekorasyonunda eşya seçerken ilk olarak mutfak masasından başlayabilirsiniz. Çünkü mutfağınıza göre seçilmiş güzel mutfak masası mutfağınızı olduğundan daha ferah ve estetik gösterecektir. Mutfak masanızı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli püf noktalardan birkaçı: Mutfak masanızın kesinlikle mutfağınızın ölçüleri ile uyumlu olması, mutfak dolaplarınızla ve mutfakta kullandığınız diğer eşyalar ile uyumlu olup olmadığıdır.

Mutfak Tezgahı Çeşitleri Nasıl Olmalıdır?

Mutfak dekorasyonunda fonksiyonel mutfak masaları oldukça ilgi görmektedir. Özellikle küçük mutfaklar için duvara montajlanabilen bu masalarla kullanmadığınız zaman alanınızı masanızı kapatarak genişletebilirsiniz. Masanızı seçerken yapıldığı malzemeye de çok dikkat etmelisiniz.

Cam masalar fazlası ile şık görünür ama kullanımı ve bakımı oldukça zordur bu tamamen sizin tercih sebebiniz. Eğer temiz bakabileceğinizi ve çizilme durumu söz konusu olmayacağını düşünüyorsanız gerçekten hoş bir tercih olacaktır. Eğer tam tersi büyük ve geniş bir mutfağa sahipseniz dikdörtgen ve açılabilir masalar sizler için kullanışlı olur. Bu tür masalarda masa düzeni de yine estetik bir görünüm kazandıracaktır.

Siz de mutfağınızda daima vakit geçirmekten hoşlanan biriyseniz o halde mutfak masasını alırken sandalyelerinin de konforlu olmasına dikkat edin. Hem estetik açıdan hoş durması hem de rahat olması bu hususta önemlidir. Kolay kullanıma sahip bir masa ve konforlu sandalyelerle mutfakta geçirdiğiniz zamanı hem keyifli hem de daha konforlu hale getirirsiniz. Masanızın kolay temizlenebilir olması şu açıdan önem arz eder: Mutfak masaları oldukça fazla kullanılır bu da temizlenmesi zor olan bir masa tercih etmemeniz gerektiğini ifade eder.

Alacağınız mutfak masasının kalitesine önem verdiğiniz gibi sandalyelere ve kumaşına da önem verin. Bu durumda sürekli masa ve sandalye yenilemek zorunda kalmazsınız. Mutfak dekorasyonunda oldukça önem arz eden bu hususlarda dikkatli olduğunuz sürece işiniz kolaylaşır. Bir de eğer tercihlerinize çok güvenmiyorsanız muhakkak bu konuda uzman olan dekorasyon fikri alacağınız kişilerle görüşmek sizin yararınıza olacaktır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR