Ana SayfaDekorasyonMutfak Dekorasyonu İçin Harika Öneriler

Mutfak Dekorasyonu İçin Harika Öneriler

Birçok insan; evlerin mutfak bölümünü, genel olarak sadece yemek yapılan ve bazen de yemek yenen yerler olarak düşünür. Bu düşünce çok uzun yıllardır insanların kafasında yer etmiş olan ve deyim yerindeyse adeta kalıplaşmış olan bir düşüncedir.

Fakat her konuda olduğu gibi ev dekorasyonu konusunda da yıllar geçtikçe yeni fikirler ortaya çıkmaya başladı. Yeni fikirlerin ortaya çıkması, bu işin bir meslek haline dönüşmesine neden oldu.

Hal böyle olunca ” ev dekorasyonu ” konusu başlı başına bir meslek ve kendi içinde oldukça önemli bir sektör haline geldi. Öyle ki bugün bu konuda çeşitli yayınlar yapan, böylece yüzlerce insana bilgi ve fikir veren çeşitli dergiler mevcut.

Yine aynı konuda farklı hizmetler sunan firmalar da karşımıza çıkıyor. Bu nedenle bütün bunları göz önünde bulundurunca, artık evlerin hiçbir bölümü tek bir düşünceye bağlı kalarak tasarlanmıyor ya da dekore edilmiyor.

Tabii ki buna mutfaklar da dahil. Bugün mutfak dekorasyonu konusunda hem internet üzerinde, hem ev dekorasyon dergilerinde, hem de daha farklı kaynaklarda birbirinden farklı yüzlerce değişik fikir bulmak mümkün.

Üstelik bu fikirlere her yıl çok daha fazlası ekleniyor. Peki, bu yılın dekorasyon fikirleri hangileri? Bu yıl moda olan 2023 mutfak dekorasyon fikirleri nelerdir?

Alanı Kullanışlı Kılmak Çok Moda

Mutfak dekorasyonu konusunda; bu yılın ilk göze çarpan trendlerinin başında mutfak alanlarını daha kullanışlı hale getirmek geliyor. Örneğin; mevcut depolama alanının yanında ek depolama alanı sağlayan ve mutfağın çok daha verimli şekilde kullanılmasına imkan tanıyan ürünler sıkça karşımıza çıkıyor.

Bu yöntem özellikle küçük mutfaklar için en çok uygulanan yöntemlerden birisi. Bir başka popüler uygulama ise kullanımı pek fazla olmayan duvar çıkıntıları arasına raf monte etmek veya duvarlara çeşitli askılıklar asmak.

Ayrıca hem yer tasarrufu sağlamak, hem de daha fazla ürün barındırabilmesi için mutfak dolaplarının içine raflar eklemek de yine bu yılın trend uygulamalarından bir diğeridir.

2021 Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

Koyu Rengin Cazibesi Mutfaklara Girdi

Bu yıl; mutfak dekorasyonu konusunda trend olan bir diğer uygulama ise koyu renklerin kullanımı. Her ne kadar uzun yıllardır mutfaklarda genellikle açık renkler tercih ediliyor olsa da, bu yıl durum biraz daha farklı.

Çünkü 2023 yılının modası koyu renkler. Mutfak dolaplarında ise yılın en trend renkleri siyah, mürdüm eriği, zümrüt yeşili, lacivert ve siyah. Bunun yanında; tercihe göre, çift renk kullanmak da bir başka popüler uygulama. Yani mutfak dolabının alt modülü farklı renk, üst modülü farklı renk, çerçeveler ve dolap kapakları ise daha farklı renklerde olabiliyor.

Duvarlarda Açık Renkler Göze Çarpıyor

Mutfak duvarlarında ki trend renkler ise açık tonlarda olan renkler. Renk tercihi ise; açık pembe, adaçayı yeşili ve turuncu olarak görülüyor.

Bu renklerin kullanılma sebebi ise; koyu renklerin güzel olmasına rağmen, alan olarak küçük mutfaklarda biraz baskın ve sıkıcı bir hava yaratabileceği ihtimalidir. Bu nedenle mutfak dekorasyonunda koyu renklere yer verilirken, duvarlarda ise daha çok açık renkler kullanılıyor.

Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

Doğal Etkiler Ön Planda

Hemen her konuda olduğu gibi mutfak dekorasyonu konusunda da bu yıl doğallığa dönüş başladı. Bunun en büyük göstergesi mutfak tezgahlarında bu yıl ahşap veya mermer tezgahlara yer verilmesi. Bunun yanında yine ahşap dekoratif raflar ve bitkilere de yer veriliyor.

Örneğin; küçük bir saksı içinde biber, domates, salatalık, nane gibi ürünler yetiştirebilir, mutfağınızda mini bir sera oluşturarak, ayrı bir hava katabilirsiniz. Böylece genel olarak mutfağınızda doğallığı ön plana çıkarabilir ve farklı bir hava katabilirsiniz. Hem az da olsa elinizin altında bazı ürünler bulunmuş olur, hem de mutfağınıza hoş bir görüntü kazandırmış olursunuz.

Pirinç Detaylar Dikkat Çekiyor

Mutfaklarda alışılmışın dışında bir görüntü ve dekorasyon trendi olarak pirinç ürünlere yer vermek de 2021 yılının bir başka trend uygulamalarından. Yani metal kullanımının yanı sıra pirinç ürünlere bu yıl mutfaklarda sıkça rastlamak mümkün.

Mutfakta pirinç ürün nerede kullanabilirim? Diye soranlara birkaç küçük ipucu. Bataryalar, aydınlatma ürünleri ve mutfak dolabı kulpları pirinç malzeme kullanılabilecek alanlardan sadece birkaçı.

Seramiklerle Alanı Görsel Olarak Bölmek Mümkün

Bilindiği gibi; mutfak seramikleri de mutfaklarda ki en önemli dekorasyon ürünler. Çünkü mutfak görünümünü en iyi şekilde yansıtan ve tamamlayıcı etkiye sahip en önemli ürünlerden birisi de seramiklerdir.

Bu yılın en dikkat çekici dekorasyon trendlerinden bir diğeri de alanları seramikler yardımıyla görsel olarak bölmek. Örnek vermek gerekirse; mutfak masasının yer aldığı bölümü farklı türde seramiklerle, dolapların yer aldığı alanı daha farklı model seramiklerle süslemek yılın en popüler trendlerinden birisi.

Oturma Odası Mobilyalarına Mutfaklarda Da Yer Veriliyor

Alan olarak geniş bir mutfağa sahipseniz ve bu yılın trend uygulamalarından birisini de mutfağınızda gerçekleştirmek gibi bir düşünceniz de varsa oturma odasında veya salonda ki mobilyalardan mutfakta da faydalanabilirsiniz.

Bu cümle ilk başta biraz şaşkınlık yaratabilir. Fakat yeni yılda bizleri şaşırtan mutfak dekorasyonu trendlerinden birisi de evlerin oturma odası veya salonlarında kullanılan mobilyalarından bazılarının, artık mutfaklarda da kullanılabiliyor olmasıdır.

Bu konuda fikir isteyenler için; dekoratif objeler, zigon sehpalar, berjerler ve hatta aynalar düşünülebilir. Sizler de bütün bu fikirlerden faydalanarak, kendi mutfağınızı dilediğiniz gibi dekore edebilir ve yıllardır karşımıza çıkan klasik mutfaklar yerine, çok daha farklı ve değişik konseptte bir mutfak ortaya çıkarabilirsiniz.

Bu konuda uzman birisinden yardım alabileceğiniz gibi, çeşitli kaynaklardan yararlanarak kendi dekorunuzu kendiniz de oluşturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kendinize güvenip, bunun için ilk adımı atmak. Gerisi zaten kolayca halledilir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR