Ana SayfaDekorasyonMutfak Dekorasyonunda Püf Noktalar Nelerdir?

Mutfak Dekorasyonunda Püf Noktalar Nelerdir?

Bir evde genellikle en çok kullanılan alan mutfaktır diyebiliriz. Mutfağı günün farklı saatlerinde birçok kez kullanma gereksinimi duyuyoruz. Hal böyle olunca bu kadar fazla kullanılan bir alanın hem fonksiyonel hem de iç açıcı bir mekan haline gelmesi orada geçirilen süreyi daha kaliteli hale getirebiliyor. Mutfakta farklı amaçlar için kullanılmaya hazır büyük küçük çok fazla eşya bulunuyor. Belirli bir düzen ve uyum içerisinde olmadığı sürece bu eşyalar hem yorucu bir ortam yaratıyor hem de mutfağı çok dağınık ve karmaşık bir görüntüye sahip bir mekan haline getiriyor.

Mutfağında ister gündelik amaçları doğrultusunda yemek yapmak olsun isterse mutfakta geçirilen zamanı bir tutkusu haline getiren insanlar olsun hepsi için ortamın ışığı, rengi, dekorasyonu gibi birçok farklı etken ruhsal durumunu da etkiler. Bu mekanda geçirilen zamanı konfor alanıyla da birleştirmek isteyen insanlar için mutfak dekorasyonunda püf noktalar konusu oldukça merak edilir. Dekorasyon gerçekleştirmek isterken püf noktaları uygulayarak daha özgün ve konforlu bir alan elde edebilirsiniz. Bu yazıda hepsine tek tek değineceğiz.

Dekorasyona Nasıl Başlamak Gerekir?

Mutfak Dekorasyonunda Püf Noktalar

Bir alanın dekorasyon ile daha farklı bir hal almasında ilk olarak önemli olan şey dekorasyonun yalnızca yeni ve pahalı eşyalar ile yapılmayacağıdır. Yeni bir alan elde etmek için önemli olan nokta, yeni ve güzel eşyalardan çok fonksiyonelliği, ergonomikliği, estetik ve yeniliklere elverişli eşyaların bir uyum içerisinde dizayn edilmesinden geçer. Öncelikle bu parametreler dikkate alınarak dekorasyona başlamak oldukça önemlidir.

Mutfak Dekorasyonunun Püf Noktaları

Evde geçirilen süre ile sık kullanılan alanlarda istenilen konfor doğru orantılıdır. Genel olarak bir evde kullanımı en fazla olan alanlar salonlar ve mutfaklar olarak bilinir. Her mekanın kullanımı kişiye göre farklı öneme sahiptir. En fazla kullanılan alanlardan biri olan mutfak için de aynı durum söz konusudur. Basit dekorasyon tüyoları ile bu çok fazla kullanılan yaşam alanını daha kullanışlı bir hale getirebilir ve daha kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Dekorasyon sırasında küçük detayları atlamamak daha etkileyici sonuçlar ortaya koyabilir.

Hep birlikte bir mutfağı dekore ederken nelere dikkat etmek gerekir ve püf noktalar nelerdir inceleyelim;

  • Fonksiyonel bir mutfağa sahip olmak için dekorasyona başlamanın ilk püf noktası kişiye ait bir mutfak tasarımı yapmaktır. O alanda çok fazla vakit geçiren kişi için tasarlanmış bir mutfak kullanım kolaylığı ve pratikliği sağlamakta oldukça önemlidir. Özgün tasarım fikirleri oluşturarak işe başlamak gerekir.
  • Kişiselleştirilmiş bir mutfak tasarlayarak eşyaların daha iyi konumlandırılması sağlanabilir. Bunun yanı sıra mutfağı birden fazla kişi kullanıyorsa takıp çıkarılabilir aparatlar ile sabitlenen tezgahlar kullanmak iyi bir çözüm seçeneği olacaktır.
  • Işığın etkisini kendinize göre ayarlamak ve mutfakta sizin için önemli gördüğünüz alanlara odaklayabilmek için perde seçimine dikkat etmelisiniz. Işığı az veya çok istiyorsanız perde seçimini bu parametreye göre yapmak faydalı olacaktır.
  • Mutfağı daha aydınlık ve daha ferah gösteren renkler seçmek dekorasyonda olmazsa olmazdır. Renk seçimini daha aydınlık bir ortam yapmaya yarayan ışık seçimiyle desteklemek gerekir. Sarı ve sıcak tonlara sahip göz yormayan ışıklar mutfak için idealdir.
  • Farklı ve tarzınıza hitap eden aksesuarlar kullanarak enerjisi yüksek bir ortam yaratabilirsiniz.
  • Fazla ve göz yoran eşyaları bir araya getirip göz önünden kaldırarak çok büyük bir aşama kaydedebilmiş olursunuz. Bunun için dolap veya toparlayıcı başka eşyalar kullanarak daha sakin bir görünüm ve daha düzenli bir ortama sahip olabilirsiniz.

Mutfak dekorasyonunun başlıca püf noktaları bu şekilde ifade edilebilir. Bunlar dekorasyonda uygulanması gereken başlıca yöntemler olup uygulandığında daha özgün ve konforlu alanlara sahip olmak mümkün.

Dekorasyonla Modern Bir Mutfak Nasıl Elde Edilir?

İnsanlar zevkleri konusunda çeşitli fikirleri benimserler. Minimal tarza sahip insanlar daha sade alanları severken daha maksimalist görüntüye sahip alanları arzulayanlar da vardır. Bu konu mutfak için de geçerlidir. İster çok şık ister daha sade bir mutfak tasarımı yapılsın burada da dikkat edilmesi gereken noktalar var.

Modern bir görünüme sahip mutfak için laminant dolaplar kullanılabilir. Düzenli bir alan da şıklığın parçası olduğu için dolap seçiminde çoklu bölmelere yer veren ve gizli gözlere sahip dolaplar büyük rol oynar. Modern bir mutfak dekorasyonu istiyorsanız açık renkler kullanarak ferah bir alan haline gelen mutfaklar son derece şık nitelendirilebilir. Bu sebeple ışık ve renk seçiminde dikkat etmek gerekir.

Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon Önerileri

Mutfak Dekorasyonunda Püf Noktalar

Çoğu insan için mutfakların küçük alana sahip olması da bir sorun olarak karşımıza çıkabiliyor. Küçük kullanım alanına sahip mutfaklarda dekorasyon için püf noktalardan en önemlisi mutfağın bütün duvarlarının kullanıma dahil edilmesi gerektiğidir. Bu şekilde hem daha kullanışlı bir alan elde edilir hem de küçük alanın zorlukları biraz daha azaltılır.

Tavanlar için yapılmış mutfak askıları vasıtasıyla küçük mutfaklara fonksiyonellik katılabilir. Mutfağın boş duvarlarına raflar yaparak ister dekorasyon ister eşya koymak amacıyla kullanım sağlanabilir. Küçük mutfakları daha geniş göstermek için dolap ve mobilyalarda açık renk kullanılmalıdır. Aynı şekilde duvar rengi de açık renkler tercih edilerek boyanmalıdır.

Mutfak Dekorasyonunda Renk Faktörü

Modern bir görünüm elde edilmek isteniyorsa mutfaklarda düz kırmızı renkler, sade kahve renkler ve beyazlar kullanmak son derece şıklık yaratan renklerdir. Küçük mutfaklarda koyu renkler daha dar bir alan izlenimi yaratabilir bu nedenle tercih edilmemelidir. Açık renk kullanımı ile hem ferah hem de geniş alanlar yaratılabilir.

Mutfak İçin Renkler Nasıl Olmalı?

Mutfakta daha çok açık renk tercihi ve açık pastel tonların tercih edilmesi yukarıda bahsedildiği gibi birçok yönden olumlu sonuçlar ortaya koyacaktır. Dekorasyonunuzu buna dikkat ederek tamamlayabilir ve son derece güzel mutfaklara sahip olabilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR