Ana SayfaMutfakMutfak Dolaplarınızı Yenilemenin 10 Yolu

Mutfak Dolaplarınızı Yenilemenin 10 Yolu

Dolaplar, evinizin en çok masraf gerektiren eşyalarından biridir. Eski dolaplarınızı yenilemek hem tasarruf etmenizi hem de evinize yeni bir soluk getirmenizi sağlar. Dolaplarınızı yenilemek evinizin değerini artırıp potansiyel alıcıları kendine çeker. Taşınmayacak olsanız bile yepyeni dolaplara kavuştuğunuz zaman mutfağınızda ve banyonuzda daha fazla zaman geçirmek isteyeceksiniz. İşte, eski mutfak dolaplarınızı yeni bir görünümle gençleştirip evinize yenilik katmanın 10 yolu:

Mutfak Dolabı

1. Mutfak Dolaplarınızı Boyayın

Eski dolaplarınızı, orta ya da yüksek parlaklıktaki kaliteli bir boya ile bir kat boyayabilirsiniz. Dolaplarınızı, üzerlerindeki eski izlerden/lekelerden kurtulacak şekilde zımparalamayı unutmayın. Özel bir tarza sahip dolabınız varsa onun için en yüksek verimi almak adına bir yapı marketten ya da mobilyacıdan tavsiye almayı unutmayın.

2. Kapaklarınızın Kulplarını Değiştirin veya Fazladan Kulp Ekleyin

Dolap kapaklarınızı değiştirmeden, sadece yeni kulp ve tokmak takarak dolaplarınıza yepyeni bir görünüm verip işlevselliği artırabilirsiniz. Zımparalanmış krom, nikel, bakır ve paslanmaz çelik gibi modern metal malzemeler tercih edebilirsiniz. Minimalistik, ince kulplardan daha karmaşık ve kıvrımlı, dikdörtgen biçimli kulplara kadar çok çeşitli modeller arasından seçim yapmanız mümkün.

Mutfak Dolabı

3. Dolaplarınızın Üstüne Kartonpiyer Yaptırın

Mutfak dolaplarınız hâlâ sağlamsa fakat onlara modern bir görünüm vermek istiyorsanız kartonpiyer ya da dentil gibi ahşap parçalar tercih edebilirsiniz. Dolaplara eklenen bu ahşap parçalar mutfağınızı hem daha uzun gösterir hem de ona ihtişam katar. Bu yeni parçaların verniğinin mevcut dolaplarınızınki ile eşit olması için hepsini aynı anda vernikleyebilirsiniz.

Mutfak Dolabı

4. Dolaplarınıza Cam Kapaklar Takın

Mutfak dolaplarınıza otantik bir büyü katmak için masif kapaklarınızı pencere görünümü sunan cam kapaklarla değiştirin. Bu dolapların içine dekoratif tabaklar ve süs eşyaları koyabilirsiniz. Akşamları görsel bir şölen yaratmak için dolaplarınızın içine spot lamba da takabilirsiniz.

Mutfak Dolabı

5. Dolaplarınızın Yüzünü Yenileyin

Modası geçmiş fakat hâlâ sağlam bir yapısal bütünlüğe sahip dolapların yüzü kolayca değiştirilebilir. Bu işlem, eski dolap kapaklarının ve çekmecelerin ön kısımlarının yeni kaplama ile değiştirilmesini içerir. Dolaptaki boya lekesinin çıkarılması için damarlı ahşap kaplamadan oluşan bir materyal tercih edilebilir. Böylece, dolaplarınız yepyeni görünür.

Mutfak Dolabı

6. Dolap Kapaklarını Tamamen Sökün

Sofra takımlarını sergilemeyi sevenler kısmen görünürde olan dolapları ve rafları tercih edebilir. Mutfağı ve duvarları aydınlatan açık raf tercihi ile mutfağın genel görünümüne dekoratif bir dokunuş eklemek mümkündür. Sofra takımlarına zarif bir fon olması açısından dolapların içi de boyanabilir.

Mutfak Dolabı

7. Mutfağınızı Aydınlatmak İçin Dolapların Altında ve Üstünde Aydınlatma Kullanın

Dolaplarınızı yenileyerek işlevselliklerini artırmanız mümkündür. Dolaplarınızın altında ve üstünde kullanacağınız aydınlatma ile mutfağınıza yeni bir soluk getirebilirsiniz. Aydınlatma, genel olarak ortamdaki ambiyansı artıran bir unsurdur. Dolap altı aydınlatması ise ambiyansı artırmakla kalmayıp mutfaktaki işlerinizi daha kolay yapabilmenizi sağlar.

8. Mevcut Dolaplarınızı Daha İşlevsel Hâle Getirin

Hâlâ güzel görünen dolaplarınızın zarafetine zarafet katmak için onları tabaklık, içecek koyabileceğiniz bir bölme ve süs eşyaları ile renklendirebileceğiniz bir raf ile donatıp çok amaçlı hâle getirebilirsiniz. İlham almak için bir mobilya satış mağazasını ziyaret edebilir ya da internette küçük bir araştırma yapabilirsiniz.

Mutfak Dolabı

9. Eşyalarınıza Dolap Paneli Monte Edin

Dolaplarınızı güzel görünecek şekilde yeniledikten sonra dolap panelleriyle uyumlu olabilecek eşyalara göz atın. Bu seçenek, dolap kapaklarının ve çekmecelerinin yüzlerini yenileyenler için idealdir. Buzdolaplarının, bulaşık makinelerinin ve ısıtma/soğutma çekmecelerinin uyumlu bir görünüm sunmak için özelleştirilebilir panel sisteminden oluşan pek çok çeşidi vardır.

10. Dolaplarınızı Bitişik Odalara Kadar Genişletin

Yeterli depolama alanına sahip değilseniz mutfak dolaplarınızı bitişikteki bir oturma odasına veya yemek odasına kadar genişletebilirsiniz. Alanınızı ölçüp bütçeniz konusunda fikir vermesi için bir mobilyacı ile anlaşabilirsiniz. Bazıları, fazladan 3-4 dolap eklemenin eski dolaplarınızı yenilemekten daha ucuza geleceğini söyleyecektir. Doğal olarak, her ailenin kendine özgü ihtiyaçları ve alanlarını kurtaracak ya da onları daha berbat hâle getirecek mutfak dolapları vardır.

Mutfak dolaplarınız, tarzınızın bir sembolü niteliğindedir. Ayrıca, aile evinizin kalitesi ve dayanıklılığın göstergesidir. Dolaplarınızın eski görünmesi ve para biriktirme gerekliliği, içinden çıkamayacağınız iki uç dilemma olmak zorunda değildir. Bu 10 adımı takip ederek dolaplarınızı nasıl “yepyeni” göstereceğinizi öğrenebilirsiniz. Haydi, durmayın! Dolaplarınız sizi bekliyor.

Eski dolaplarınızı yenilediğiniz, boyadığınız ya da yeni kapaklarla güzelleştirdiğiniz oldu mu? Şu anda nasıl görünüyorlar? Dolaplarınızı yenilemek adına bir şeyler yapmak ister misiniz? Bizimle paylaşın!

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR