Ana SayfaDekorasyonMutfak Dolaplarınıza Renk Katacak Fikirler

Mutfak Dolaplarınıza Renk Katacak Fikirler

Mutfağınız tam anlamıyla evinizin kalbidir -biraz klişe olduğunun farkındayız; ancak doğruluğu inkâr edilemez. Evde verdiğiniz son partiyi şöyle bir gözünüzün önüne getirin -her yer pırıl pırıl, oturma odanızın her köşesinde konforlu oturma alanları yaratmışsınız; hazırladığınız açık büfe, nefis mezeler masanın üstünde- peki, herkes nerede toplanmış durumda? Tabii ki, mutfakta! İster elit konukları ister ödevlerini yapan çocuklarınızı ağırlıyor olsun, mutfak daima evinizin merkez üssü konumundadır. Bu alanda çok fazla zaman geçirdiğimizden onu olabildiğince modern, göz alıcı ve ilham verici hâle getirmemiz önemlidir. İşte, mutfak dekorasyonunuza renk katacak 10 muhteşem dolap fikri:

Ahşap Kaplama Mutfak Dolapları ile Mutfağınıza Sıcaklık Katın

Düz ahşap kaplama mutfak dolabı kapakları, modern bir mutfağa sıcaklık ve derinlik katan bir trenddir. Bazı dolap firmaları, düz ahşap dolapların on yılı aşkın süredir Avrupa’da sıkça tercih edildiğini, Amerika’da ise gitgide popüler olmaya başladığını belirtiyor. Elbette, bu artan popülerliğin bazı sebepleri var. Örneğin, bu popülerliğin doğal ürünlere ve natürelliği evlere taşıma merakına olan yönelimden ileri geldiği söylenebilir. Damarlı ahşabın şahane görünümüyle ortaya emsalsiz bir zarafet çıkaran ahşap paneller, adeta üretildiği ağacın hikâyesini anlatacak kadar canlıdır. Natürellikten yana olanların bu görünümü baş tacı etmelerine şaşmamalı! Bu tarz dolapların pek çok çeşidi olduğunu bilmenizde yarar var.

Seçiminizde size yardımcı olması için işinin ehli, sektörde bir numara bayilerle görüşmenizi tavsiye ederiz. Her ahşap kaplama aynı işçiliğe sahip değildir. İşçiliği düzgün yapılmadığında ise kaplamayı tutan şeritler ve kenarlıklar soyulacaktır. Dolabın laminesinin soyulması veya kırılması da ihtimaller arasındadır. Dolaplarınızın kaplaması doğru şekilde yapıldığında ise bu modern şaheserlerin zarafetinden yıllarca yararlanabilirsiniz.

Mutfak Dolaplarınıza Renk Katacak Fikirler

Paslanmaz Çelik ile Mutfağınızda Şıklık Yaratın

Hiçbir tarz, paslanmaz çelik kullanımı kadar zarif ve modern bir görünüm sunamaz. Günümüzde pek çok ev sahibi rustik tarzla dekore ettikleri evlerinde bile bu kullanımı tercih ediyor. Bu tarzı tamamen çağdaş hâle getirmek için paslanmaz çelik mutfak dolaplarına yönelebilirsiniz. Paslanmaz çelik, dolap kapakları ile birleştirildiğinde mutfağınız şık ve modern bir cazibe merkezine dönüşecektir. Lüks görünümü bir yana, paslanmaz çelik mutfak dolaplarının hem avantajları hem de dezavantajları olduğu söylenebilir.

Dezavantajını tahmin etmek zor değil: parmak izleri ve olası çizikler… Bununla birlikte, bazı paslanmaz çelik üretimlerinin bu tür tatsız durumlara dayanıklı olduğu iddia edilmektedir. Bu tarzın avantajları ise göz ardı edilemeyecek kadar çoktur. Bazı temel avantajları şunlardır: çevre dostudur (kereste yerine çelik kullanımı), kolay temizlenir, son derece hijyeniktir (bu nedenle tecimsel nitelikli mutfaklarda tercih edilir), dayanıklıdır (olası çizikler dışında). Şayet masif çelik dolaplar bütçenizi aşıyorsa çelik kaplamalı MDF dolap modellerini tercih edebilirsiniz. Her halükarda paslanmaz çelik mutfağınıza modern bir zarafet katacaktır.

Lake Mutfak Dolapları ile Modernliği Zirveye Taşıyın

Lake mutfak dolapları mutfağınızın ortasına park edilmiş, yeni boyanmış bir araba gibidir -parlak, ışıltılı ve çarpıcı bir renge sahip. Lake modeller, dolapların birkaç kat verniklenmesi, cilalanması ve mumlanması ile imal edilir. Düzgün bir şekilde yapıldığı müddetçe lake cila son derece uzun ömürlü ve çiziklere karşı dayanıklı olabilir.

Bununla birlikte, çoğu kişi, lake modellerin çatlayıp kırılmaya müsait olması nedeniyle çocuklu ve kalabalık aileler için uygun olmadığı kanısında. Bu riski göze almaya kararlıysanız eşsiz şıklığı ile büyüleyen, yüksek parlaklık içeren lake dolaplar sizin için ideal olabilir. Dilediğiniz renkte lake dolap tercih etmeniz mümkündür; ancak dolaplarınızın parlaklığını muhafaza etmek için onları düzgün bir şekilde temizlemeyi unutmamalısınız. Piyasada lake mobilyaları temizlediği iddia edilen pek çok ürün mevcuttur. Ne var ki, bazı kimyasallar cilayı aşındırdığından, doğru ürünü kullandığınızdan emin olmalısınız. Mutfak dolaplarınız için belirlediğiniz stil bu ise imalatçıdan temizleme talimatlarını öğrenmelisiniz.

Mutfak Dolaplarınıza Renk Katacak Fikirler

Mutfak Dolaplarınızı Duvar Raflarıyla Değiştirin

Modern tasarımın simgesi net çizgilerdir. Ferah, açık bir yerleşim planı için mutfak dolaplarınızı devreden çıkarıp yerlerine duvar rafları monte etmekten daha etkili ne olabilir? Duvar rafları, her modern dekorasyon tarzı ile uyum sağlayacak düz çizgiler yaratır. Çoğu ev sahibi bu tarzı üst dolapları için tercih edip mutfaklarının alt bölümü için kapaklı mutfak dolapları yaptırır. Böylece, göz zevkini bozan eşyalar ve kap kacak için depolama alanı yaratılmış olur.

Cam veya parlak seramik tezgah arası fayansı ile birlikte tercih edilebilecek birkaç ahşap duvar rafı mutfağınızın sıradan görünümünü ortadan kaldırıp onu nefes kesici gösterecektir. Duvar raflarının tek olumsuz tarafı bazı eşyalarınızı kapakların ardına gizleyememektir. Bu açık raflarda eşya yığılmasını ve oluşabilecek nahoş görüntüyü ancak epey düzenli bir insan engelleyebilir. Titiz ve düzenli biriyseniz bu stil tam size göredir.

Modern Olmaları Rengarenk Olamayacakları Anlamına Gelmiyor!

Modern görünümlü mutfak denince akla genellikle parlak renklerden yoksun, siyah ya da beyaz bir mutfak gelir. Ne var ki, rengarenk tarzlar da evinizde pekâlâ modern rüzgârlar estirebilir. Örneğin, niçin bordo rengi lake ya da laminant dolaplar tercih etmeyesiniz ki? Ya da parlak kobalt mavisi dolaplar? Hatta şöyle bir görmek için camgöbeğini bile denememeniz için hiçbir sebep yok. Tüm bu renkler modern dekorasyon stili ile birlikte kullanılabilir. Özellikle de Orta Çağ modern stili ile -doğru yerlerde kullanılan renk ve desenler bu epik stil çağının baş tacıdır.

Mutfağınıza renk katmak istiyorsanız renkli mutfak dolaplarını tercih edebilirsiniz. Üst dolaplarınızdan bir iki tanesini renkli kullanabilir veya gözü pek davranıp mutfağınızın tamamını şöyle ateşli bir kırmızıya boyayabilirsiniz. Tercihiniz hangisinden yana olursa olsun bu kullanım, tarzınıza müthiş bir çarpıcılık katacaktır. Kararınızı uygulamaya dökmeden önce söz konusu rengi sevdiğinizden emin olun yeter. Ne de olsa bu rengi her gün göreceksiniz (hem de sabahları sizi uyandıracak olan kahvenizi içmeden önce!). Bu nedenle, tahammül edebileceğiniz bir renk seçmeniz önem taşıyor.

Mutfak Dolaplarınıza Renk Katacak Fikirler

Modern Stilin Göz Dolduran Beyaz Mutfak Dolapları

Rengarenk mutfak dolapları fikri ensenizde nahoş bir ürpermeye sebep olabilir. Durum buysa, sade, beyaz dolapları tercih edebilirsiniz. Parıldayan bembeyaz mutfak dolaplarının taze gün ışığını evinize yansıtmasından daha muhteşem ne olabilir? Evinizde hangi stil tercih edilmiş olursa olsun beyaz dolapların revaçta olmasının makul sebepleri vardır -mutfağın temiz görünmesini sağlar (kirli bulaşıklarınız mutfağınızdan arşa çıkacak kadar birikmiş olduğunda bile). Bu şahane görünümü, boya, parlak lake, melamin ve ahşap kaplama gibi birkaç farklı kullanım ile elde etmek mümkündür.

Bütçenizin limiti ne olursa olsun tertemiz, bembeyaz mutfak dolaplarına sahip olabilirsiniz. Beyaz mutfak dolapları çeşitli modellerde çekmece kulpu ile de müthiş bir uyum sağlar. Şayet bu basit, pratik seçenek size cazip geliyorsa belki de beyaz mutfak dolapları kaderinize çoktan yazılmıştır. Dolaplarınızdaki kirli parmak izlerini yok etmek için bir temizlik bezini daima elinizin altında bulundurun yeter.

Mutfak Dolaplarınıza Renk Katacak Fikirler

Vernikli Ahşap Dolaplar ile Modernliği Keşfedin

Beyazlatılmış mutfak dolapları bu aralar pek gözde değil; ancak siz yine de eşsiz bir çağdaş tasarım yakalamak için ahşap dolaplarınızı hafif bir renkle vernikleyebilirsiniz. Örnek fotoğraftaki yeşil dolapların hafif renklendirilerek yapılan bir vernikleme işlemiyle nasıl kusursuz göründüğüne bakın! Bu dolaplar son derece şık, sade ve benzersiz. Hafif bir renk dokunuşuyla nostaljik damarlı ahşap görünümünün ön plana çıkarıldığı hemen fark ediliyor. Böylece, dolaplar verilen doku ile odak noktası haline geliyor.

Bu vernikli stil, “doğaya dönüş” teması ile ekstrem modernizmi bir araya getirmiş gibi görünüyor. Masif panel kapıları ise dilediğiniz hafif bir renk tonuna boyayabilirsiniz -tarzınızı bir mobilyacı ile değerlendirmeyi unutmayın yeter. Bazı damarlı ahşap modeller boğum boğum görünebilir. Bu görünümden hoşlanmıyorsanız uygulamaya geçmeden önce mobilyacı ile üzerinden geçmelisiniz; zira vernikleme işlemi bu görünümü daha da belirgin hâle getirecektir.

Mutfak Dolaplarınıza Renk Katacak Fikirler

Modern Bir Alan Yaratmak İçin Üst Dolaplarınızı İptal Edin

Üst dolapları es geçmek bazılarına fazla riskli görünebilir; ancak böyle bir tarz ile ferah, modern bir alana kavuşmanız mümkündür. Örnek teşkil etmesi adına seçtiğimiz mutfak fotoğrafına bir bakın -üst dolapları olmaksızın elde edilen şık siyah beyaz tasarımı ile göz dolduruyor. Üst dolaplarınızın yerine tavana kadar uzanan simsiyah fayanslar tercih edebilir veya ultra modern görünümlü paslanmaz çelik bir davlumbaz ile mutfağınızda yer açabilirsiniz. Elbette, bu seçim, mutfağında bol miktarda depolama alanına ihtiyaç duyanlar için pek uygun değildir. Tahmin edebileceğiniz gibi, üst dolaplar olmadan mutfaktaki depolama alanınızın genişliği yarıya düşecektir. Şayet depolama ile ilgili bir sıkıntınız yoksa bu ferah, sade görünüm modern mutfağınız için idealdir.

Eskitme Namlu Çeliğinden Yapılan Mutfak Dolapları

Karşınızda, komşularınızın evlerinde asla göremeyeceğiniz bir stil (onlar bu stili görünce kıskançlıktan kesinlikle çatlayacaklardır)! Örnek fotoğraftaki tertemiz bir kat cila ile galvaniz kaplı, sıcak haddelenmiş mutfak dolaplarını inceleyebilirsiniz -buradaki çelik ise MDF tabanın üstüne kaplanmış. Bu pırıl pırıl görünümün büyüleyici olmadığını kim iddia edebilir ki? Bu kusursuz, minimalist stil bu odanın aslında bir mutfak olmadığı hissini veriyor -dolaplar daha ziyade zarif, sanatsal birer eşya niteliğinde.

Alışılmadık bir atmosferin ardına gizlenmiş bir mutfak fikri size cazip geliyorsa bu eşsiz stili denemelisiniz. Bu özel tasarımı kendi tarzınıza göre yaptırmak için bir metal imalatçısına ya da mutfak dolabı kapakları yapan bir mobilyacıya danışmalısınız. Akılda tutmanız gereken bir nokta var: sıcak haddelenmiş galvaniz kaplı modeller her seferinde farklı bir görünüm sergiler -bir baktığınızla sonraki arasında dağlar kadar fark olacaktır.

Mutfak Dolaplarınıza Renk Katacak Fikirler

Ahşap, Lake ve Boyayı Bir Araya Getirerek Dolaplarınızda Tarz Yaratın

Eşi benzeri olmayan tüm bu harikulade mutfak dolabı stillerini gördükten sonra size en cazip geleni belirlemekte zorlanıyor olabilirsiniz. Öyleyse, neden hepsinden bir karışım elde etmiyorsunuz? Mimimalist bir iç mekân tasarımında bile paletinizi şöyle bir karıştırmanız mümkündür. Örneğin, üst dolaplarınızı lake yaptırıp alt dolaplarınızda ahşap malzeme tercih edebilirsiniz. Ceviz kaplamalı yan panellerle parlak lake yüzleri bir araya getirebilirsiniz.

Alternatif olarak, alt dolaplarınızda renkli ahşap malzeme tercih edip bu görünümü paslanmaz çelik duvar rafları ile tamamlayabilirsiniz. Kombinasyonların sınırı yoktur ve size has bir tarzı her zaman yakalayabilirsiniz. Eğer çeşitli stilleri karıştırmayı denemek hoşunuza gidiyorsa bir iç mekân tasarımcısına ya da profesyonel bir mobilyacıya danışabilirsiniz. Ne de olsa, aralarından seçim yapmanın epey zor olacağı pek çok kombinasyon vardır ve darmadağınık bir karışıma değil minimalist bir tarza kavuştuğunuzdan emin olmanız gerekir.

Modern görünümlü bir mutfağa kavuşmak için pek çok seçenek vardır. Bu yazımızda dolap kulplarına hiç değinmedik bile (bu başlı başına farklı bir yazıda beğeninize sunulabilir). Tamamıyla size özgü bir mutfak tasarımı için dolap seçmek son derece çetin bir iştir. En iyisi, acele etmeyip tüm seçenekleri değerlendirmektir. Tüm ihtimallerin üzerinden geçmenize yardımcı olacak bir iç mekân tasarım uzmanı ile anlaşabilirsiniz. En önemlisi, yaşam tarzınıza uyan bir mutfak dolabı stili seçmektir. Elleri mütemadiyen yapış yapış olan çocuklarınız varsa paslanmaz çelik sizi çıldırtabilir.

Yazımızda söz etmediğimiz herhangi bir modern stil geliyor mu aklınıza?

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR